שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל נוקה: "לצה"ל נגרם נזק תדמיתי גדול"

אחרי הודעת המשטרה כי אשכנזי, ברק והאלופים אינם חשודים בהכנת "מסמך גלנט", הביע הרמטכ"ל שביעות רצון ואמר: "לרגע לא האמנתי שאחד מחברי המטכ"ל או מפקדי צה"ל קשור לעניין". הוא יכנס את פורום מטכ"ל כדי לדון בסערת גלנט

טוהר מההאשמות, ומשיב אש. אחרי שלשכת הרמטכ"ל נוקתה מחשד להכנת מסמך גלנט, ביחד עם לשכת שר הביטחון ואלופי המטכ"ל, הוציא הערב (יום ה') רב-אלוף גבי אשכנזי הודעה, שבה הביע שביעות רצון מקביעת המשטרה.

 

"כעת ברור שנגרם לצה"ל ולתדמיתו בציבור נזק גדול, וכי ההאשמות שהוטחו נגד צה"ל ומפקדיו הבכירים היו משוללות כל יסוד", אמר הרמטכ"ל, בהתייחסות ראשונה אחרי ההודעה. "לרגע אחד לא האמנתי שמי מחברי פורום המטה הכללי או מי ממפקדי צה"ל קשור לעניין זה".

 

היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, אמר כי אפשר להמשיך כעת בהליך מינוי הרמטכ"ל הבא. אשכנזי, הרמטכ"ל הנוכחי, אמר כי "אין לנו את הזכות או את היכולת לעצור ולו לרגע קט את העשייה הצבאית והביטחונית, את המוכנות והכשירות לאתגרים הצבאיים והביטחוניים שלפנינו. הציבור בישראל שם את מבטחו בחיילי צה"ל ומפקדיו ועלינו החובה להוכיח כי אנו ראויים לאמון זה".

 

הרמטכ"ל הודה למפכ"ל המשטרה ולצוות החקירה על ממצאיהם עד כה, המנקים את מפקדי צה"ל מכל אשם. מלשכתו נמסר כי בכוונתו לקיים בקרוב דיון בפורום מטכ"ל באירוע זה, ובדרכים שיש לנקוט כדי להשיב ואף לחזק את אמון הציבור בצה"ל, "שהוא התשתית ההכרחית לפועלו של צה"ל כצבא העם".

 

נתניהו וברק יחליטו: האם להמשיך הליך המינוי?

מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי אין תשתית ראייתית לחשד שהרמטכ"ל ומי מקציני פורום המטה הכללי מעורבים בהכנת המסמך. בהודעה נמסר גם כי אין ראיות לכך שלשכת שר הביטחון, אהוד ברק, מעורבת בהכנתו. המשטרה חשפה גם את שרשרת ההעברה של המסמך. שעה קלה לפני הפרסום, קיבל הרמטכ"ל מהמשטרה הודעה לגבי התפתחויות החקירה האחרונות. במשטרה העבירו לו שמות של אנשים שהעידו בפרשה, עברו בדיקות פוליגרף ונמצאו נקיים. עם זאת, בשלב זה היא עדיין אינה יודעת ככל הנראה מי הגורם שזייף את המסמך.

 

המשטרה הצדיקה את טענתו של אייל ארד, שהתלונן כי המסמך שפורסם מזויף, ולא הוכן על ידי משרדו. היא גם הצליחה להגיע אל גרסאות שונות של המסמך ואל שרשרת ההעברה של המסמך, שעברו בין אנשים שונים - הן בצבא ובמקומות אחרים.

 

היועץ המשפטי לממשלה כתב מצדו לראש הממשלה ולשר הביטחון כי "לאחר שהוברר כי אין בסיס לחשד נגד מי מהאלופים הרלוונטיים להליך המינוי", אפשר להמשיך בהליך מינוי הרמטכ"ל. עם זאת, הוא כתב כי השאלה אם להמתין עד למיצוי מלא של החקירה או למנות כבר כעת רמטכ"ל, נתונה בידי נתניהו וברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גבי אשכנזי
צילום: ירון ברנר
היועץ וינשטיין. אין מניעה משפטית להמשיך בהליך
צילום: יוני רייף
מומלצים