שתף קטע נבחר

אירופה: יוון הצטרפה לאיחוד המוניטארי

לפני שנתיים, לא הייתה ראויה; כיום – מתאימה יותר מאשר בלגיה

האיחוד-האירופי כולל כיום 12 מדינות חברות, אחרי הצטרפותה של יוון.
לפני קצת יותר משנתיים, החליטו 11 חברות האיחוד-האירופי כי יוון – המדינה הענייה ביותר ביבשת – אינה מתאימה להיות חברה מלאה באיחוד המוניטארי.
הסיבות הן אי-עמידה בתנאי הייסוד של האיחוד המוניטארי: שיעור אינפלציה פי-שלושה מאשר הממוצע באיחוד; גירעון תקציבי מנופח; מטבע (דראכמה) בלתי-יציב במיוחד, עד כדי כך שהבנק-המרכזי נאלץ להוציא 2.5 מיליארד דולר לייצובו.
כיום, יוון התקבלה בזכות ולא בחסד: הגירעון של הממשלה באתונה הוא פחות מאשר 1% מהתוצר; האינפלציה (עד סוף נובמבר 2000) הייתה 2.8% בלבד; החוב הציבורי אמנם שווה לתמ"ג, אבל קטן יותר מאשר זה של איטליה ושל בלגיה.
במהלך השנה האחרונה הפחית הבנק-המרכזי את הריבית שוב ושוב, ועשה זאת 9 פעמים במהלך השנה שעברה; הצעד האחרון, הפחתה בשיעור של 1 נקודת-אחוז (ביום 27 בדצמבר), הביא את שיעור הריבית (4.75%) לכדי פחות ממחצית השיעור שהיה נקוט בתחילת השנה.
ממשלת יוון מחויבת כעת לבצע סדרה של שינויים מבניים ("תוכניות הבראה"): הפרטה נכסים שבבעלות המדינה (דואר, תעשיית האווירונאוטיקה ועוד); פתיחת שווקים (טלקומוניקציה) לתחרות מקומית ובינלאומית; שינוי חוקי-עבודה, באופן שפיטורי עובדים יהיו תהליך יותר פשוט; ועוד.
הדראכמה היא – בעצם, הייתה, המטבע העתיק ביותר באירופה. החל מהבוקר (1 בינואר 2001), ההליך החוקי ביוון הוא המטבע הצעיר ביותר באירופה: ה"אירו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עכשיו יהיה שינוי בחיי התושבים
מומלצים