שתף קטע נבחר

הממשלה צריכה להחליף יועץ

היועץ המשפטי לממשלה שהתחיל מתכתב עם הציבור בדוחות הציבוריים, מהלך שגם הוא זכה לביקורת רבה, הפר במכתבו לברק את החסיון על יחסי עורך דין לקוח. הדופק הפוליטי הולם בעורקי הדו"ח בהידהוד כבד ומטריד.

היועץ המשפטי לממשלה לא המתין שהממשלה תבקש ממנו חוות דעת ביחס לשיחות ממשלת ישראל עם הפלסטינים, וביוזמתו העביר ביום 26.12.00, חוות דעת מפורטת המזהירה את הממשלה מפני ניהול מו"מ פוליטי על ירושלים, על הפליטים, על הר הבית, על התנחלויות.
היועץ מציג עמדה פוליטית, הממוקמת בין יצחק שמיר לעוזי לנדאו. כאשר התברר ליועץ כי חוות דעתו לא עשתה רושם רב על הממשלה, מיחזר אותה דובר משרד המשפטים לכל הציבור, בתואנה כי ליועץ הופנו בעניין זה שאלות ופניות של עיתונאים.
גם זה מהלך תמוה. בחייו הראשונים של היועץ כעורך דינה של הממשלה, להבדיל מתפקידו בחייו האחרים כאחראי על מערכת התביעה, הוא יועץ סתרים לממשלה ובכך אינו שונה מכל עורך דין אחר החב חובת נאמנות ובעיקר חובת סודיות ללקוחו. חוות דעת המוגשת לממשלה היא שירות משפטי מובהק והפצתו לכל דורש עלולה להתפרש כעבירה אתית.
היועץ המשפטי לממשלה שהתחיל מתכתב עם הציבור בדוחות הציבוריים, מהלך שגם הוא זכה לביקורת רבה, הפר הפעם חסיון יחסי עורך דין לקוח. חוות הדעת היא טקסט אופייני ליועץ המשפטי לממשלה, ציטוטים תורניים, רגש מתייפח ומעט משפט, אך בניגוד לטקסטים קודמים כדו"ח הציבורי בעניין נתניהו, בפרשת בראון, בעניין העמדתו לדין של הנשיא וייצמן, הדופק הפוליטי הולם בעורקי הדו"ח בהידהוד כבד ומטריד.
הבסיס המשפטי לדו"ח עומד על בלימה. היועץ מצטט את חוק יסוד הממשלה שאינו מטיל כל מיגבלה על ראש ממשלה מתפטר. היועץ משווה מינויים לתפקידים ציבוריים הנעשים על ידי ממשלת מעבר, החייבים לצלוח מבחן של "משיקולים פסולים", לניהול מו"מ שהיועץ מבקש שלא יהיה דרמטי ולא חובק עולם. אין יסוד להשוואה זו. מינויים בשלהי ממשלה חשודים בחלוקת טובות הנאה למקורבים. הם נודפים ריח של ניצול כוח פוליטי למטרות זרות ועל כן הם נבחנים על ידי ועדת המינויים ובג"צ שש להתערב בהם חדשות לבקרים. ניהול מו"מ פוליטי הוא בסמכותה המוחלטת של הממשלה. בג"צ דחה בעבר עתירה כנגד הרחבת תחומי ירושלים מחמת אי שפיטות כי העניין היה במו"מ פוליטי בין ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית. מו"מ פוליטי הוא הפריוולגיה של הממשלה ובמקום שבג"צ צועד על קצות האצבעות פוסע היועץ בצעדים נרגשים ורחבים.
היועץ מאמץ דימויים רפואיים או פאתולוגיים, המו"מ על ירושלים הוא מבחינתו ניתוח כירורגי של הלב ובמקום אחר בחוות הדעת הוא מתאר כל הסכם ביחס לירושלים כשינוי דרמטי החותך בשר חי. היועץ מזהיר את ראש הממשלה מפני הכרה באחריות ישראל לבעיית הפליטים, להבדיל מאמפטיה לסבל הזולת, המו"מ על הר הבית הוא מבחינת היועץ בגידה במעמד הר סיני, היועץ מצטט את הנביא עובדיה המדבר על חורבן בית המקדש , כך: .. ביום שבות זרים חילו ונכרים באו שעריו ועל ירושלים ידו גורל...." הפסוק המלא שהיועץ קוצץ את ראשו ואת זנבו אומר: "מיום עמדך מנגד... וגם אתה כאחד מהם", לא קשה להבין: הנביא מאשים בבגידה כל מי שלא מנע כניסת נכרים בשערי ירושלים וכאן אנחנו ממש מתקרבים לשימוש בפסוקי תנ"ך כנפצים מאולתרים דווקא מן היועץ הזה השש כל כך להאשים בהסתה מימין ומשמאל.
בחוות הדעת הפוליטית ביותר שיצאה אי פעם משולחנו של יועץ משפטי לממשלה, מזמין היועץ עתירות לבג"צ כנגד חתימה על הסכמים עם הרשות הפלסטינית, אך ספק אם בג"צ יהיה שותף להתלהמותו של היועץ.
מה צריכה לעשות ממשלה שיועצה המשפטי מפרסם לציבור חוות דעת משפטיות שהגיש לה ללא הזמנה - כנראה מה שצריך לעשות כל לקוח שעורך דינו פועל מאחורי גבו ומפר את חובת הסודיות – להחליף עורך דין.

אביגדור פלדמן הוא עורך דין

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה שי
יועץ פוליטי? רובינשטיין
משה שי
מומלצים