שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עוד עתירה נגד פטור לחרדים: "כמו במשטר אפל"
  לבג"ץ הוגשה עתירה שנייה נגד ההחלטה להעניק פטור גורף משירות צבאי לבחורי ישיבות מגיל 22. לטענת עמותת חדו"ש והפורום לשוויון בנטל, ההחלטה "רומסת את הרוב הציוני" והיא עומדת בניגוד לחוק טל, לפסק דין של בג"ץ ולעיקרון השוויון

  עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והפורום לשוויון בנטל עתרו הבוקר (יום ד') לבג"ץ נגד שר הביטחון והממשלה, בדרישה לבטל את ההחלטה להעניק פטור גורף משירות צבאי לבחורי ישיבות מגיל 22, שתאפשר להם להשתלב בשירות הלאומי.

   

  בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יהושע שופמן, נטען כי ההחלטה התקבלה תוך הפרה חמורה של כל

  כללי היסוד של המשפט המנהלי, המסדירים את הדרך החוקית לקבלת החלטות. "ההחלטה הינה בלתי חוקית, עומדת בניגוד לחוק טל, לפסק דין של בג"ץ ולעיקרון השוויון ולכן יש להכריז עליה כבטלה", טוענים העותרים, אשר מבקשים צו ביניים שימנע מההחלטה להיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר כמתוכנן.

   

  לטענת העותרים, ההחלטה נדונה והתקבלה בממשלה יחד עם יותר ממאה הצעות אחרות, ביניהן כאלה העוסקות בהגברת הפיקוח בענף הספנות, מתן מרשם על-ידי רוקח ומערכת ליווי האסירים. הם טוענים כי לשרים לא נמסרו נתונים הנוגעים להחלטה, לא נדונו שיקולים רלבנטיים, לא הוצגו חלופות והתוכנית הובאה כחלק מדיוני התקציב כהיבט שולי, בלי שהתקיימו דיון והצבעה נפרדים בסוגייה.

   

  "ללא תום לב, בלי דיון ציבורי" 

  עמותת חדו"ש והפורום לשוויון בנטל טוענים כי ההחלטה עומדת בסתירה לפסק דין של בג"ץ משנת

  1997, לפיו לשר הביטחון אין סמכות להעניק דחיית שירות גורפת לכל תלמידי הישיבות. הם טוענים כי ההחלטה פוגעת בזכות החוקתית לשוויון, כאשר חוק טל ממילא פוגע בשוויון בנשיאה בנטל השירות הצבאי - וההחלטה מחמירה פגיעה זו.

   

  "רק לעתים רחוקות מקבלת הממשלה החלטה שהיא כל כך בלתי חוקית מכל כך הרבה היבטים", אמר ל-ynet מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "החלטת הממשלה רומסת ברגל גסה את הרוב הציוני הנושא בנטל ובתוכו את רוב בוחריה של הממשלה הזאת".

   

  לדברי יו"ר הפורום לשוויון בנטל, מירי בראון, "החלטת הממשלה, שהתקבלה בחדרי חדרים, ללא דיון ציבורי וללא תום לב, עומדת בניגוד לערכי הדמוקרטיה ומזכירה משטרים אפלים".

   

  התנועה לאיכות השלטון עתרה כבר בשבוע שעבר נגד ההחלטה, ושופטי בג"ץ צפויים לצרף את שתי העתירות לדיון אחד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנה נגד הפטור בשבוע שעבר
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים