שתף קטע נבחר

צפו: כתב "הארץ" התעמת עם חיילים והוכה

יחד עם שני עמיתיו ביקש חיים לוינסון לתעד העברת מתנחלים שנעצרו בבית הכנסת ביריחו, אך חיילי מילואים מנעו זאת ממנו במכות - והחרימו את הסלולרי שלו. בצה"ל מודים: "נראה שהחיילים פעלו בניגוד להנחיות"

חיים לוינסון, כתב עיתון "הארץ" לענייני מתנחלים, כבר רגיל לסקר אירועים אלימים, אבל אמש (יום ג') הוא עמד במרכז תקרית כזו בעצמו. בפאתי יריחו, בעודו מסקר את צעדת הימין שבמסגרתה נכנסו מתנחלים לבית כנסת, התעמת עם חיילי צה"ל, שניסו למנוע ממנו לתעד את האירועים, וחטפו את הטלפון הסלולרי שלו. האירוע כולו תועד על-ידי עמיתו מערוץ 10, רועי שרון. וכך זה נראה:

 

לדברי לוינסון, התקרית אירעה אחרי שכמה מתנחלים הסתננו לבית הכנסת בנערן שמצפון ליריחו. יחד עם צלם שהיה איתו וכתב ערוץ 10 רועי שרון, הבחין בחיילי מילואים מעבירים כמה מתנחלים שנעצרו מרכב צה"לי ל"טיוליות". כשראו שהמתנחלים מתנגדים בכוח, החלו השלושה לצלם את המתרחש, ובתגובה - לטענתם - ניסו החיילים למנוע מהם לעשות כן תוך שימוש באלימות.

 

"הסתובבנו בשטח, בצומת קטן קילומטר ממחסום שבו שהו שוטרים פלסטינים", סיפר ל-ynet הצלם אמיל סלמן. "התחלנו לצלם את העברת המתנחלים מרכב אחד לשני, אבל החיילים התחילו להפריע לנו, לדחוף לנו ידיים למצלמות ולרדוף אחרינו. לא משנה מה עשינו, הם לא נתנו לנו לצלם - אפילו מרחוק". לדבריו, כשעלה על גבעה סמוכה כדי לצלם מנקודה גבוהה, הגיע חייל מאחוריו, דחף את ברכו אל גבו, והפיל אותו על ברכיו. למרות זאת, המשיך לצלם.

 

"לוינסון ניסה להפריד בינינו לבין החיילים כדי שנוכל לעבוד וצילם קצין שהיה בוטה בדבריו בטלפון הנייד שלו", המשיך. "הקצין חטף את הטלפון וניסה למחוק את התמונות, ולוינסון צעק לו 'תחזיר לי את הטלפון', וניסה להשיגו". לדבריו, בעקבות זאת התנפלו החיילים על לוינסון, הפילו אותו לרצפה ובעטו בו. למקום הגיעה המשטרה, שהפרידה בין הנצים והשיבה ללוינסון את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו - ללא התמונות.

 

סלמן התלונן כי אין זו הפעם הראשונה שהוא נתקל באלימות כזו. "כוחות הביטחון ובכלל, כל מי שנתנו לו לשמור - אפילו

בקניון, מרגיש צורך להשפיל צלמים ולהפריע לצילומים. 'תפסיק לצלם או שאני שובר לך את המצלמה' הוא משפט נפוץ עבורנו. אין דין ואין דיין, שום דבר לא נעשה, זה קורה על בסיס יומי".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "על פי הנחיות מפקדת פיקוד מרכז, יש לאפשר לעיתונאים לסקר באופן חופשי במרחב הפיקוד, כל עוד אינם פוגעים בכוחות צה"ל במילוי משימותיהם. על פניו, נראה שבאירוע זה החיילים פעלו שלא על פי ההנחיות. מפקד פיקוד המרכז, אלוף אבי מזרחי, הנחה לקיים תחקיר מיידי שמסקנותיו יוצגו לו בסיומו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים לוינסון על הקרקע
באדיבות ערוץ 10
מומלצים