שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסיבות לירידת מחירים קיימות - האם זה יקרה?

  בבנק מזרחי-טפחות מצביעים על מספר סיבות שאמורות להוביל לירידת מחירי הנדל"ן, חלקן כבר מתחילות להוביל לשינוי מגמה. "אנו קרובים לסף יכולת התשלום של הזוגות הצעירים"

  נתוני בנק ישראל כבר מאותתים על ירידה בהיקף נטילת המשכנתאות, לאחר שיא של 4.9 מיליארד שקל בחודש יוני. האם אנחנו בשינוי כיוון? ייתכן ועדיין מוקדם לומר, אך בהחלט אפשר להצביע על הגורמים בשטח שעשויים להביא לשינוי המגמה.

   

   

  במציאות הנוכחית, ניתן להצביע על מספר מגמות עיקריות, כשהראשונה שבהן היא העליה הצפויה בריבית. "אני צופה שתהיה ירידה בביקושים לאשראי בגלל התייקרות הריבית לטווח הקצר והארוך ובטח עליה בשיעור הפריים", אומר יעקב רוייטר סגן מנהל החטיבה הקמעונאית בבנק מזרחי-טפחות, "ב-2011 אין ספק שנהיה בסביבה של פריים יותר גבוה".

   

  אי אפשר יהיה לעמוד במחירים המוצעים

  למעשה, אין עוררין על כך שעליות הריבית יגיעו בקרוב מאד והן עשויות להשפיע על היקף נטילת המשכנתאות. עוד מהלך שיביא למיתון בביקוש למשכנתאות היא ההוראה החדשה של הפיקוח על הבנקים המייקרת למעשה את עלות המשכנתא במקרה מימון של מעל 60% מערך הנכס.

   

  לדברי רוייטר, שדיבר בכנס נדל"ן שערך הבנק אתמול (א'), המשמעות האפקטיבית של ההוראה הזו היא תוספת של 1% ריאלית להחזר התשלומים. רוייטר מוסיף כי גם הביקוש לדירות, של תושבי חוץ, בעיקר מצרפת ובריטניה, התמתן באופן משמעותי .

   

  אולם סיבה נוספת לשינוי מגמה קרובה במחירי הנדל"ן היא העובדה שכנראה אנו קרובים לסף יכולת התשלום של רוב הרוכשים.

   

  למרות העליה המתמשכת ב-3 השנים האחרונות במחירי הנדל"ן ההערכה היא כי בשלב קרוב, רוכשים כבר לא יוכלו לעמוד במחירים המוצעים.

   

  סקר שפורסם באחד העיתונים הכלכליים בו נשאלו זוגות צעירים כמה כסף היו מוכנים להשקיע ברכישת דירה העלה כי בסוף שנת 2008 הסכום עמד על 810 אלף שקל כאשר ביוני 2010 הם כבר היו מוכנים לשלם 1.1 מיליון. אולם האם למוכנות הזו יש גבול?

   

  התרחקות מהמרכז - ירידה בביקוש

  יורם אדלשטיין, סגן מנהל סקטור בניה ונדל"ן בבנק, מסביר שהמוכנות לשלם את מחיר הדירה נובעת מהפרסומים השונים לגבי שווי הנכס, כפי שתופסים זאת הרוכשים, אולם היא נובעת גם מהיכולת של הרוכש להוציא סכום כזה.

   

  "תמיד יהיו כאלו שיוכלו לרכוש דירות גם ב-2 מיליון שקל, אבל אם אנחנו מדברים על הפלח המרכזי של הזוגות הצעירים, זה יגיע לגבול העליון של היכולת הכלכלית שלהם. ברגע שההחזר של המשכנתא עובר סכום מסויים, או שאתה נמנע מרכישת דירה ועובר לשכירות, או שאתה מחפש מקום שבו המחירים יותר זולים. אדם שרוצה לקנות דירה בחולון אבל הוא לא יכול בגלל המחיר, אז הוא יעבור ליבנה" .

   

  כך נוצרת התרחקות מאיזור המרכז למעגלים הרחוקים יותר מה שמוביל לירדה בביקוש לדירות היקרות יותר, לפחות בקרב הזוגות הצעירים.

   

  אלי יונס, מנכ"ל הבנק, שהשתתף גם הוא בכנס, היה קצת יותר פסימי והדגיש כי יש צורך בפתרון שיסייע בזמינות קרקעות לבניה: "בעיית הקצאות הקרקע לבנייה, שבאמצעותה יינתן מענה לנושא ההיצע, חייבת להיפתר על ידי הגורמים הממשלתיים הרלבנטיים שאם לא כן, לא יחול שינוי ברמת המחירים בענף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנתח המרכזי - הזוגות הצעירים, יחפשו במקום אחר
  צילום: Index Open
  מומלצים