שתף קטע נבחר

תיעוד מיוחד: כך הורגים עשרות לוויתנים באיי פארו

פעילי ארגון "סי שפרד" קיימו בחודש האחרון פעילות חשאית באיי פארו ותיעדו כיצד לוכדים עשרות לוויתנים ממין נתב ארוך סנפיר, גוררים אותם לחוף והורגים אותם לעיני מבוגרים וילדים. "כל הים הופך לאדום בגלל הדם. זה בלתי נתפס", אומרים הפעילים בראיון מיוחד ל-ynet. הרשויות בתגובה טוענות כי החיות מומתות באופן הומאני וכי בשר הלוויתנים מיועד למטרות מאכל של התושבים

תיעוד נדיר וקשה לצפייה של ציד הלוויתנים המסורתי באיי פארו. פעילים של הארגון הסביבה "סי שפרד" בשיתוף עם ארגון למען בע"ח של ברידג'יט ברדו, פעלו בחודש האחרון באזור האי תחת מעטה של חשאיות, במטרה לצלם את לכידת לוויתנים ממין נתב ארוך סנפיר והריגת מאות מהם בסמוך לחופי האי על ידי התושבים.

 

כ-15 פעילים שוהים כעת על ספינת הארגון "גולפו אזור" השטה בסמוך לאיי פארו, כשהם נמצאים תחת ליווי צמוד של הצי הימי של דנמרק, לאחר שפעילותם נחשפה לפני כיומיים. "הגענו לכאן כדי לחשוף את האמת ולהראות לכל העולם שגם היום מתבצע טבח שלא לצורך בחיות מוגנות על ידי מדינה מודרנית באירופה", אומרת בראיון טלפוני מיוחד ל-ynet לאמיה אסמללי, נשיאת שלוחת ארגון "סי שפרד" בצרפת, מסיפון הספינה.

 

הרג הלוויתנים באי שתועד בחודש שעבר

 

"כל הים הופך לאדום בגלל הדם. זה בלתי נתפס"

"אנו מעריכים כי יש כ-8,000 לוויתנים ממין נתב ארוך סנפיר השוהים בתקופה זו באזור. הדייגים המקומיים מחפשים אותם כבר מזה שבועות, אך מתקשים למצוא אותם. כשסירות הדיג מצליחות לאתר להקות גדולות ואז מובילות אותן לאזור החוף, שם ממתינים להם עשרות תושבים, מצויידים בכלים חדים. לעיתים הדייגים לא מצליחים לגרור את הלוויתנים לחוף והורגים אותם במים, דבר שאסור על פי חוקים בינלאומיים. ברוב הפעמים, הלוויתנים נשחטים לעיתים גם על ידי ילדים שצופים ומשתתפים במעשים. כל הים הופך לאדום בגלל הדם. זה מחזה בלתי נתפס".

 

אסמללי מגלה כי בארגון צפו מהים בהרג של יותר מ-86 לוויתנים תוך פרק זמן קצר על ידי תושבי האי וכי הם מעריכים כי ניצודו בשבועות האחרונים לפחות 280 לוויתנים.

 

לאחר שהצליחו להכניס מבעוד מועד סוכנים סמויים באי, הם תיעדו את המתרחש מקרוב. "עשרות פגרים של לוויתנים סודרו בשורות בנמל, נקבות נחתכו וגוריהן הוצאו מהן לעיני כל. הורים הגיעו עם ילדים לצפות בנעשה. ראינו ילדים אוחזים בראשיהם המבותרים של הלוויתנים ומחייכים", היא מסבירה.

 

קפטן פול ווטסון, נשיא ומייסד הארגון אומר בשיחה טלפונית עם ynet ממשרדי הארגון בארה"ב כי הוא משוכנע כי רק באמצעות מאבק פיזי בשטח ניתן יהיה לשים קץ למסורת העתיקה של ציד הלוויתנים.

 

"כמו שהצלחנו להביא לעולם את תמונות הציידים היפנים שהורגים לוויתנים ודולפינים, כך גם נעשה באיי פארו ונשקיע משאבים רבים כדי לחשוף את הנושא. "בשר הלוויתנים אינו ראוי למאכל מאחר שהוא מכיל כמויות גדולות ומסוכנות של כספית", הוא מפרט. יש לנו עדויות מצולמות של דייגים מהאי שלוקחים חלק מהפגרים ומשליכים אותם בחזרה לים. בפעמים אחרות מצאנו בחצרות הבתים ובפחי האשפה כמויות גדולות של בשר. הם הורגים יותר ממה שהם מסוגלים לצרוך".

 


צילום: Peter Hammarstedt ,Sea Shepherd

(צילום: Peter Hammarstedt ,Sea Shepherd)

 

בארגון סבורים כי לא ידוע כמה זמן ישהו באזור איי פארו, אך יעשו ככל שביכולתם כדי להרחיק את להקות הלוויתנים מהדייגים באמצעות ציוד אקוסטי תת-ימי מיוחד שיותקן בימים הקרובים. הם טוענים כי לפני יומיים פשטה המשטרה על ספינת הארגון ומאז לא מתאפשרת כניסת הפעילים לאי. 

 

הרשויות באי: התושבים זקוקים לבשר

כיצד מגיבות הרשויות באי נוכח התמונות והאשמות של הפעילים? באיי פארו טוענים כי הרג הלוויתנים נחשב למנהג עתיק יומין ונחוץ לתושבים. באתר הסברה מיוחד שהוקם על ידי  רשות המדגה והמשרד לענייני חוץ באי,  מציינים הגורמים הרשמיים כי הפעולות של הרג הלוויתנים מדי שנה, נעשות תחת השגחה וטרינרית באופן הומאני ככל שניתן כדי לצמצם את סבל החיות.

 

הם מודים כי מדובר בציד שמטבעו נחשב למחזה דרמטי ועשיר בדם כשלהקות שלמות של לוויתנים מבותרות על החוף. "זו השיטה היעילה וההומאנית ביותר בהתחשב בנסיבות...באופן טבעי, הדבר יוצר כמויות גדולות של דם במים", הם כותבים באתר ומדגישים כי "זה מובן שישנן תגובות סוערות ברחבי העולם נוכח דיווחים תקשורתים ותמונות על הציד בשנים האחרונות. הדבר נפוץ בעיקר בקהילות עירוניות, בהן מרבית מתושביהן מעולם לא נכחו בתהליך הטבח של הבשר אותו הם צורכים".

 

לדברי הרשויות, נעשה שימוש רב באיברי הלוויתנים. בשר ושומן הלוויתן מיועד למטרות מאכל ותעשייה, חלקים מעורם של הלוויתנים הופכים לחבלים, חלקים מהקיבה משמשים למצופים ואפילו איבר המין של הלוויתנים מיובש ומשמש כחומר גלם לנעלי עור. על פי נתוני הרשויות, בכל שנה ניצודים בממוצע כ-950 לוויתנים באי, המהווים כ-500 טון בשר ושומן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sea shepherd
פול ווטסון ולאמיה אסמללי
צילום: Sea Shepherd
צילום: Sea Shepherd
צילום: Sea Shepherd
מומלצים