שתף קטע נבחר

חלק מהחשודים הודו: קיבלנו כסף מיזמי הולילנד

ראש אגף החקירות נפגש בעצמו עם עד המדינה, החוקרים ישבו שעות במרתפי הבנקים כדי לאתר המחאות, וחלק מהחשודים הודו כי קיבלו כסף - אך הסבירו זאת בשלל תירוצים. כך התנהלה החקירה, במהלכה הקפיאה המשטרה כספים בשווי 25 מיליון שקלים

במשטרה מרוצים מהיקף הראיות בפרשת "הולילנד". מלבד עדותו של עד המדינה והראיות שנאספו, הצליחו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) להוציא הודאות מכמה חשודים בפרשת "הולילנד", לפיהן קיבלו כסף מיזמי הפרויקט. החשודים ניסו לתרץ זאת בהסברים שונים, כמו למשל "ייעוץ" ו"עשיית עבודה".

 

עם השלמת החקירה בתיק, הגיבו במשטרה בסיפוק לנוכח היקף הראיות שהצליחו להשיג בתיק, שנשען על עדות עד מדינה, אך גם על ראיות ועל הודאות חלק מהחשודים - שמסבכות גם את החשודים האחרים. המשטרה העבירה את התיק לפרקליטות, יחד עם המלצה להעמיד לדין את החשודים, ובראשם אהוד אולמרט.

 

כעת אפשר לספר כי עד המדינה הגיע למשטרה כבר בדצמבר 2009, ובארבעת החודשים עד לפיצוץ הפרשה התנהלה חקירה סמויה נגד המעורבים. תחילת החקירה בפגישה שיזם עד המדינה עם יאח"ה, ואותה ניהל לא אחר מאשר ראש אגף החקירות, ניצב יואב סיגלוביץ'.


פרויקט "הולילנד" בירושלים (צילום: AFP)

 

במהלך הפגישה הציג עד המדינה את כל הידוע לו ואת תנאיו למסירת העדות. בתום הישיבה החליט סיגלוביץ' כי העד מהימן, אך הורה לחוקרים לבדוק כל אחת ואחת מטענותיו, לפני שיחתמו עמו על הסכם עד מדינה. חקירת המשטרה כללה מעקבים והאזנות סתר לחשודים.

 

עוד באותו שבוע הועבר עד המדינה למשמורת של יאח"ה. הוא ומשפחתו שוכנו בבית מלון במרכז הארץ, ומאז - במשך ימים ארוכים - מסר עדות מפורטת שלוותה במסמכים את כל מה שידוע לו. רק במרס, אחרי שרוב טענותיו נתמכו גם בראיות נוספות, אישר סגלוביץ' את החתימה על הסכם עד המדינה.

 

תכשיטים ותמונות אצל שולה זקן

זמן קצר לאחר מכן הפכה החקירה לגלויה. במהלך החקירה נחשפו החוקרים לעשרות אלפי דפים של ראיות, אימיילים, תכתובות, מסמכים, תוכניות וחשבונות בנק אשר ניתן היה לראות בהם על פי החשד את מערכת השוחד. חוקרי יאח"ה ישבו במרתפי הבנקים שעות, כדי לאתר המחאות שכבר הגיעו למחסנים.

 

המלצות המשטרה בנוגע לשוחד שקיבל לפי החשד אולמרט, קשורות למאות אלפי שקלים כספים שקיבל כדי לכסות חובות בין היתר של מסע הבחירות. במשטרה טוענים חלק מכספי השוחד טוענים במשטרה הועבר גם לאחיו יוסי אולמרט שנמצא בארצות הברית.

 

אצל שולה זקן גם כן מדברות ההמלצות על סכומים גבוהים של מאות אלפי שקלים. אצלה בין היתר נתפסו גם ראיות מוחשיות כגון תכשיטים ותמונות.

 

בזמן החקירה, כך מתברר כעת, הקפיאה המשטרה נכסים וכספים בשווי של 25 מיליון שקלים, בין היתר של הלל צ'רני, אביגדור קלנר, אורי שטרית, אלי שמחיוף, מאיר רבין, יהושע פולק, שולה זקן ודני דנקנר. לפני כמה ימים הגיעה משאית גדולה שהעמיסה את כל הרר המסמכים. 200 ארגזים שהכילו 500 קלסרים הועברו לידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, שם יוחלט נגד מי יוגש כתב אישום בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגלוביץ'. נפגש עם עד המדינה
צילום: דודי ועקנין
אולמרט וזקן. המלצה לאישום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים