שתף קטע נבחר

מיאנמר: הבחירות - כמה ימים לפני שחרור סו-צ'י

החונטה הצבאית הודיעה כי הבחירות הראשונות מזה 20 שנה יתקיימו ב-7 בנובמבר, כמה ימים לפני שמנהיגת האופוזיציה הדמוקרטית אמורה לסיים לרצות את העונש האחרון שהוטל עליה. על סו-צ'י נאסר להתמודד בבחירות, ובהיעדרה של "הגברת" לא נראה שיש מי שיישא את נס החרות אל הקלפי

מיאנמר הודיעה הבוקר (יום ו') כי תקיים את הבחירות הראשונות במדינה מזה 20 שנה ב-7 בנובמבר. בהודעת החונטה השולטת במדינה נמסר כי רבע מהמושבים בפרלמנט החדש יהיו שומרים לנציגי הצבא, והיתר יהיו פתוחים "להצבעה חופשית". 

  

הבחירות במיאנמר רוקנו מכל תוכן לפני כחמישה חודשים, אז פרסמה החונטה את חוק הבחירות אשר מנע ממנהיגת האופוזיציה, אונג סן סו-צ'י, להתמודד בראש מפלגת "החזית הלאומית לדמוקרטיה" (NLD). סו-צ'י, השוהה ב-14 מתוך 20 השנים האחרונות במאסר או במעצר באחוזתה סמוך לינגון ללא קשר לעולם החיצון, מוגדרת כמי שמרצה עונש מאסר פעיל - ולכן אינה יכולה להתמודד לפרלמנט. 

 

סו-צ'י, כלת פרס נובל לשלום, ציינה בחודש יוני את יום הולדתה ה-65 על-רקע קריאות ברחבי העולם לשחררה. בבחירות האחרונות שהתקיימו ב-1990 זכתה מפלגתה לניצחון גדול, אשר לא כובד על-ידי החונטה.

 באופן אירוני, אמורות הבחירות במיאנמר להתקיים ימים ספורים לפני שסו-צ'י תסיים לרצות את העונש האחרון שהוטל עליה בגין אירוח אזרח אמריקני בביתה.

 

בהיעדרה של סו-צ'י, המכונה בארצה "הגברת", הקימה קבוצת פורשים ממפלגתה תנועה דמוקרטית חדשה הנקראת "הכוח הדמוקרטי הלאומי" (NDF). המפלגה תתמודד בבחירות, אולם לדעת מרבית המומחים אין באפשרותה לסחוף את ההמון להצבעה בעד דמוקרטיה. גרוע מכך, הקמת ה-NDF עוררה מתיחות אם נאמניה של סו-צ'י שהודיעו על החרמת הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סו-צ'י. אמורה להשחרר אחרי ההצבעה
צילום: איי פי
ביתה של סו-צ'י בינגון (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים