שתף קטע נבחר

השב"כ לא מוותר לביהמ"ש: פרלמן נותר חשוד

אחרי ההחלטה לשחרר את חיים פרלמן, שהוגדר כ"מחבל היהודי", פרסם השב"כ הודעה חריגה ביותר, ובה נאמר כי "החשדות לא הוזמו, ולהערכת שב"כ פרלמן נותר חשוד מרכזי בביצוע הפיגועים". מקורבי פרלמן: "עם כל הכבוד לתחושות הבטן של השב"כ, בדמוקרטיה צריך לשחרר אם אין ראיות"

בית המשפט הכריע, אבל השב"כ מערער בהודעה לתקשורת: באופן חריג ונדיר ביותר פרסם היום (ד') השב"כ תגובה להחלטת בית המשפט לשחרר למעצר בית את חיים פרלמן, שהוגדר כ"מחבל היהודי" שרצח ערבים בשנות התשעים. "בשלב זה, לא נתגבשו די ראיות על מנת להעמיד לדין את פרלמן. יחד עם זאת, החשדות כנגדו לא הוזמו, ולהערכת שב"כ פרלמן נותר חשוד מרכזי בביצוע הפיגועים", נמסר.

 

השופט נחום שטרנליכט מבית משפט השלום בפתח תקווה, הורה לעכב את שחרור פרלמן, בעקבות החלטת המשטרה לערער למחוזי. הוא מתח ביקורת על המשטרה ואמר כי "מסדר הזיהוי בעל ערך ראייתי רעוע בשל פרסומי תמונותיו בחוצות העיר ובכותרות העיתונים, ואין בו זיהוי ודאי". הוא ציין כי יש חשוד נוסף בעבירות חמורות לא פחות שהולך חופשי ולא נעצר, "ויש בכך אפליה נגד פרלמן". לדבריו, גורמים שונים נחקרו פעמים רבות, אך עדיין לא הצטברו ראיות חותכות נגד החשוד. 


הרעיה קרן פרלמן, עקצה את נציגי המשטרה (צילום: עידו ארז)

  

בשב"כ טוענים כי למעצרו ולחקירתו של פרלמן קדמה חקירה סמויה ממושכת שהתנהלה בדרכים שונות והובלה על ידי הארגון בתיאום עם פרקליטות המדינה, "ורק בהמשך לה הוחלט על מעצרו". בשב"כ אומרים כי "במהלך חקירה זו עלו חשדות כבדים, חלקם מבוססים על התבטאויות שלו עצמו, באשר למעורבותו האישית של פרלמן בסדרת פיגועי הרצח והדקירה וכן מעורבות בעבירות חמורות נוספות".

 

"פרלמן לא מסר את גרסתו" 

הם מדגישים כי "חקירתו של פרלמן לאחר מעצרו הייתה מורכבת וכללה הליכים משפטיים מרובים בכל ערכאות השיפוט והתנהלה, מטבע הדברים, תחת ביקורת שיפוטית וכן תוך מעורבות של הפרקליטות. במהלך החקירה ניתנו לנדון הזדמנויות רבות להציג את גרסתו, אך הוא בחר שלא למסור אותה, ולא הגיב כלל לחשדות שהופנו כלפיו על ידי חוקריו".

  

לסיכום, נכתב בהודעה החריגה כי "שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה ביצוע מעשי טרור, יהא אשר יהא מקורם, וימשיך לפעול בכל הכלים העומדים לרשותו בחקירת האירועים החמורים הללו - גם אם מדובר באירועים שהתרחשו לפני למעלה מ-10 שנים".

 

מקורבים של פרלמן זעמו על ההודעה החריגה: "במדינה דמוקרטית, אם אין ראיות צריך לשחרר. עם כל הכבוד לתחושות הבטן של השב"כ, לא ייתכן שאדם יוחזק חודש במעצר תוך שמתעללים בו ומענים אותו".

 

אשתו של פרלמן, קרן, בירכה מוקדם יותר על שחרור בעלה: "זה חודש הרחמים והסליחות". היא עקצה את נציגי המשטרה וקראה לעברם: "החלטתם מי מביניכם טום ומי ג'רי או מי שמשון ומי יובב?". היא כינתה את את השופט "מלאך", אמרה שעל נציג המשטרה לבקש סליחה והציגה סטיקר שעליו נכתב "גם אני חבר של חיים פרלמן, תעצרו אותי!". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האשה שאיתו. קרן פרלמן בבית המשפט
צילום: עידו ארז
חיים פרלמן
צילום: עופר עמרם
מומלצים