שתף קטע נבחר

עתירה: לחקור חיילים שירו והרגו ב"פיגוע קלשון"

ארגון "יש דין" פנה לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה פלילית לבירור נסיבות אירוע שתואר כסיכול פיגוע באזור שכם, שבו נהרגו שני בני-דודים פלסטינים. "הנסיבות מעלות חשד לעבירה פלילית חמורה"

ארגון "יש דין" הגיש היום (ד') עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית של תקרית שהתרחשה לפני כחצי שנה, אז ירו חיילים והרגו שני צעירים פלסטינים בני 19 בכפר עוורתא שבאזור שכם במה שהוכרז בתחילה כנסיון "פיגוע קלשון".

 

ביום האירוע, שהתרחשה במרס האחרון, דווח כי התקרית הייתה סיכול פיגוע שבו הסוו עצמם שני חשודים כחקלאים והיו חמושים בשבר בקבוק וכלי עבודה, שבאמצעותם ניסו לתקוף חיילים מחטיבת כפיר.

 

בארגון טענו כי שני הצעירים, שהיו בני דודים, התפרנסו מחקלאות. "הם נהרגו מירי חייל צה"ל בנסיבות המעלות חשד כבד לביצוע עבירה פלילית חמורה", נכתב בעתירה. "אמנם נסיבות האירוע לא הובררו, אך קיים סיכון ממשי שהם גם לא יתבררו בעתיד - וזאת כל עוד הפרקליט הצבאי הראשי ממשיך להימנע מהחלטה לחקור את האירוע".

 

על-פי העתירה התברר בנתיחת גופות ההרוגים בבית החולים "רפידיה" בשכם כי אחד מהם ספג לא פחות משבעה כדורים בפלג גופו העליון, ואילו השני נפגע משלושה כדורים - שניהם, ככל הנראה, מטווח קצר מאוד.

 

ב"יש דין" טענו כי "גורמים צבאיים הודו כי אופי התקרית אינו חד-משמעי כפי שתואר על ידי חיילי הכוח.

שבועיים לאחר התקרית, הודה אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, כי תוצאות האירוע בעוורתא הן 'קשות'".

 

אנשי הארגון, שנרתמו לסייע להורי ההרוגים בהגשת העתירה, כתבו כי "ההימנעות מפתיחת חקירה פלילית היא שערורייתית ומסכלת כל אפשרות לניהולה של חקירה אפקטיבית וממצה. זו החלטה המשדרת בקול רם וברור לכל חיילי צה"ל, העוסקים בפעילות ביטחונית בגדה המערבית, כי כאשר אירוע מסתיים במותו של פלסטיני - אין הצדקה לפתוח חקירה פלילית".

 

העותרים הזהירו גם כי בהיעדר חקירה מקיפה, "המהלך חושף את החשודים לחקירה והעמדה לדין בגין ביצוע פשעי מלחמה במקומות שונים בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הפצ"ר, אביחי מנדלבליט. ייאלץ לחקור?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים