שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קפיצה למים עכורים

  "הקפיצה הגדולה", אירוע סביבתי בינלאומי, התקיים היום (א') בגרסה המזרח תיכונית: ישראלים ופלסטינים, בהם ראשי רשויות ובני נוער, קפצו לנהר הירדן במטרה לעורר את המודעות לזיהום השורר בחלקו הדרומי. "קוראים למנהיגים לפעול לשיקומו"

  בחודש האחרון למעלה מחצי מיליון בני אדם ברחבי אירופה, התייצבו בבגדי ים ליד נהר - וקפצו למים. לא, לא מדובר רק בהזדמנות להתרענן מעט בחום, אלא באירוע סביבתי ותיק, שמתקיים כבר 25 שנה תחת הכותרת "הקפיצה הגדולה" ומבקש לעורר מודעות למצבם של נהרות ברחבי העולם. 

   

  עוד בנושא:

   

  הגרסה הישראלית לאירוע התקיימה היום (א') בחלקו הדרומי של נהר הירדן. הקופצים היו כמה עשרות פעילים, בהם בני נוער ישראלים ופלסטינים וגם ראשי רשויות משני הצדדים המודאגים ממצבו של הנהר.


  קפצו למים: ראשי רשויות ופעילים במי הנהר (צילום: אדי גרלד)

   

  זו הפעם השלישית שבה מתקיימת "הקפיצה הגדולה" למימיו של נהר הירדן, בחסות אנשי "ידידי כדור הארץ מזרח תיכון". ארגון זה נאבק כבר תקופה ארוכה לשיקום הנהר, הסובל מירידה דרמטית בכמות המים הזורמים בו ומזיהום מתמשך של שפכים בערוצו.

   

  במחקר האחרון שערך הארגון בנושא, עלה כי מצבו של הירדן הדרומי קשה מאוד.  בעבר זרמו בנהר 1.3 מיליארד מטרים מעוקבים של מים מתוקים, אולם כיום, כך על פי המחקר, זורמים בו כ-30 מיליון מ"ק בלבד. 

   

  מתוך כמות זו, מרבית המים  הם מי שפכים - חלקם ביתיים וחלקם חקלאיים המכילים חומרי הדברה ודישון. לצד זה, סובל חלק זה של הירדן גם מהזרמת שפכי בריכות דגים. גורמים מקצועיים במשרד להגנת הסביבה כינו בעבר את האזור "תעלת שפכים פתוחה".  


  "תעלת שפכים פתוחה". הירדן הדרומי (באדיבות ידידי כדור הארץ המזה"ת)

   

  בחודש שעבר: 11 קפיצות גדולות בספרד

  בארגון טוענים כבר תקופה ארוכה כי הטיית מי הנהר והזרמת מי הביוב אליו פוגעת במורשת הטבעית והתרבותית של הנהר. באירוע היום צפויים להשתתף לא רק בני נוער, אלא גם ראשי רשויות שיבנו יחד רפסודות, במטרה לבחון את זרימת המים בנהר. 

   

  גדעון ברומברג, המנכ"ל הישראלי של הארגון, אומר כי "אנו רוצים לקדם חינוך, מודעות לחשיבות מים נקיים בנהר הירדן, לקדם תיירות וחקלאות בר

  קיימא ידידותית לסביבה, ולראות את כל תושבי האזור מתגאים שוב באיכות החיים בעמק הירדן. באירוע זה אנו מצטרפים לאלפי אזרחים אירופאים, וקוראים לראשי המדינות שלנו לפעול נמרצות לשיקום נהר הירדן, למען כולנו".   

    

  המסורת האירופית נחשבת כאמור לוותיקה מאוד ובכל שנה מתווספים נהרות נוספים לרשימת יעדי הקפיצה. כך למשל, בחודש האחרון בלבד התקיימו כ-11 "קפיצות גדולות" בספרד. בישראל התקיים האירוע באתר ירדנית, הנמצא בסמוך לצומת צמח שבחופי הכנרת. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גווע. הירדן הדרומי
  באדיבות המשרד להגנת הסביבה
  היום בירדן: בני נוער ישראלים ופלסטינים
  צילום: אדי גרלד
  מומלצים