שתף קטע נבחר

מת"א להפגנה בשומרון: אסור לחזור לבנות

כמאה פעילי "שלום עכשיו" התקבצו בכניסה להתנחלות: "בלי הקפאה - לא ניתן יהיה להפריד בין ישראל למדינה הפלסטינית". ח"כ אורון: שום משחק כלפי אובמה לא מצדיק סיכון השיחות

לקראת השיחות הישירות - גם הלחץ להמשך ההקפאה נשמע מהשטח: כמאה מאנשי תנועת "שלום עכשיו" הפגינו בצהריים (יום ה') בצומת הפרסה סמוך להתנחלות טלמון שבשומרון. המפגינים קראו לישראל לבנות שלום ללא התנחלויות, וטוענים כי אם בסוף החודש הבא תתחדש הבנייה בגדה המערבית - הדבר יוביל למצב שבו לא ניתן יהיה להפריד בין ישראל למדינה הפלסטינית ויחייב הקמת מדינה דו-לאומית. 

 

כוחות משטרה גדולים מאבטחים את המפגינים, הנושאים שלטים בהם נכתב "שתי מדינות לשני עמים". ח"כ דניאל בן סימון (עבודה) שהגיע למקום אמר כי "ההפגנה נועדה לסייע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במשימתו בשבוע הבא בארה"ב. זו הפגנת חיזוק, היא לא נועדה להחליש אותו".

 

לדברי יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, "באנו לפה לומר 'אל תשחקו משחקים בגורלנו', המשיכו את הקפאת הבנייה, והיכנסו למשא ומתן רציני על שתי מדינות לשני עמים וקבלת גבולות 67' כפשרה טריטוריאלית. שום משחק כלפי אובמה לא מצדיק את סיכון שיחות ישירות בינינו לבין הפלסטינים".

 

לקראת יציאתו של ראש הממשלה לוושינגטון לפתיחת המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים, ממשיכים בירושלים לחפש פיתרון יצירתי לסוגיית הקפאת הבנייה שתפוג ב-26 בספטמבר. ככל שמועד פקיעתה מתקרב, הולך וגובר הלחץ על ראש הממשלה מול ארה"ב. בסביבת נתניהו בתחילת השבוע כי הנושא נדון בפורום השביעייה, וכי נתניהו מבין את "הסיכונים הגבוהים" הקשורים לעניין.


פעילי "שלום עכשיו". מסייעים לנתניהו? (צילום: אוהד צויגנברג)

  

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר כי "מי שחושב שאפשר לעשות חצי הקפאה, טועה ומטעה. ברגע שיפוג תוקפם של צווי ההקפאה - הבניה גם בהתנחלויות המבודדות תתחדש באופן אוטומטי. נתניהו צריך להעדיף את האינטרס הלאומי ולא להיכנע לכמה אלפי מתנחלים ולימין הקיצוני בכנסת".

 אופנהיימר דחה את הצעתו של שר המודיעין, דן מרידור, להמשיך את הבניה בגושי ההתנחלויות הגדולים לאחר תום ההקפאה ולהמשיך בהקפאה בהתנחלויות המבודדות.

 

בימים האחרונים אישרו בוושינגטון כי המגעים בדבר המשך ההקפאה נמשכים, אך טרם התקבלו החלטות. דובר מחלקת המדינה, פיליפ קרואולי, אמר כי שהנושא יעלה כבר בפגישת העבודה הראשונה בין נתניהו לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) והבהיר שהנושא לא יכול להיפתר מחוץ למשא ומתן. הפלסטינים הדגישו כי לא ימשיכו במשא ומתן אם תחודש הבנייה אחרי 26 בספטמבר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי "שלום עכשיו". מחזקים את ראש-הממשלה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים