שתף קטע נבחר

המשטרה התקפלה בערעור: פרלמן יוצא הביתה

בית המשפט דן בערעור על ההחלטה לשחרר ממעצר את מי שכונה "מחבל יהודי", והכריע: חיים פרלמן ישוחרר למעצר בית למשך 15 יום. ייאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים נוספים בפרשה. המשטרה: "החקירה חיזקה את החשדות. החשד לא הוזם, רק התעצם"

המשטרה התקפלה ברגע האחרון והסכימה לשחרורו של חיים פרלמן, מי שהוגדר "מחבל יהודי", ונחשד ברצח ארבעה ערבים. הוא ישוחרר למעצר בית למשך 15 יום. נאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים אחרים בפרשה.

 

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה קיבל באופן חלקי את ערעור המשטרה, שדרשה להאריך את תקופת מעצר הבית של חיים פרלמן משבעה ימים ל-30 יום. סגן נשיא בית המשפט, אברהם טל קבע כי פרלמן ישוחרר למעצר בית מלא של 15 יום בבית הוריו בתקוע, תוך איסור ליצירת קשר עם מעורבים נוספים בפרשה במשך 45 יום. נציג המשטרה, פקד אילן גרנות, הצהיר בתחילת הדיון כי התייתר הצורך להאריך את מעצרו של פרלמן במשך יממה, כפי שדרשה אתמול המשטרה בבית משפט השלום, משום שפרלמן נשאר במעצר בלאו הכי עד הבוקר. 


קרן פרלמן מחכה עם בלונים לבעלה: "ברוך השם" (צילום: ירון ברנר)

 

אשתו של פרלמן, קרן, אמרה עם צאתה מאולם בית המשפט: "ברוך השם. זה אמרתי לכם כבר לפני חודש, אני חושבת שזה היה די ברור. אני לא מתפלאת בכלל. יש שופט למעלה. הוא זה שמחליט על הכל, הוא שזה ששפט היום. לא אברהם טל ולא אף אחד אחר. רק הקדוש ברוך הוא". 

 

במהלך הדיון, גילה נציג המשטרה שגם בתקופה שקדמה למעצר, נעשו פעולות אקטיביות מצד פרלמן לשבש את החקירה. גרנות הציג לשופט טל חומר חקירה המעיד על כך. עוד סיפר נציג המשטרה כי פרלמן היה נתון למעקב צמוד. בשלב מסוים, ירד הדיון לפסים אישיים כאשר גרנות השיב בביטול לדרישת פרקליטו של פרלמן, עו"ד עדי קידר, לפסול את השופט טל מדיון בערעור, משום שהשופט טל כבר דן בעבר בפרשה זו ואף פסק שפרלמן לא יוכל להיפגש עם פרקליטו: "חשבנו שהגענו לשפל", אמר גרנות, "זו מדרגת שפל שלא הגענו אליה. התיק הזה נסרק שתי וערב בפני מספר שופטים, בבתי משפט השלום, המחוזי והעליון וכל השופטים קבעו שיש מעל לחשד סביר כלפי המשיב. פעולות החקירה הרבות חיזקו את החשדות נגדו. פרלמן עדיין חשוד במעשה רצח ונסיונות רצח של ערבים על רקע לאומני. החשד לא הוזם רק התעצם. החקירה לא הסתיימה מבחינתנו".

 

השופט עצמו דחה את דרישת עו"ד קידר לפסול את עצמו והסביר כי "אין ממש בטענות כאילו הושפעתי בצורה כלשהי על ידי המשטרה או גורם אחר".

 

עורך הדין: בחקירת השב"כ עדיף לשתוק

בתום הדיון אמר עורך הדין קידר כי "ברור לנו היום שהמצב בתיק בעייתי עד כדי כלום, כתב אישום לא יהיה בתיק הזה ולא משנה כמה עוד אישומים מופרכים ימצאו. חיים מקבל את הדברים בצורה יפה, בצורה רגועה. האמון שלו במערכת נפגע בצורה קשה".  על שתיקתו של פרלמן בחקירה, אמר: "הוא שתק כי זו זכותו וכך יעצנו לו. במקרה הזה, זו שתיקה נכונה, שתיקה מחאתית. היא לא מאששת ולא מפריכה דבר. הם ביקשו לחלץ ממנו הודאה. בחקירת שב"כ לטעמי עדיף לשתוק בכל מקרה, גם אם אתה חף מפשע לחלוטין".

 

קידר אמר שמעצרו של פרלמן מהווה "שבר קשה מאוד, שיקשה על שירותי הביטחון לגייס אליו סוכנים ומפעילים לתקופה מאוד מאוד ארוכה. ואולי זה הזמן לבוא ולומר רבותי - חטיבה יהודית, אולי אין לה מקום. אולי כדאי שהמדינה תקים יחידה כללית שעוסקת בסיכול פשעים".

 

לפני הדיון טענו מקורבי פרלמן שברגע האחרון הוחלפה השופטת קלרה רג'יאנו, שהייתה אמורה לדון בערעור, בשופט אברהם טל, סגן נשיא בית המשפט. בהנהלת בתי המשפט טוענים מנגד כי השופט טל הוא זה שהיה אמור לדון מלכתחילה.

 

אנשי פרלמן טוענים כי השופט טל נחשב למי שנוטה להיעתר לבקשות מעצר של כוחות הביטחון, ולכן הוא זה שיקבל החלטה. "הגיע עידן חדש לבתי המשפט, שבו השב"כ מחליט מי יהיה השופט שדן בתיקים. ההחלפה אינה טעות ויש יד מכוונת", אמרו. 

 

שופט בית משפט השלום בפתח תקווה, נחום שטרנליכט, הורה אתמול לשחרר את פרלמן למעצר בית. הוא מתח ביקורת על המשטרה, ואמר כי "מסדר הזיהוי בעל ערך ראייתי רעוע בשל פרסומי תמונותיו בחוצות העיר ובכותרות העיתונים, ואין בו זיהוי ודאי". הוא ציין כי יש חשוד נוסף בעבירות חמורות לא פחות שהולך חופשי ולא נעצר, "ויש בכך אפליה נגד פרלמן". לדברי השופט, גורמים שונים נחקרו פעמים רבות, אך עדיין לא הצטברו ראיות חותכות נגד החשוד.  

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/08/2010 09:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יישאר במעצר? חיים פרלמן
צילום: גיל יוחנן
האב מגיע לבית המשפט
צילום: ירון ברנר
מומלצים