שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים כשהילדה לא רוצה את אבא?

שאלה:

שלום, אני אמא לתאומות מקסימות בנות שנה. אחת מהן מאוד קשורה אלי וכשאני בסביבה היא לא מוכנה להיות עם אף אחד אחר. הבעיה היא שהיא לא מוכנה שאבא שלה יטפל בא בכלל. היא לא מוכנה שהוא יאכיל אותה / יחליף לה / יקלח אותה או כל דבר אחר. היא ממש צורחת כשהוא ניגש אליה וזה מאוד מעליב אותו והוא כמעט ולא מוכן לנסות. יש לציין שבזמן של משחק היא צוחקת ומשחקת איתו ושעם הבת השנייה הוא מאוד פעיל ובשל הסיטואציה נוצר מצב שהוא בעצם עושה הכל עם הבת השניה ומאוד מחובר אליה.

 

מיותר לציין שבעיקר בלילה כל הנטל נופל עלי כשמדובר בה כי היא לא מוכנה שאף אחד אחר ייגש אליה מלבדי. היא יכולה לצרוח דקות ארוכות אצל מישהו אחר ולהשתתק בשניה שאני לוקחת אותה. זה מאוד מפריע לשנינו, אבל אנחנו לא יודעים מאיפה להתחיל כדי לשנות את זה. מה לעשות? רונה.

 

תשובה:

הי רונה, המצב שאת מתארת אכן דורש שינוי ואני מאמינה שההתנהגות של בתך קשורה בכך שהיא תאומה. כפי שאת בוודאי יודעת - תאומים לומדים מהר מאוד לקבל מקום ייחודי בכך שהם מתנהגים באופן שונה אחד מהשני. על פי רוב, אם יש אחד שהוא דברן, השני יהיה יותר שתקן; אם יש ילד חביב, השני יהיה פחות חביב או זעפן וכולי.

 

אצלכם אחת התאומות למדה להיות מיוחדת בכך שהיא משתלטת מצד אחד עליך ומצד שני דוחה את אביה. חשוב שלא תתנו למצב הזה להימשך. אסור שהיא תנהל אתכם באמצעות הבכי שלה. מציעה שלפחות פעם או פעמיים בשבוע תשאירי אותה רק עם האב כדי שהם יתחילו ליצור קשר. כדאי שהאב יצא רק איתה לטיול ובילוי מחוץ לבית או שאת תצאי עם האחות התאומה ותשאירי אותם יחד.

 

בנוסף, השתדלי בשגרה לא למהר ו"להציל" אותה מאביה כשהיא צורחת. תנו לה לצרוח ובקשי מהאב לנסות להרגיע אותה. יכול להיות שהיא גם בודקת עד כמה הוא מוכן להתאמץ עליה.

 

השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים