שתף קטע נבחר

תורמת לבן-גוריון: אתרום יותר בגלל "אם תרצו"

מכתב האיום של "אם תרצו" לנשיאת האוניברסיטה, הצליח להקפיץ את ג'יין ליף, אחת התורמות החשובות למוסד האקדמי זה 30 שנה. "יהודים ברחבי העולם לא יעמדו בשקט מול בריונות", אמרה בראיון ל-ynet, "התקפה כזאת משקפת בורות"

למרות המתקפה, המחויבות לתרום תימשך: בעקבות מכתב האיום ששיגר ארגון "אם תרצו" לנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, לפיו הארגון יבריח תורמים אם לא ימונו אנשי סגל מן הימין, אומרת אחת התורמות החשובות לאוניברסיטה כי מדובר בארגון "בריוני" והמאמץ שלו להרחיק תורמים "מטופש ולא יצליח".

 

בראיון ל-ynet סיפרה ג'יין ליף מטנסי, תורמת גדולה לבן-גוריון ולקרן החדשה לישראל, כי "התקפה כזו מדרבנת אותי להגדיל את התרומה שלי". לדבריה, התורמים האמריקנים מחוייבים לחופש האקדמי. "אני מכירה תורמים אחרים ואני לא חושבת שהתקפה כזו על החופש האקדמי,

או עמדה פוליטית של איש סגל זה או אחר, יש לה משמעות כלשהי. להיפך, זה רק משפיע על תורמים להתייצב מאחורי האוניברסיטה".

 

האיום שהשמיע ארגון "אם תרצו" בשבוע שעבר הצליח להקפיץ את ליף שנחשבת לתורמת חשובה לאוניברסיטת בן-גוריון משנת 1978.היא סיפרה בגאווה ש"אוניברסיטת בן גוריון היא פופולארית ויש לה יותר פרסומים מכל אוניברסיטה אחרת בארץ. להעליב את האוניברסיטה בהתקפה כזו משקפת בורות של 'אם תרצו'".

 

במכתב של "אם תרצו" הם איימו כי אם לא ייענו תוך 30 יום דרישותיהם לשנות את הרכב הסגל ואת תוכן הסילבוסים, יבקשו מהתורמים להעביר את כספיהם לחשבון נאמנות שינוהל על-ידי עורך דין. אנשי הארגון טענו כי אדישותה של הנשיאה כרמי איפשרה "לדיקטטורה אקדמית להשתלט על החופש האקדמי, ולצמצם באופן ניכר את הפלורליזם המחשבתי".

 

לתורמים לא אכפת מפוליטיקה פנימית באקדמיה

התורמת מטנסי הסבירה כי "יהודים ברחבי העולם לא יעמדו בשקט מול בריונות. יהודים יתמכו באוניברסיטאות מבריקות כמו בן-גוריון שמגישות שירותים חשובים לישראלים, ועושות מחקרים לכל העולם על מידבור, ילדים, שוויון זכויות לסטודנטים, פלורליזם דתי וצדק חברתי".

 

לצד הפליאה מהניסיון לפגוע באוניברסיטה בדרך זו, היא שיגרה חצי ביקורת לעבר הארגון הימני.

"אנחנו התורמים האמריקנים כפופים לחוקים האמריקנים והשאלה שלי היא האם גם ארגון כזה בישראל שאינו למטרות רווח מחוייב לשקיפות. מהם הסטנדרטים של ישראל? האם מותר לארגון כזה להפחיד ולתקוף ארגון אחר. איפה הכבוד לדעה? מהו המקור הכספי של אם תרצו? האם זה כסף נקי או מלוכלך? אני לא חושבת שלתורמים של אוניברסיטת באר-שבע אכפת מבעיות פוליטיות פנימיות כשמדובר באקדמיה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרומות יימשכו. אוניברסיטת בן-גוריון
צילום: הרצל יוסף
מומלצים