שתף קטע נבחר

רשות ני"ע: רוז'נסקי ניפח במיליונים שווי נכסים

הרשות סיימה בימים האחרונים את החקירה בפרשת דלק נדל"ן והעבירה את תיק החקירה לידי הפרקליטות. רוז'נסקי חשוד בשורה של דיווחים מטעים וכן קבלת דבר במרמה. רוז'נסקי: "הממצאים והעובדות כפי שעולים מהודעת הרשות אינם נכונים ואינם מקובלים עלי"

רשות ניירות ערך (ני"ע) סיימה בימים האחרונים את החקירה בפרשת דלק נדל"ן, והעבירה את תיק החקירה לידי הפרקליטות, כדי שזו תחליט לגבי המשך הטיפול בו.

 

 

החשוד העיקרי בתיק זה הוא איליק רוז'נסקי, שנחשד בעבירות דיווח מטעה בדוחות כספיים ובתשקיף, בקבלת דבר במרמה ובעבירות נוספות על חוק העונשין.

 

מממצאי החקירה עלה כי רוז'נסקי פעל לכאורה לשינוי הסיווג החשבונאי של החברה הבת רודשף בספרי דלק נדל"ן, כשמטרתו הייתה להימנע מרישום פחת שנתי של כ-125 מיליון שקל בדוחותיה הכספיים של החברה. עוד עלה מהממצאים כי לצורך הימנעות מרישום הפחת החשבונאי, החברה ואיליק רוז'נסקי בראשה הטעו לכאורה את הרשות ורואי החשבון ויצרו כלפיהם מצגי שווא בקשר להסכם הניהול.  

 

ברשות הוסיפו עוד בהודעתם: "בנובמבר 2008, על רקע המשבר הכלכלי העולמי ולאור התחייבויותיה הרבות של החברה והמצב התזרימי הקשה בו הייתה שרויה, החליטה החברה להעמיד את רודשף למכירה. מממצאי החקירה עלה כי לצורך מניעת הפחתה בשווי רודשף בדוחות הכספיים, יצר רוז'נסקי מצגים כוזבים לרואי החשבון של החברה לפיהם אחת ההצעות שהוגשו לחברה היא זו המשקפת את מחיר המכירה הצפוי, בעוד שדובר בהצעה ראשונית ולא מחייבת אשר רוז'נסקי היה מעורב בניסוחה, ואשר במהרה ירדה מסדר היום. מצגים אלו שיצר רוז'נסקי, הביאו לכך שהשווי של רודשף אשר נרשם בדוחותיה הכספיים, היה גבוה בכ-50 מיליון פאונד מהשווי שאמור היה להירשם. בנוסף תרמו מצגים אלו גם לדוח תזרים המזומנים הצפוי (מקורות ושימושים) כמקור מהותי לעמידת החברה בהתחייבויותיה.  

 

"עוד עלה מממצאי החקירה כי רוז'נסקי פעל בדרכים שונות לרבות הטעייה של רשות ניירות ערך ושל מעריכי השווי ורואי החשבון של החברה, על מנת שהחניונים שבבעלות חברה נכדה של דלק נדל"ן, ואשר היוו את הנכס המהותי ביותר בחברה, ירשמו בשנת 2008 בערך הגבוה במאות מיליוני שקלים מעל שווים האמיתי באותה עת, במטרה ברורה ומכוונת למנוע הפחתה משמעותית בדוחות הכספיים השנתיים של החברה בשנת 2008, הפחתה שהייתה גורמת לפגיעה משמעותית בתוצאות הכספיות של החברה.

 

"מהממצאים עלה כי בדומה לרודשף, גם כאן פעל רוז'נסקי, בין היתר, ליצירת מצג כוזב לפיו הייתה הצעת רכישה רצינית עבור החניונים מחברה כלשהי, בעוד שמהממצאים עלה כי דובר על הצעה מצד ג' שאין בה ממש וכי למעשה רוז'נסקי עצמו ניסח והכין את ההצעה ואף קבע את מחירה. מצג כוזב זה תרם אף הוא לחיזוק הערכת השווי הגבוהה של החניונים. כמו כן עלה מהממצאים כי רוז'נסקי יצר מצג כוזב באשר לסיבת החלפת מעריך השווי לחניונים של החברה, כאשר הסיבה האמיתית אותה הסתיר רוז'נסקי מרשות ניירות ערך, מרואי החשבון וממעריך השווי החדש של החברה, הייתה האינדיקציה הנמוכה שנתן מעריך השווי הקודם לחניונים".

  

עם פרסום הודעת הרשות מסר רוז'נסקי בשיחה עם "כלכליסט" כי "רשות ני"ע ביצעה את עבודתה על הצד הטוב ביותר תוך כדי שיתוף פעולה מלא ממני לגילוי האמת והעובדות. לצערי הממצאים והעובדות כפי שעולים מהודעת רשות ני"ע אינם נכונים ואינם מקובלים עלי. בטוחני שהנושא יבדק בפרקליטות והמסקנות יובילו לאמת ולסגירת התיק". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי קואנקס
איליק רוזנ'סקי
צילום: קובי קואנקס
מומלצים