שתף קטע נבחר

אובמה מסתייג? חמאס תומך: 'כן למסגד במנהטן'

מחמוד א-זהאר התראיין בתוכנית רדיו אמריקנית והביע תמיכה בהקמת המסגד השנוי במחלוקת סמוך למתחם גראונד זירו. "מוסלמים צריכים לבנות מסגדים בכל מקום אפשרי", אמר. שני חברי סנאט שהשתתפו במשדר סירבו להגיב על דבריו

בעוד הוויכוח סביב הקמת המסגד סמוך לאתר שבו עמדו מגדלי התאומים בניו-יורק נמשך וגם הנשיא ברק אובמה רמז כי לא מדובר בהכרח בצעד חכם, נתנו היום (ב') ליוזמה גיבוי ותמיכה מלאים בעזה.

 

בכיר חמאס ברצועה, מחמוד א-זהאר, התראיין לתחנת רדיו אמריקנית שדנה בסוגיה וקרא למוסלמים "לבנות מסגדים בכל מקום אפשרי" כדי שיוכלו להתפלל בהם, בדיוק כמו נוצרים, יהודים ומאמיני דתות אחרות.


האתר המיועד למסגד בניו-יורק. תמיכה גדולה בעזה (צילום: AFP) 

 

א-זהאר אמר את הדברים בתוכנית שבה השתתפו גם נציגי שתי המפלגות הגדולות בארצות-הברית. הסנאטור הדמוקרטי צ'ק שומר שלל את דבריו ואמר כי אין כל משקל להתבטאויותיו של א-זהאר, שכן הוא אחד מראשי ארגון טרור. פיטר קינג, חבר הקונגרס רפובליקני המתנגד להקמת המסגד, אמר כי אין לו כל כוונה להגיב על דבריו של א-זהאר.

 

התבטאות בכיר חמאס שפכה שמן למדורה הפוליטית הבוערת סביב בניית המסגד. העיתון "ניו יורק פוסט", המתנגד להקמת המסגד, כתב על שערו: "הבוס הגדול של הטרור של חמאס אוהב את גראונד זירו ותומך במסגד". 

 

בינתיים, גוברת סערת הרגשות והמחאה נגד הקמת המסגד מחריפה. ארגונים שונים פרסמו בימים האחרונים מודעה חדשה שתוצג באוטובוסים ברחבי ניו-יורק, שבה נראים מגדלי התאומים עולים באש ולצדם מסגד.

 

רשות התחבורה של ניו-יורק אישרה את פרסומן של אותן מודעות שנויות במחלוקת, שמומנו על-ידי "היוזמה האמריקנית לחופש ולהגנה". המודעה אושרה לאחר שהגוף המממן הגיש עתירה נגד הרשות, בדרישה לאפשר להם להפיץ את המודעה בתחבורה הציבורית ברחבי העיר. לטענת העותרים, אין במודעה כדי לפגוע ברגשותיו של איש, ולכן אין בה פסול.

 

אובמה עצמו,לאחר שספג ביקורת קשה על דבריו שהשתמעו תחילה כתמיכה בהקמת בית התפילה המוסלמי, הבהיר בביקורו במפרץ מכסיקו כי "הגבתי בצורה מאוד ספציפית על הזכות שיש לאנשים להתפלל, שקיימת עוד מראשית המדינה. כוונתי הייתה להבהיר שאנחנו מתייחסים לכל אחד בשוויון ובהתאם לחוק, ללא קשר לגזע או דת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א-זהאר. הוא בעד מסגד
צילום: AP
מומלצים