שתף קטע נבחר

קצינים בכירים: גלנט הרוויח, גנץ ואייזנקוט ניזוקו

אחרי שהרמטכ"ל, האלופים ולשכת שר הביטחון נוקו מחשד בנוגע להכנת מסמך גלנט, יראיין היום ברק את 5 המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל. קצינים בכירים מעריכים כי דווקא האלוף גלנט שהפרשה נקראה על שמו יוצא ממנה מחוזק במירוץ

בכירים רבים נוקו מחשד באחד הימים הדרמטיים ביותר מאז חשיפת "מסמך גלנט", אבל רק אחד מהם יצא מחוזק מהסערה - האיש שעל שמו היא כונתה. ההתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל ה-20 תתחדש הבוקר (יום ו') כששר הביטחון, אהוד ברק, ישוחח עם חמשת המועמדים לתפקיד, אבל קצינים בכירים בצה"ל מעריכים כי החשדנות והמתח במטה הכללי לא יתפוגגו בקרוב. מרביתם גם סבורים כי האלוף יואב גלנט הרוויח מהפרשה.

 

קשה היה לשמוע אמש אנחות רווחה בצבא, למרות הודעת המשטרה כי המסמך המזויף אינו קשור לשר הביטחון,

לרמטכ"ל או למי מאנשי פורום המטה הכללי. "זה אמנם מרגיע שאיש מבין האישים הבכירים הללו לא עומד מאחורי הדבר המכוער הזה, אבל זה עדיין רחוק מסוף פסוק, אין ספק שהריח הרע שעלה מהפרשה עדיין באוויר", אמרו גורמים צבאיים.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, פרסם אמש הודעה שמטרתה להתחיל בתהליך החזרת השקט לצה"ל. בתחילת השבוע הבא, כך נראה, הוא צפוי לדון בדרכי פעולה שמטרתן להשיב את האמון בצה"ל ולשפר את תדמיתו שנפגעה. מעבר לכל, ההערכה היא כי אשכנזי, שלא אהב מלכתחילה את העובדה שתהליך מינוי מחליפו מתבצע בשלב כה מוקדם, סבור כי פרשת המסמך טרם הובררה סופית, ויש למצותה לפני שתתקבל החלטה על כה חשובה.

 

העובדה ששר הביטחון ברק מחדש את תהליך המינוי כבר היום וצפוי לראיין את חמשת המועמדים (הראיון עם גדי שמני יתבצע בטלפון, כיוון שהוא נמצא בוושינגטון - ח.ג), פירושה כי ברק אינו מתכוון לעכב את המינוי, אלא להכריז עליו בתוך שבועות ספורים.

 

גם מזרחי ושמני הרוויחו - לפחות לסבב הבא

קצינים בכירים בצה"ל מעריכים כי האלוף גלנט "יכול להרים את הראש בבטחה", וכי סיכוייו לקבל את התפקיד אף התחזקו. בסביבתו הודו כי חש שהאמת יצאה לאור. "הוא אמר מלכתחילה שיש רק אמת אחת, וזאת התוצאה. כל מי שחשב עליו אחרת, ראוי שיעשה חשבון נפש", אמרו אלה ששוחחו עימו.

 

לדעת אותם קצינים, האלופים גדי אייזנקוט ובני גנץ, שידעו על המסמך ולא חשפו זאת - למעט, ככל הנראה, מול הרמטכ"ל - נפגעו מהפרשה. "מעבר לעובדה שעדיין מרחף חשד מסוים שהיו מעורבים במניפולציה, גם אם לא באופן ישיר, הם חייבים תשובות לגבי הדרך שבחרו לנקוט. זה לא ישחק לטובתם".

 

לדברי הקצינים, האלופים אבי מזרחי וגדי שמני ששמם לא נדבק בפרשה עשויים להרוויח. שניהם בעלי סיכויים קלושים

אמנם לקבל את התפקיד היוקרתי, אבל אם האלופים אייזנקוט וגנץ לא יקבלו את התפקיד הם עשויים לפרוש מצה"ל, ואז הדבר פותח את הדרך למזרחי ושמני לתפקיד סגן הרמטכ"ל עם עמדה טובה יותר בסבב הבא.

 

"המטה הכללי של צה"ל כפי שהיה צריך להיות לפני הפרשה, כבר לא יהיה אותו דבר", אמרו גורמים בכירים בצה"ל. "מה שקרה כאן פתח הרבה מאוד תיבות פנדורה והעלה מתיחויות מעל השטח. הרמטכ"ל החדש יצטרך לפעול בראש ובראשונה לאחד את השורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלנט. "אמר מלכתחילה שיש אמת אחת"
צילום: AFP
אייזנקוט. "חייב תשובות על הדרך שנקט"
צילום: ירון ברנר
גנץ. ייפגע מהפרשה?
צילום: ירון ברנר
מומלצים