שתף קטע נבחר

פרץ נגד צעדי ברק: רע לצה"ל ולעם ישראל

שר הביטחון נוזף באלופים על פרשת המסמך, ויוזם חזרה לכהונה קצרה של רמטכ"ל. קודמו בתפקיד ויריבו מהמפלגה תוקף חזיתית: "זה גורם לתלות בשר וגם לבעיות בתוך המטכ"ל, אסור בשום פנים ואופן לחזור למודל הזה. ברק צריך לשאול עצמו איך כל-כך הרבה דם רע נשפך - הרי הוא המנהיג"

שר הביטחון ביקש להבהיר מי הבוס, אבל האחראי הקודם על צה"ל מזהיר מהתנהלות מסוכנת. "קיצור מינוי הרמטכ"ל גלנט לשלוש שנים פלוס שנה אחת זה אולי טוב לשר הבטחון, אך רע לצה"ל ולעם ישראל", אמר הבוקר (יום ו') ל-ynet שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ מהעבודה.

 

פרץ יוצא חוצץ נגד כוונת ברק להחזיר את המצב לקדמותו ולקצר את כהונת הרמטכ"ל לשלוש שנים, כאשר ההארכה לשנה הרביעית תהיה תלויה בשר הביטחון. בזמנו כשר, פרץ יזם את ההארכה האוטומטית.

 "הנסיון לחזור למודל שלוש פלוס אחת הוא רע ואין לו מקום. מצב זה גורם לתלות של הרמכ"ל בשר הבטחון", הוא אומר.

 

לדבריו, "הרמטכ"ל מחכה במתח רב לדעת אם מאשר אותו שר הבטחון או לא, והדבר גורם לבעיות גם בתוך המטכ"ל. אני קבעתי ארבע שנים. גם כשרצו להאריך את שירותו של אשכנזי בעוד שנה אמרתי 'לא', נקבעו ארבע שנים וכך צריך להיות, למרות שהוא היה רמטכ"ל טוב.

 

"אסור בשום פנים ואופן לחזור למודל הזה", מתעקש פרץ. "אסור לאפשר תלות כזאת, הרמטכ"ל חייב להיות דעתן עם ראש פתוח וחשיבה טקטית ואסטרטגית מקיפה שתאפשר לו להעלות דעות עצמאיות. הכוונה להחזיר למודל 3+1 נותן לשר הבטחון תחושה של אולי שליטה טובה יותר במטכ"ל וברמטכ"ל, אבל הוא לא טוב לעם ישראל, למדינת ישראל ולצה"ל".

 

באשר ליחסים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי על רקע האירועים האחרונים סביב פרשת "מסמך גלנט", ח"כ פרץ תקיף לא פחות: "היחסים בין שתי המערכות האלה היא אחת השאלות החשובות ביותר בשמירה על הדמוקרטיה. כשר בטחון לשעבר אני יכול לציין שבזמני ההתנהלות של המטכ"ל והרמטכ"ל היו למופת".

 

פרץ ביקש להדגים: "למרות שחלוץ תמך בלילה הראשון של מלחמת לבנון השנייה בתקיפה של תחנות כח בביירות, הוא מילא בצורה מלאה את הנחיית הדרג המדיני בהחלטה שאני הובלתי -

 שלא לעשות זאת, ולתקוף את הטילים ארוכי הטווח. גם אשכנזי התנגד לפיתוח כיפת ברזל, אך קיבל את הנחיית הדרג המדיני".

 

אתמול הופיע ברק בפני פורום המטה הכללי והדהים כמה מהנוכחים כשרמז לנסיון פוטש נגדו בפרשת "מסמך גלנט". "הרמזים של ברק פוגעים במסגרת העבודה של המטכ"ל", טוען פרץ. "הוא צריך להחליט אם הוא רוצה להיות שר בטחון או רמטכ"ל-על. אם הוא רוצה להיות רמטכ"ל-על, הרי שהוא רק ירחיב את המתחים במטכל ויגרום לבעיה. יש צדק בטענות בעקבות האירועים האחרונים שמצב זה במטכ"ל אינו אפשרי, אך הוא צריך לשאול את עצמו איך זה שכל כך הרבה דם רע נשפך שם. הרי הוא המנהיג, הוא המוביל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ וברק בימים אחרים
צילום: מיכאל קרמר
אשכנזי וגלנט. קיצור פז"מ?
צילום: צפריר אביוב
מומלצים