שתף קטע נבחר

המשטרה: "לא נציב מצלמות בכיתות ובמסדרון"

ועדת החינוך דנה בהחלטה לרשת את מוסדות החינוך במצלמות אבטחה. במשטרה אמרו שהן ימוקמו רק על הגדרות, במטרה לסייע למאבטחים, ושהניסוי לא יחל ב-1 בספטמבר. יו"ר הוועדה אורלב: "אוי לאותו בית ספר שיציב אותן בכיתה או במסדרון"

האח הגדול מגיע לכנסת. ההחלטה לרשת את מוסדות החינוך במצלמות אבטחה, שיחוברו ישירות אל מרכזי השליטה של המשטרה - בתקווה לצמצם את רמת האלימות בבתי הספר - זכתה לביקורת לא מעטה. ועדת החינוך דנה היום (א') בניסוי מעורר המחלוקת, שאמור היה להתחיל השבוע ב-12 יישובים. התוכנית צפויה להידחות, מכיוון שעדיין לא הועבר לה תקציב. המשטרה אמרה כי בכל מקרה כוונתה היא להציב את המצלמות רק על הגדרות, ולא בכיתות או במסדרונות.

 

 

מאיר בן ישי, ראש חטיבת אבטחה במשטרה, פירט בוועדה את מספר בתי הספר בהן מוצבות מצלמות, ואת מיקומן. "נכון לעכשיו יש מצלמות ביותר מ-500 בתי ספר. אנחנו לא נציב אותן במסדרונות או בכיתות, אלא רק על הגדרות. הצבת מצלמות מגבה את המאבטחים המעטים בבתי הספר, הגיע הזמן שנחשוב איך נסייע להם. המצלמות אינן קיימות נגד אלימות, בשביל זה יש סגל פדגוגי. בכל מקרה, זה לא יקרה כבר ב-1 בספטמבר".
 
בוועדה נכח גם התלמיד אשר אלון, שסתר את דבריו של בן-ישי: "אצלנו המצלמות מותקנות במסדרונות. אנחנו מברכים על הצבת מצלמות על הגדרות".
 
יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי "אני לא רואה שום סיבה להתנגד לכך שיהיו מצלמות על מנת לעזור למאבטח, אבל זה פסול מהיסוד שהמצלמה הופכת להיות כלי חינוכי בתוך הבית ספר, כשהמצלמה מוצבת בתוך הכיתות או מסדרונות. אוי לאותו מוסד חינוכי שכולל מצלמות ככלי חינוכי, הן מובילות אותנו למחוזות פסולים".
 
מנהלי בתי ספר טענו, עם זאת, שלמצלמה יתרונות לא מעטים. "הדור משתנה, המצלמה מסייעת לנו לעשות עבודה חינוכית טובה יותר", אמר אבי שוורץ, מנהל קריית החינוך באריאל. מיכל טל, מנהלת בית ספר בנצרת עילית, אמרה כי לא פחות מ-12 מצלמות מוצבות בגדור ובחצר במוסד עליה היא מופקדת: "ההורים רוצים להיות בטוחים. המצלמה זה כלי עזר במקרים קיצוניים, ואני תומכת".
 
מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, אמר בוועדה שהתהליך שם את הדגש על הגנת התלמידים: "הן גם יעזרו למנוע ונדליזם. לא תהיה כל פגיעה בפרטיות".

  

הפיקוח אחר המתרחש בבתי הספר יתבצע במוסדות החינוך עצמם, במוקד העירוני ובמוקד המחוזי של המשטרה, והאתרים שבהם ימוקמו המצלמות ייקבעו על-פי דרישות בתי הספר. היישובים שבהם ייחל הניסוי השבוע הם: ירכא, מעלות-תרשיחא, זכרון-יעקב, טירת כרמל, אריאל, אור יהודה, בת ים, מודיעין, אפרת, קריית-גת ודימונה.

 

פרט לתלמידים, שרבים מהם לא מרוצים מהעובדה שיהיו נתונים למעקב מצולם ושוטף, גם הסניגוריה הציבורית יצאה נגד הצבת מצלמות האבטחה בבתי הספר. בסניגוריה אמרו כי קיימת הסכמה רחבה שהמצב הנוכחי, בו לדבריהם נפגעות זכויות יסוד ללא הסמכה מפורשת בחקיקה ראשית וללא הסדרה משפטית נאותה - אינו ראוי.


פורסם לראשונה 29/08/2010 12:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצלמות בבית הספר, הדיון בכנסת
צילום: אמיר לוי
שר החינוך סער ויו"ר הוועדה אורלב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים