שתף קטע נבחר

דיווח: "נתניהו יתחייב לסגת מ-90% מהגדה"

העיתון "אל-חיאת" דיווח מפי מקורות ברמאללה כי נתניהו הכין תוכנית לנסיגה במסגרתה יפונו 50 אלף מתנחלים. בלשכת ראש הממשלה מכחישים: "הפרסום חסר כל יסוד"

האם ראש הממשלה מתכוון להציע לפלסטינים נסיגה מרוב שטחי הגדה? העיתון "אל-חיאת" דיווח הבוקר (יום ו') כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכין תוכנית "מפתה" שתוצג לפלסטינים במשא ומתן הישיר, במסגרתה תתחייב ישראל לסגת משטח נרחב המגיע עד לכדי 90% מהגדה המערבית, ללא מזרח ירושלים. בנוסף, יפונו 50 אלף מתנחלים מהשטחים אל גושי ההתנחלויות. בלשכת ראש הממשלה הכחישו את הדברים ומסרו: "הפרסום חסר כל יסוד".

 

מקורות יודעי דבר ברמאללה אמרו לעיתון היוצא לאור בלונדון כי תוכניתו של רה"מ היא בבחינת הסכם ביניים חדש הדומה להסכם אוסלו מ-1993. לפי המקורות, נתניהו הודיע לשליחים המערביים עימם נועד לאחרונה כי המצב הנוכחי אינו מתאים להגעה להסכם שלום סופי בין הצד הישראלי והפלסטיני, ולכן בכוונתו להציג תוכנית להסכם ביניים חדש, אולם היא תהיה "נרחבת ומפתה" עבור הפלסטינים.

 

על פי אותם המקורות נתניהו סבור כי הצעתו תהיה מפתה לפלסטינים, משום שהיא תעניק להם שטח נרחב מהגדה תוך פינוי מספר גדול של התנחלויות, מבלי שהדבר יחייב אותם לחתום על סיום הסכסוך או לחדול מדרישתם לקבל את שאר החלקים מן הגדה המערבית וירושלים.

 

לדבריהם, ההצעה הולמת אף את עמדותיה של תנועת חמאס, שתקדם בברכה כל נסיגה ישראלית חדשה, ובלבד שהדבר לא יחייב את הפלסטינים לוותר על יתר החלקים בשטחים.

 

נתניהו הבין כי כל הצעה פחותה תידחה

לפי הדיווח, בעבר הציע נתניהו ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להקים מדינה פלסטינית בעלת גבולות זמניים על למעלה מ-60% משטחי הגדה המערבית, אולם אבו מאזן סירב.

 

נתניהו הבין, לדברי המקורות, כי הצד הפלסטיני ידחה כל הצעה להסכם קבע שתהיה פחותה משטחה של כל הגדה המערבית יחד עם חילופי שטחים, ולכן הוא הגה את רעיון הסכם הביניים החדש שמהווה התקדמות לקראת הסכם קבע, ויאפשר את המשך המשא ומתן.

 

מקורות מערביים ברמאללה מסרו לעיתון כי נתניהו יפעל להגיע להסכם ביניים זמני, אולם ארוך טווח, בשל החשש הגובר מחוגי הימין בישראל מחזרה לדיון ברעיון של מדינה אחת לשני עמים, אחרי שרעיון שתי המדינות ייכשל.

 

אחד הרעיונות המוצעים בקרב החוגים המקורבים לנתניהו, טענו המקורות, הוא גיבוש נוסחה של קשר מסוים בין המדינה הפלסטינית העתידית בעלת הגבולות הזמניים לבין ירדן.

 

על פי הדיווח, הצעה כזאת עלולה לגרום למחלוקות בצד הפלסטיני, שכן מצד אחד יש מי שחושש שהסכם ביניים זה יהפוך להסכם קבע, ולפיכך יש מי שסבור שההנהגה הפלסטינית תדחה את הרעיון. מצד שני יש מי שסבור שהרעיון ראוי לבחינה מחודשת, במיוחד לאחר שלא נותרו בידי הפלסטינים קלפים מול נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכנית חדשה בירושלים? בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים