שתף קטע נבחר

נאמן: המסתננים הם סכנה קיומית, תופעה נוראה

בנאום בלשכת עורכי הדין, תקף שר המשפטים את בג"ץ, וכינה את החלטתו לחייב מינוי אשה לוועדת טירקל "עוול לנשים". גם המשטרה ספגה ביקורת: "ראיתי בדרך לפה עשרות עבירות תנועה שלא נאכפו, גם חוק האלכוהול לא נאכף"

שר המשפטים מתריע ויורה לכל עבר. בנאום לרגל פתיחת שנת המשפט, במחוז תל אביב-מרכז של לשכת עורכי הדין, תקף השר יעקב נאמן את בית המשפט העליון ואת המשטרה. דברים קשים במיוחד, אמר על המסתננים הזרים לישראל. "מדינת ישראל עומדת בפני סכנה קיומית לאור גל המסתננים מהגבול עם מצרים", אמר בעניין זה. "מדי חודש נכנסים למדינת ישראל, באופן בלתי חוקי, כ-1,200 מסתננים המגיעים מהמדינות השונות".

 

"ראו מה קורה באילת או בערד", הוסיף. "אני לא יודע מי מכם היה לאחרונה בתחנה המרכזית, אבל איום ונורא מה שקורה שם. זו תופעה נוראה למדינה. חובה מוטלת עלינו לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להילחם בתופעה, אשר משליכה על כל תושב ותושב במדינת ישראל. בחודשים האחרונים מתבצעת עבודה מקצועית על ידי כל משרדי הממשלה הנוגעים לדבר, על מנת להילחם בתופעה זו, וכולנו תקווה כי נביא בסופו של דבר לחקיקה שתקבע מדיניות הכניסה למדינת ישראל, על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל, מפני התופעה החמורה של ההסתננות".

 

את בית המשפט העליון תקף בעקבות פסיקת בג"ץ בחודש שעבר, שחייבה את הממשלה לדון במינוי אשה לכהונה בוועדת טירקל. "הבג"ץ הזה הטריד אותי מאוד, גרם עוול גדול לנשים", אמר. "כשהוקמה הוועדה לראשונה, היו שלוש מועמדות ליו"ר. אף אחד לא חשב שהן מועמדות בגלל שהן נשים. בג"ץ לא היה צריך להפעיל את חוק השוויון לנשים. חברי הוועדה מונו בגלל העמדה שלהם, הרקע שלהם והרמה שלהם, ולא בגלל חוק זכויות הנשים".


"לא אוכפים את חוק האלכוהול". נאמן וכוסות יין בטקס (צילום: ירון ברנר)

 

בנאומו ירה נאמן חיצי ביקורת גם לעבר המשטרה, בין היתר על כך שאינה אוכפת את חוק האלכוהול החדש, ואינה נלחמת דיה בעבירות התנועה. "ראיתי בדרך לפה עשרות עבירות תנועה שלא נאכפו", אמר. "אני בעד החרמת רכב לחמש שנים לנהג שלא עוצר בתמרור עצור. זו מכת מדינה". בעניין האלכוהול הוסיף: "עדיין לא מבצעים את חוק האלכוהול כמו שצריך. החוק קיים, וצריך לאוכפו".

 

מנגד, חלק שבחים למערכת המשפט: "אני שמח שהמחלה של דחיית דיונים הולכת ודועכת, לאט אבל דועכת. ישנם עוד מהלכים רבים שיושמו בשנה זו במערכת המשפט.

הוקם בית משפט כלכלי שייתן מענה מקצועי ואיכותי לסוגיות מורכבות ורבות המגיעות לפתחו. מונו שופטים מצוינים נוספים, תקן השופטים מלא, מערכת המחשוב החלה להיכנס לפעולה, הוחל בתוכנית לשמיעת משפטים מיום ליום, התמעטו הבקשות לדחיית דיונים".

 

באירוע דיבר גם ראש ועד מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי. "לשכת עורכי הדין, לצערי, הופכת ללא רלוונטית בשנים האחרונות", אמר. "עורכי הדין בישראל ראויים ללשכה שתדע להנהיג ולהתמודד עם התהליכים בעולם המשפט הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמן נואם, הערב
צילום: ירון ברנר
מומלצים