שתף קטע נבחר

אשכנזי יעיד בטירקל: הדרג המדיני ידע והכריע

הרמטכ"ל יגיע היום לוועדת המשט אחרי שנתניהו וברק הסירו מעליהם את האחריות לפעולה וגלגלו אותה לפתחו. אשכנזי צפוי להשיב אש ולהציג מסמכים שיעידו כי הדרג המדיני ידע על השלכות דרכי הפעולה השונות וקבע את אופיו של המבצע. האם המתיחות עם שר הביטחון תשפיע על בחירת המילים שלו?

אחרי ראש הממשלה בנימין נתניהו שגלגל את האחריות לשר הביטחון, ואחרי אהוד ברק שגלגל את האחריות לצה"ל, מגיע היום (ד') תורו של רב-אלוף גבי אשכנזי להגיב. בעדותו בפני ועדת טירקל צפוי הרמטכ"ל להתייחס לטענות שהוטחו על טיפול הצבא בפרשת המשט, כגון טענת פערי המודיעין שהביאו להסלמה המהירה של הלחימה על ה"מרמרה". בצה"ל לא אהבו לשמוע את הניסיון של הדרג המדיני להיפטר מחלקו באחריות לתוצאות המבצע, ואשכנזי צפוי להבהיר כי הצבא הציג בפני הדרג המדיני, כדי שזה יכריע, את כל החלופות הקיימות.

 

 

לנוכח המתח הרב השורר בין ברק ובין אשכנזי בחודשים האחרונים ולנוכח דבריו של ברק לוועדה לפיהם הדרג הצבאי הוא האחראי הבלעדי לתוצאות המבצע, צפוי הרמטכ"ל הבוקר להציג מסמכים שהועברו לדרג המדיני והזהירו את המנהיגים הפוליטיים מפני ההשלכות השונות של המבצע.

 

אשכנזי יציג בפני חברי הוועדה את היערכות צה"ל המקדימה למשט הטורקי ואת פעילות הכוחות השונים באירוע עצמו. הרמטכ"ל יתבסס בדבריו על תחקירים צבאיים ויציג ממצאים שעלו מהדו"ח שחיבר האלוף גיורא איילנד. בצה"ל כבר הודו כי באירוע נמצאו שגיאות, שחלקן תוקנו לקראת אפשרות לאירוע דומה בעתיד.

 

הרמטכ"ל צפוי להדגיש בעדותו כי צה"ל, להבדיל מכל גוף אחר שלקח חלק במשט, ערך תחקירים מקיפים שכללו גם הפקת לקחים. בהתבטאויות קודמות, שיבח אשכנזי את הלוחמים שפעלו על המרמרה, ונראה כי גם היום הוא צפוי להביע את הערכתו לאנשי השייטת שלחמו בלב ים, בפעולה בה נהרגו תשעה אזרחים טורקים.


בבוקר עדות בטירקל, בערב ארוחה ב"קנטינה". ברק (צילום: עופר עמרם)

 

על פי ההערכה, עיקר דבריו יסובו בנוגע להיערכות המקדימה לאירוע, ומדוע צה"ל לא היה ערוך לאפשרות של אלימות גבוהה ומורכבת. אשכנזי צפוי לדבר על פערי המודיעין, הן של אגף המודיעין והן של חיל הים, באשר לארגון ה-IHH. הוא יעיד גם לגבי הפוטנציאל שהאירוע יסלים ויהפוך אלים ביותר, עד לצורך בפתיחה באש על מנת להרוג, כפי שראו אותו בצה"ל אז.

 

הרמטכ"ל צפוי להתייחס לפערים שנתגלו בין העדויות של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק. בין היתר יתברר היום אם יש פערים בכל הנוגע לדיון המקדים שהתקיים כמה ימים לפני המשט לעזה. שר הביטחון ברק אמר כי הרמטכ"ל הבהיר כי למרות הקושי שבביצוע המשימה של עצירת המשט - ניתן לבצעה. כמו כן העיד ברק כי לא יתקיים דיון מעמיק אודות האפשרות כי תופעל אלימות קיצונית נגד חיילי צה"ל על סיפון המרמרה.

 

הרמטכ"ל יציג את המכתב ששלח לנתניהו וברק?

אחת משאלות המפתח היא כיצד יתייחס הרמטכ"ל לדרג המדיני בעדותו.

בנושא זה עלו לא מעט שאלות באשר להיערכות הדרג המדיני ועד כמה ראש הממשלה, שר הביטחון ושרי השביעייה התוו את המדיניות ההכרחית. בדו"ח איילנד הוזכר מכתב ששיגר הרמטכ"ל במהלך חודש מאי לנתניהו וברק, בו קרא לפעילות משותפת, על מנת להימנע ממצב שהאירוע יהפוך להיות אלים ויוביל לנפגעים.

 

הרמטכ"ל, מתוקף היותו לובש מדים, צפוי למצוא עצמו במצב מורכב בכל הקשור להשקפת עולמו באשר לאחריות הדרג המדיני. גם המתיחות הקיימת בינו לבין ברק עשויה להשפיע על בחירת המילים שלו. דובר צה"ל, אבי בניהו, אישר את קיומה של אותה מתיחות בתחילת השבוע, ו"סערת גלנט" רק הביאה להחרפתה.

 

מכל מקום, וללא קשר לדרג המדיני, צפוי אשכנזי לקחת את כל האחריות בפן הצבאי על כתפיו, כפי שהבהיר באחרונה. הוא ציין כי אינו מוכן שחיילים שסיימו פעילות אליה נשלחו יצטרכו לחשוש מוועדת חקירה המצפה להם על הרציף או על הגבול. 

 

אתמול ברק גלגל בעדותו את האחריות לעבר צה"ל, בטענה שההחלטה לעצור את המשט הייתה נכונה, אך היה פער בביצוע. הוא גם הודה כי השרים לא דנו בתרחיש של אלימות קיצונית במהלך ההשתלטות על ה"מרמרה". נתניהו, שהיה ראשון העדים בפני הוועדה, אמר ביום שני כי השאיר את האחריות לשר הביטחון "כדי שתהיה רק כתובת אחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. המתיחות תצא לאור?
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו בוועדה
מומלצים