שתף קטע נבחר

אחרי הפרסום: לשכת אשכנזי העבירה מסמך גלנט

התפתחות דרמטית בחקירה: כעת מתברר כי צה"ל הוא שהעביר את המסמך למשטרה, אך רק לאחר הפרסום. חשיפת העובדה שהרמטכ"ל הכיר את המסמך טרם הפרסום ולא שוחח עם גלנט, מעוררת ביקורת חריפה. "בכל אירוע זניח בצבא יש בירור ראשוני תוך שעות. יש תחושה לא נעימה שמימדי הפרשה גדלים"

עוד התפתחות בחקירת מסמך המריבה: היום (ג') התברר כי לשכת הרמטכ"ל היא שהעבירה למשטרה את מסמך גלנט, אך רק לאחר חשיפת הפרשה. במקביל, מסר קצין בכיר על תחושות של תדהמה ודאגה בצבא מההתפתחויות האחרונות.

 

שעות ספורות לאחר הדיווח על העדות שמסר הרמטכ"ל במשטרה בפרשת גלנט, שבה אמר כי לא ערך בירור בנושא למרות שאותו מסמך הגיע לידיו שבועות לפני הפרסום, התברר כי הצבא הוא שהעביר את המסמך למשטרה.

 

בצה"ל מתקשים להבין מדוע בחר אשכנזי שלא לעדכן בדבר את שר הביטחון, אהוד ברק, כמו גם את העובדה שלא זימן את האלוף יואב גלנט אף לא לבירור ראשוני בנושא.

 

"נושאים ברמת חשיבות פחותה בהרבה מטופלים בצורה יסודית יותר", אמר ל-ynet אותו קצין בכיר. "איך ייתכן שהמסמך היה מוכר לרמטכ"ל ובמשך כמה שבועות לא נבחן? ברור שהיה רק עניין של זמן עד שזה יתפרסם בתקשורת".

 

כבר בערב שבו פרסם ערוץ 2 את הפרשה לראשונה, מסר יועץ התקשורת של שר הביטחון כי ברק לא הכיר את הפרשה והיא הובאה לידיעתו לראשונה כשצפה בטלוויזיה. לנוכח דבריו של הרמטכ"ל, מקבל כעת אותו העניין משמעות גדולה בהרבה.

 

בצה"ל אמנם נמנעו מלהתייחס לפרסומים על תוכן עדותו של אשכנזי, אך קצינים רבים בחרו שלא לחסוך את ביקורתם על התנהלותו ואמרו כי לנוכח אירוע כה משמעותי בצמרת הצבא, לא ייתכן שיבחר לעמוד מנגד ולשמור על שתיקה.

 

"עד עכשיו, היה נדמה כאילו הרמטכ"ל הופתע מהפרשה ומחכה לתוצאות החקירה. כעת מתברר אחרת, שהוא עצמו מעורב בעניין כי הוא ידע שיש מסמך כזה - ועל פניו לא עשה דבר", אמרו בצבא.

 

איש מבין הקצינים לא סבור כי אשכנזי עצמו ניסה "לתפור תיק" לכאורה לגלנט למרות היחסים המתוחים בין השניים כבר יותר משנה, אך רמזו כי דווקא הוא - שהקדיש תשומת לב רבה אשכנזי לשמירה על רף גבוה של נורמות וערכים, אחראי כעת למעשה שמעורר שאלות רבות ולא פשוטות כלל.

 

"מדוע לא פנה למשטרה?"

גם החלטתו של דובר צה"ל, אבי בניהו, להזכיר את שמו של דוד לוי כדימוי ל"נעלב", כיממה לפני פרסום הפרשה, והעובדה כי שמו של השר לשעבר הוזכר במסמך באותו ההקשר כלפי אשכנזי עצמו, הופכים את העובדה שבלשכת הרמטכ"ל החליטו שלא לנקוט שום צעד או לדווח על כך לשר הממונה לבעייתית עוד יותר.

 

"בכל אירוע זניח בצבא, מתבצע בירור ראשוני בתוך שעות, מעדכנים את כל שרשרת הפיקוד ומנסים לסגור את העניין על פי הממצאים, וכאן נראה שפשוט לא נעשה דבר. איך רמטכ"ל יכול לקיים יחסי עבודה עם אלוף פיקוד, אם הוא סבור שהוא עומד מאחורי זה?", שאל אחד הקצינים. "גם אם הוא סבור שלא, עדיין לא ברור מדוע לא פנה למשטרה".

 

אחד מחבריו הוסיף כי "הפרשה הזאת לא רק שאינה נגמרת, היא מטילה צל כבד מאוד על מה שקורה בצה"ל. זאת לא רק שיחת היום, אלא תחושה לא נעימה שמימדיה גדלים מדי יום. חייבים לשים לזה סוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. ביקורת נוקבת
צילום: פיוטר פליטר
מומלצים