שתף קטע נבחר

אישום: מנכ"ל עמותת עיוורים גנב מיליונים והימר

משה ריפס היה במשך 20 שנה מנכ"ל עמותת "קרן אור אינק". לפי כתב האישום, הוא לקח לכיסו 4 מיליון שקל שיועדו לילדים ולבני נוער עיוורים, בין היתר כדי לכסות חובות שצבר בהימורים

הכסף הזה היה אמור להגיע לילדים ונוער שזקוקים לו - עיוורים ובעלי מוגבלויות. אבל התורמים שהזרימו מיליונים לעמותה לא ידעו שהעומד בראשה גורף כסף היישר לכיסו. ארבע שנים אחרי התפוצצות הפרשה, הוגש היום (ד') כתב אישום נגד משה ריפס מירושלים, שהיה במשך 20 שנה מנכ"ל עמותת "קרן אור".

 

לפי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים, מטרות העמותה הן טיפול בילדים ונוער עיוורים בעלי מגבלות גופניות נוספות. מימון העמותה נעשה ברובו מכספי תרומות מארצות-הברית המועברים על ידי חברי הנהלת העמותה שם, וחלקו מתמיכה של משרד העבודה והרווחה.

 

ריפס היה מנכ"ל העמותה בין השנים 1986 ל-2006. על-פי כתב האישום, הוא גנב סכום כולל של כ-3,996,519 שקל לשימושו האישי, "בין השאר לצורך משחקי הגרלות הימורים, ותשלומי הוצאות אישיות של הנאשם או בני משפחתו".

 

ריפס, כך נטען, ניצל את תפקידו כמנהל בפועל של העמותה ומורשה חתימה בה ודאג להציג מצג שווא - לפיו סכומי הכסף שגנב היוו כביכול הוצאות לכיסוי פעילות שוטפת של העמותה, או תשלומים עבור הוצאות שלו או משכורות שלו.

 

בין היתר, הוציא את הכספים מחשבון הבנק של העמותה באמצעות המחאות שרשם לאישים שונים שלא היו קשורים כלל בפעילות הארגון ולא סיפקו לו שירותים.

 

לעתים רשם ריפס את אותן המחאות על-שמם של עובדים או ספקי שירותים שונים, והורה להם לפדות אותן ולמסור אליו את הכסף. עם זאת, במקרים מסוימים רשם ריפס את שמו שלו כמוטב, וכך הוציא מחשבון העמותה כספים שלא כדין.

 

כבר עם תחילת החשדות נגדו, הודה ריפס במעילה. הפרשה נחשפה לאחר בדיקה שערך רואה חשבון בספרי החשבונות של "קרן אור". רואה החשבון, שחשד כי אכן מדובר במעילה בכספים, החליט להגיש תלונה נגד ריפס במשטרה.

 

בחקירתו אז סיפר ריפס כי הפך למהמר כפייתי בדוכני מפעל הפיס. לדבריו, נהג לשלם בדוכנים בירושלים בהמחאות שהתקבלו כתרומות לעמותה עבור הילדים העיוורים בסכום שהצטבר למיליוני שקלים.

 

אז מדוע לקח כמעט ארבע שנים להגיש כתב אישום? "מדובר בתיק בעל חומר חקירה רב שהצריך השלמות חקירה", הסבירו ל-ynet בפרקליטות. "התיק הועבר למשטרה ב-2007 ולאחר שהתיק חזר מהשלמת חקירה באוגוסט 2009, נדרשו עוד מספר השלמות שעיקרן איתור עשרות המחאות נוספות וכן חקירה של גורמים נוספים".

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
משה ריפס. כתב אישום חמור
צילום: יואב גלאי
מומלצים