שתף קטע נבחר

יעלון במתקפה ארסית: ברק - כמו הנחשים בקריה

ל-ynet נודע כי על רקע פרסום "מסמך גלנט" המשנה לראש הממשלה תקף השבוע בחריפות את שר הביטחון. בנוסף, בעקבות עדות ברק בוועדת טירקל אמר יעלון: "הוא לא נתן לאיש להיות מעורב וכעת הוא מגלגל אחריות על כולם"

מתקפה חסרת תקדים של המשנה לראש הממשלה נגד שר הביטחון. על רקע המתיחות בצמרת צה"ל בשל פרסום "מסמך גלנט" ובשל גלגול האחריות של שר הביטחון, אהוד ברק, בוועדת טירקל השבוע, השמיע השר לעניינים אסטרטגיים והמשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון ביקורת חריפה על ברק. בפורום סגור בבית פרטי בנס ציונה, בנוכחות חברי ליכוד, שחרר יעלון את חרצבות לשונו. "אירועי השבוע האחרון מחדדים את מה שאמרתי על הנחשים בקריה", אמר יעלון בהתייחס לברק.

 

הדברים, הנחשפים לראשונה ב-ynet פוערים קרע של ממש בקרב שרי השביעייה. "שר הביטחון לא נתן לאיש להיות מעורב וכעת הוא מגלגל אחריות על כולם", הדהים יעלון, ויישר קו עם העדות שמסר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לוועדת טירקל. לדבריו, אכן השרים דנו רק בהיבטים התקשורתיים של עצירת המשט: "בשביעייה לא התקיים דיון על האלטרנטיבות. עסקנו בהיבטים הסברתיים".


ברק בוועדת טירקל (צילום: מרק ישראל סלם)

 

בעת עצירת המשט היה נתניהו בביקור עבודה בקנדה, ויעלון מילא את מקומו. "בזמן האירוע הייתי ממלא מקום ראש הממשלה בתואר - לא בפועל". לשיא מגיעים הדברים כאשר על רקע המתיחות בין ברק לרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ופרסום "מסמך גלנט" משתמש יעלון פעם נוספת במשל הנחשים בו השתמש כאשר סיים את תפקידו כרמטכ"ל, אלא שהפעם הארס מופנה לאדם אחד בלבד: שר הביטחון, אהוד ברק.

 

כמה ימים לאחר תקרית המשט, אמר יעלון כי במבצע ההשתלטות על האונייה "מרמרה" אירעה תקלה. "במקום שיש לתת צל"שים, כנראה שמישהו לא היה בסדר", פסק. "כנראה מישהו לא פעל לפי נוהל קרב". במפגש עם ראשי רשויות בכנסת, הוא אמר: "ההחלטה היתה נכונה לעצור את המשט", אמר, "אך יש מקום לשיפורים, ואני לא אכנס לפרטים".

 

למרות הביקורת, היו בפיו גם שבחים לחיילי השייטת. "הלחימה על הסיפון היתה בתנאים בלתי אפשריים ונעשתה בגבורה", קבע, אך הוסיף שבתכנון ובביצוע היו תקלות. "אני התרעתי על כך כבר לפני האירוע", הוא הוסיף.

 

חילופי האשמות בטירקל

השבוע העידו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק וגם הרמטכ"ל גבי אשכנזי בפני ועדת טירקל. נתניהו גלגל את האחריות לברק וזה גלגל אותה לצה"ל. לרמטכ"ל לא נותר אלא לומר כי הוא אחראי.

 

ברק אמר בין היתר בוועדת טירקל כי הוא מקבל אחריות לאירועי המשט, אך גלגל אותה לצה"ל. לדבריו, ההחלטה לעצור את ה"מרמרה" הייתה נכונה, אך היה פער בביצוע. הוא סתר את דברי נתניהו והבהיר כי השרים דנו הן בהיבט הצבאי והן בהיבט התקשורתי של המבצע: "כל האלטרנטיבות הועלו".

 

שר הביטחון אמר לחברי הוועדה: "במקרה שלפנינו לא אמר הדרג הצבאי שלא ניתן לבצע. אמרו 'קשה, אך נבצע'. לא אמרו איך

 צריך לבצע ובצדק. אמרו שיהיו תמונות קשות. אך לא אמרו שלא ניתן לבצע ואפילו ההיפך". לדבריו, "אם ההחלטה נכונה, אז מקור הפער בין מה שרצינו למה שיצא זה בביצוע".

 

שר הביטחון אמר כי הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי וראש חטיבת מחקר השתתפו בדיון והשיבו לכל שאלות השרים, שנגעו לכל ההיבטים המקצועיים של המבצע. "במהלך הדיונים, הרמטכ"ל, שחזר לא פעם על דאגתו מהמשמעות הציבורית-תקשורתית של השימוש בכוח לעצירת המשט, הדגיש באוזני השרים: זה לא יהיה פשוט - אך נבצע את המשימה", סיפר ברק לחברי הוועדה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. מתקפה חסרת תקדים
צילום: AP
ברק. לא נתן מידע
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים