שתף קטע נבחר

זירת הקניות

השר ארדן: לעצור את גדר ההפרדה בנחל רפאים

גדר ההפרדה בנחל רפאים מאיימת להרוס נוף ייחודי, שבו שרידים מבית ראשון וערכי טבע. לאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ בנושא, אך כעת מצטרף למאבק השר ארדן. במכתב לשר הביטחון הוא דורש: עצור את העבודות עד להכרעת בית המשפט

הגדר הטובה? דחפורי משרד הביטחון חידשו בשבועות האחרונים את העבודות להשלמת גדר ההפרדה באזור נחל רפאים, אך התקדמותם נתקלת כעת בהתנגדות מצד המשרד להגנת הסביבה.

 

הסיבה: האזור נחשב לאחר מכמה "נופי תרבות" שהוכרו לאחרונה על ידי המדינה, בשל שרידים מתקופת בית ראשון ושני המצויים בו וחשיבותו הסביבתית הגבוהה. 

 

ההתנגדות לעבודות הקמת הגדר באזור איננה חדשה. בחודש אפריל הגישו תושבי הכפר וואלג'ה הסמוך עתירה בנושא לבג"ץ ולאחרונה אף הצטרפה לעתירה גם החברה להגנת הטבע. כעת, כאמור, זוכה המאבק לחיזוק משמעותי מצד השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.

 

במכתב ששיגר בימים האחרונים ארדן לשר הביטחון, אהוד ברק, הוא מבקש להמתין להחלטת בית המשפט בנושא שכן לדבריו, זו עשויה לקבוע את שינוי תוואי הגדר באופן שימזער את הפגיעה בסביבה.


נופי תנ"ך ייחודיים. העבודות בנחל רפאים (צילום: החברה להגנת הטבע) 

 

שרידים מבית ראשון ושני

"עבודות אלה עתידות לגרום לפגיעה קשה ביותר בנכס מורשת היסטורית-תרבותית בעל חשיבות עולמית - נוף "חקלאות המדרגות" העתיקה בהרי יהודה", כותב ארדן. מארדן מציין כי עבודות הקמת הגדר ממיטות הרס על עתיקות בנות מאות שנים, על מערכות מים עתיקות ועל נופים עבריים ייחודיים של ארץ ישראל.

 

"לאור פתיחת הדיון בתוואי מחדש בצו בית המשפט, ולאור העובדה כי מערכת הביטחון הוכיחה בשנים האחרונות את יכולתה למנוע חדירת גורמי פח"ע בחזית זו, גם בהיעדר מחסום פיזי... אני מבקש את הסכמתך להורות על עצירת העבודות לכל הפחות עד להחלטת בג"ץ".

 

קטע הגדר המדובר עובר באזור נחל רפאים, נחל המעיינות, ואדי פוקין, עד אזור הכפר וואלג'ה צוריף. בחוות הדעת שהגישו לאחרונה אנשי החברה להגנת הטבע לבית המשפט הם מציינים כי הגדר באזור זה מחלקת את ארץ ישראל באופן פיזי שלא היה דומה לו בעבר, לשתי יחידות נפרדות. 

 

הטענה היא כי הגדר גורמת לנזק סביבתי קשה - בשל חסימת מעבר בעלי חיים ופגיעה ישירה ועקיפה בבתי גידול, בצומח ובתמונת הנוף הייחודית. לטענתם, הפעולה הנדרשת היא מניעת הקמתו של מכשול פיזי והחלפתו באמצעים אלקטרוניים.

 

בתגובה למכתבו של השר, נמסר מהחברה להגנת הטבע כי "עמדת השר מדגישה באופן ברור את הצורך הדחוף והמיידי של עצירת העבודות להקמת גדר ההפרדה, עד לבירור כל ההשלכות".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "המכתב טרם הגיע למערכת הביטחון אך יודגש כי משרד הביטחון פועל על פי הוראות הדרג המדיני ועל פי פסיקות בית המשפט. החל משלב התכנון הראשוני של תוואי גדר הביטחון ועד לשלבים אלה, מערכת הביטחון שיתפה ותיאמה את כל הנושאים הרלוונטיים מול כלל הרשויות. החל מרשות הטבע והגנים, רשות העתיקות ועיריית ירושלים, כל השיקולים הקשורים בהקמת הגדר, ובכללם נושא ערכי הטבע נלקחו בחשבון ונעשה מאמץ להימנע ככל הניתן מפגיעה בערכים אלה. יצוין כי בג"ץ דחה פעמיים בחודש האחרון בקשה להוצאת צו נגד המשך העבודות. מערכת הביטחון תמשיך ליישם את הוראות הדרג המדיני על מנת להבטיח את בטחונה של מדינת ישראל".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדחפורים חזרו לשטח
צילום: החברה להגנת הטבע
מומלצים