שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נמלת האש המזיקה התגלתה בהוד השרון

ההדברה לא הועילה: נמלת האש הקטנה הנחשבת לאחד המזיקים הבעייתיים בעולם - התגלתה במשתלה בהוד השרון. במשרד להגנת הסביבה ציינו מאז התגלתה לפני ארבע שנים, הספיקה הנמלה הדרום אמריקאית להגיע לכל חלקי הארץ

יותר מארבע שנים חלפו מאז הוקם צוות בראשות המשרד להגנת הסביבה, במטרה להכחיד את נמלת האש הקטנה בישראל. בזמן שחלף מאז הנמלה הדרום אמריקאית - שנחשבת למזיק פולש ובעייתי מאוד - הספיקה להגיע כבר לכל חלקי הארץ. בשבועיים האחרונים היא אותרה במוקד נוסף, במשתלת ברדי בהוד השרון.

 

פעולות ההדברה של צוות המשתלה ככל הנראה לא הועילו. בבדיקות שקיימו מומחי האגף ללחימה במזיקים במשרד נמצאה נמלת האש בחלק מאזורי המשתלה ולהערכת אנשי המקצוע יהיה צורך בהדברה מיידית נוספת - על מנת להתגבר על הבעיה.

 

מקורה של נמלת האש הקטנה הוא כאמור בדרום אמריקה, והיא מוגדרת בין 100 המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם. במשרד להגנת הסביבה מציינים כי נמלים קטנטנות אלה מתרבות במהירות גבוהה, עקיצתן מכאיבה, הן פוגעות בחיות בית, בגידולי השדה ובמגוון הביולוגי בסביבה - ועלולות לגרום לנזק כלכלי כבד למדינה.

 

"מיד עם גילוי נמלת האש הקטנה בארץ, החלו פעולות נמרצות לאיתור כל מוקדי הנגיעות ולהדברת הנמלה. המזיק נמצא עד היום ביותר מ-60 ישובים, מרביתם באזור השרון, גוש דן וסובב כנרת", ציינו במשרד.

  

מהמשרד נמסר עוד כי נמלת האש מתפשטת בארץ בצורה פסיבית, בעיקר על ידי מעבר עציצים, גזם, אדמה ומוצרי עץ על ידי האדם". בשל כך, אנשי המקצוע במשרד מציינים כי ישנה חשיבות רבה להדברה במשתלות. "וקיים סיכון שהנמלה תתפשט לכל היישובים במדינה. ככל שתתבסס הנמלה בעוד ישובים אזי הסיכוי להגביל את תפוצתה יקטן מאוד", הבהירו.

 

לדברי גדעון מזור, מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה, ישנה חשיבות רבה גם לעירנות הציבורית. "קיים חשש שמשתלות נגועות בנמלת האש הקטנה ימכרו עציצים נגועים והיקף המפגע יתפשט. על הציבור לסייע בנושא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קטנה אך מזיקה. נמלת האש
צילום: רועי פדרמן
מומלצים