שתף קטע נבחר

אביבה שליט לשרה נתניהו: מה עם הילד שלי?

מול בית ראש הממשלה צוין יום הולדתו ה-24 של גלעד שליט, החמישי בשבי. "דאגת לילדי הזרים וגם לבי יוצא אליהם. אבל את זעקתו של גלעד את שומעת?", אמרה האם. רעיית רה"מ: "בעלי עושה מאמצים גדולים". סרקוזי שלח תמיכה במכתב אישי: "עוד נצליח להחזירו הביתה"

נקודות הציון על ציר הזמן ממשיכות לחלוף, אבל מצבו של גלעד שליט נותר כשהיה: כלוא במרתפי חמאס בעזה, רחוק מהבית. הערב (שבת) מציינת משפחתו את יום הולדתו ה-24 והחמישי בשבי, בעצרת מול בית ראש הממשלה בירושלים.

"אני מכאן לא זזה", הבטיחה האם, אביבה שליט, ופנתה לאשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

 

"גברת נתניהו, עלית לכותרות בדאגתך הכנה לילדי העובדים הזרים", אמרה מעל הבמה. "זה אנושי ונוגע ללב וגם לבי יוצא אליהם. אבל הרשי לי להזכיר לך ילד שהוא כבר בחור צעיר, שכבר ארבע שנים בשבי. את צעקתו את שומעת? את כאבו את חשה? צעקתו מגיעה מעזה הרחוקה עד לסף דלתך - אל תנעלי אותה".

 

בתחילת דבריה, אביבה פנתה לבנה. "היום יום ההולדת שלך. גם השנה לא קניתי מתנה, לא אפיתי עוגה ולא תוכל לכבות את הנרות ולהביע משאלה. הגעגועים עזים וכואבים יותר מיום ליום אבל אנחנו לא חוסכים מעצמנו דבר כדי להחזיר אותך הביתה.

 

"גלעדי, האם אתה שומע אותי? האם אתה יודע שמדינה שלמה מגויסת, הלכה אחרינו למען שחרורך? צעדה עם אלפים לאוהל המחאה מול בית ראש הממשלה? מאז שהגענו לירושלים אנחנו מוקפים אזרחים.


"גם השנה לא קניתי מתנה. אבל אל תישבר" (צילום: אלי מנדלבאום)

 

"בני היקר, פעם נוספת אנחנו מבקשים סליחה - על שלא הצלחנו לשחרר אותך וזה כבר יום הולדתך החמישי בשבי. שלא יכבה נרך, שלא תישבר. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי שהמשאלה תתגשם, אך הדבר בעיקר בידי ראש הממשלה".

 

 

לראש הממשלה עצמו אמרה האם: "יצאתי ממצפה הילה והגעתי עד לירושלים ולא קורה שום דבר. גלעד נמצא עדין בבור בעזה. יש באפשרותך להחזיר את גלעד מחר בבוקר. קח אחריות של מנהיג אמיץ - חתור להסכם עם החמאס להחזיר את גלעד הביתה. אני מכאן לא זזה. אני לא חוזרת למצפה הילה עד שנחזיר את גלעד הביתה", הבטיחה.


"קח אחריות של מנהיג אמיץ", ביקשה אביבה שליט (צילום: אלי מנדלבאום)

 

קריאות גנאי לדליה איציק

אחרי הדברים, מלשכת ראש הממשלה נמסרה תגובתה של שרה נתניהו: "אני מבינה את הכאב של אביבה ושל כל כל משפחת שליט, ולבי יוצא אליהם ואל גלעד. אני יודעת שבעלי, ראש הממשלה, עושה מאמצים גדולים מאוד להחזיר את גלעד הביתה, בריא ושלם במהרה". ראש הממשלה מתכוון ליזום פגישה עם משפחת שליט לפני ראש השנה, לאחר שובו מפתיחת שיחות השלום בוושינגטון.

 

נאומה של ח"כ דליה איציק (קדימה) בעצרת למען שחרור גלעד שליט הופרע על-ידי אנשים בקהל שקראו לה לרדת מהבמה. לדברי איציק, ההפרעות הגיעו מצד אנשי ימין שהיו במקום. איציק ביקשה מראש הממשלה: "עשה מעשה של מנהיג שלוקח החלטה קשה שמשמעותה לפעמים חיים ומוות. זוהי עוצמה, זוהי איננה חולשה".

 

סגנית השר אורית נוקד אמרה בעצרת: "עכשיו כשמתחילות השיחות הישירות זה הזמן, ראש הממשלה, לקבל החלטה אמיצה להחזיר את גלעד הביתה. מאות אלפי אמהות לא תמצאנה מנוחה עד שאת אביבה, לא תחבקי גלעד".


"עשה מעשה של מנהיג", דרשה איציק מנתניהו (צילום: אלי מנדלבאום)

 

סרקוזי כתב: לעולם לא נרים ידיים

לגלעד שליט גם אזרחות צרפתית. ממלא מקום שגריר צרפת קרא מכתב אישי מהנשיא סרקוזי. "יום ההולדת החמישי שגלעד עובר בשבי חייב להיות האחרון", הוא כתב. "מאמצים בלתי נלאים נעשו למען שחרורו. אמנם הם עדיין לא נשאו פרי, אך היו בטוחים כי לעולם לא נרים ידיים. אנו ממשיכים לפעול ואנו נצליח, כי על גלעד לחזור לביתו ולבני משפחתו ללא דיחוי".

 

 

סרקוזי פנה למשפחה: "אביבה היקרה, נועם היקר, ידידים יקרים. ענוותכם אינה פחותה מנחישותכם, אך ברצוני לומר עד כמה אני מעריך את תקיפותכם הצנועה, המכובדת והמופתית נוכח מצב בלתי נסבל. אין בפיכם לא אישום, לא שנאה, לא סלידה.

 

"מאבקכם, מאבקנו, הוא ובראש ובראשונה הומניטרי. כי החזקתו בשבי, במקום סודי, של אדם במשך יותר מארבע שנים מנוגדת לכל ערך אנושי. זהו המסר שלכם, המסר שלי, והוא מעניק מימד אוניברסלי למקרהו של גלעד ולפעילותכם. אני קורא לאלה המחזיקים בבנכם לשמוע זאת ולשים קץ ליסוריהם של אדם ושל משפחתו".

 

כלת פרס נובל, פרופ' עדה יונת, נאמה אף היא. "בעבר שילמנו גם על חללים ואזרחים שחצו את הגבול מסיבות שונות מחירים קשים",

 הזכירה, "אנו טוענים שלא מדברים עם חוטפים. אבל מה לעשות שהם מחזיקים בו וכולנו מסכימים שהם לא מל"ו צדיקים".

 

בבאי העצרת היו מבוגרים לצד ילדים. חלקם נשאו לפידים בוערים, דגלי ישראל ושלטים עליהם נכתב "הבן שלי חייל של מחר, האם גם תפקירו אותו אם יילקח בשבי?", ו"לחייל שלנו אין מחיר"! המארגנים הותירו כסא ריק לגלעד ויצרו מיצג דמוי עוגה רבת קומות עליה תמונות שונות של החייל החטוף.

 

לעצרת באו בין היתר הוריו של אודי גולדווסר ז"ל, שנחטף בידי חיזבאללה, גידי גוב, ירדנה ארזי, אסנת שיר וישינסקי, פרופ' רבקה כרמי, נאוה ברק, יעל אבקסיס, יוכי ברנדס, צופית גרנט, גילת אנקורי וראש העיר הרצליה יעל גרמן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט וגילת אנקורי, הערב בעצרת
צילום: אלי מנדלבאום
גלעד שליט בקלטת, לפני כמעט שנה
צילום: AFP
צילום: מאיר פרטוש
שרה נתניהו. "לבי יוצא אל המשפחה"
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים