שתף קטע נבחר

"חיפוש גופני בלי חשד - פגיעה בחירות ובפרטיות"

בסנגוריה הציבורית הביעו דאגה מהחלטת היועמ"ש לקדם תיקון לחקיקה, שיאפשר לשוטר או פקח לערוך חיפוש גופני גם ללא כל חשד: "כרסום נוסף בזכות לפרטיות ובזכות האדם על גופו"

הסנגוריה הציבורית הביעה אחר הצהריים (יום א') דאגה מהחלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לקדם תיקון חקיקה שיאפשר לשוטרים ולפקחים לערוך חיפוש על גופו של אדם במקומות המועדים לאירועי אלימות, גם אם אינו חשוד בעבירה.

 

 

"מהלכים אלו מהווים כרסום נוסף בזכות לפרטיות ובזכות האדם על גופו", אמרו גורמים בכירים בסנגוריה הציבורית על המהלך. לדבריהם, "החקיקה הנוכחית המוצעת הינה מהלך נוסף שפוגע בזכויות חוקתיות של שמירה על כבוד האדם וחירותו באופן משמעותי. לא ייתכן שייכפו על אדם שאינו מעורב בפעילות עבריינית או בפעילות מפרת סדר בדיקות המגבילות את חירותו ופוגעות בפרטיותו".

 

"הצעה מרחיקת לכת" 

הגורמים הוסיפו כי הצעת החוק הנוכחית מרחיקת לכת ומאפשרת להקנות סמכויות שלטוניות מובהקות, כגון עיכוב ושימוש בכוח, לפקחים עירוניים - שבניגוד לאנשי משטרה אינם בעלי ההכשרה המשפטית והמעשית הנדרשת, ואף אינם נתונים לפיקוח על-ידי מנגנונים מקצועיים.

 

בהודעה שפירסם מוקדם יותר משרד המשפטים נכתב כי תיקון החקיקה מגיע על רקע התגברות תופעת ה"סכינאות", והוא אמור לאפשר למשטרה להתמודד עם אלימות במקומות ציבוריים "באופן מניעתי".

 כיום, למשטרה יש סמכות לערוך חיפוש על גופו של אדם רק אם לשוטר יש חשד סביר שאדם זה נושא נשק או שבגופו של אותו אדם נמצאת ראייה להוכחת ביצוע של עבירה. 

 

בין המוסדות הנכללים בהצעה, כאלה שיש בהם נטייה לאלימות מוגברת, כמו בתי ספר, מוסדות רפואיים, בתי אוכל, מועדונים ודיסקוטקים, מגרשי ספורט ואצטדיונים, מקומות בהם נערכים משחקי הימורים ומקומות בהם נערכים מופעי תיאטרון, קולנוע ומוזיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היועץ המשפטי וינשטיין. "כרסום בזכות לפרטיות"
צילום: גיל יוחנן
פקחים יקבלו סמכויות שלטוניות (אילוסטרציה)
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים