שתף קטע נבחר

הרב מצגר: לא צריך לחקור רבנים על הסכמות

הרב הראשי הדגיש בשיחה עם ynet: "המשטרה לא צריכה לחקור רב על הסכמה לחיבור הלכתי, גם אם הספר לא היה צריך לצאת לאור". בביקור בבסיס השייטת, עודד הרב את הלוחמים שהשתלטו על המרמרה: "מבחינה הלכתית פעלתם נכון"

"המשטרה לא צריכה לחקור רבנים על הסכמה שנתנו לספר הלכתי-תורני", כך אומר הערב (יום א') הרב הראשי, יונה מצגר, בעקבות זימונם לחקירה של הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף. בשיחה עם ynet הסביר הרב כי "ההסכמה על ספר היא מעין פירגון והבעת הערכה כלפי מחברו, אך אין משמעותה הזדהות עם כל מה שנכתב בו".

 

הרב הראשי הסתייג במרומז מהספר "תורת המלך" של הרב יצחק שפירא, שדן בהריגת גוי ובעקבותיו נפתחה החקירה בחשד להסתה. לדבריו, ייתכן כי הספר לא היה צריך לצאת לאור, וכי הוא אינו אתי, אך הדגיש כי בכל מקרה הדבר אינו מצדיק חקירת משטרה. הרב יונה מצגר הביע מורת רוח מכך שהמשטרה לא פנתה תחילה לרבנות הראשית כדי לברר את העניין ואמר כי אם היתה נוהגת כן - היו החוקרים מבינים את משמעותה המדויקת של הסכמת הרבנים וכך היה נמנע הזימון לחקירה ובעקבותיו הסערה בעולם הרבני.

 

עוד הדגיש, כי הוא אינו מתייחס לשאלה האם הרבנים צריכים להתייצב לחקירה אלא רק קובע

 כי הם לא היו צריכים להיות מזומנים מלכתחילה. יצויין כי השבוע יקיימו הרבנים בירושלים עצרת שכותרתה "עצמאותה של תורה", שתהווה מפגן תמיכה רחב ברבנים שנמצאים תחת חקירה.

 

הבוקר ביקר מצגר יחד עם הרב הצבאי הראשי את לוחמי שייטת 13 בבסיס חיל הים בעתלית. במפגש, שנקבע לאחר אירועי המשט לעזה. עודד הרב הראשי את החיילים ומפקדיהם אשר הפעולה שביצעו נמצאת בימים אלה בבדיקות וחקירות ישראליות ובינלאומיות, ואמר: "לא משנה מה יהיו המסקנות של ועדת החקירה, כי מבחינה הלכתית פעלתם נכון - על פי הציווי הקם להורגך השכם להורגו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בביקור בצה"ל. ארכיון
הרב דב ליאור. סערה בעולם הרבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים