שתף קטע נבחר

לבני לנתניהו: "הסדר אפשרי, אם רק תרצה"

יו"ר האופוזיציה הרימה כוסית, בסיומה של "שנה רעה". היא אמרה כי מתחילה התפכחות בציבור וביקשה מהשרים: "אל תשללו מאזרחי ישראל את התקווה לשלום"

"ראש הממשלה, אין לא יכול, יש לא רוצה". יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, איחלה לממשלת נתניהו הצלחה בתהליך השלום, ודרשה מהשרים "לא לשלול את התקווה לשלום מאזרחי המדינה".

 

בטקס הרמת כוסית של מפלגת קדימה בפתח תקווה, בנוכחות מאות פעילים, אמרה לבני כי "מתחילה התפכחות בציבור. אני אומרת לראש הממשלה - הסדר עם סידורי ביטחון, הסדר שמסיים את הסכסוך, הוא אפשרי אם רק תרצה. לשרים אני אומרת - אין לכם את הזכות לקחת את התקווה לשלום מאזרחי המדינה. יש רוב ציבורי ופוליטי להסדר".

 

לבני התייחסה גם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לא לאפשר לשר הביטחון להכריע בנוגע להארכת כהונת הרמטכ"ל ואמרה: "האתגרים מחייבים הפסקת הבחישה, וזה מחייב קציבת כהונה בלי הארכות". היא טענה שהיתה זו "שנה רעה": "אלה ימים של חשבון נפש ציבורי. יש אלימות נוראה בחברה. היתה שנה של קיטוב חברתי. מה קרה לנו?".

 

יו"ר קדימה ביקרה גם את "רטוריקת הפחד", כשהיא מכוונת לנתניהו: "הפחד הוא משתק. אנחנו צריכים להיות בזכות עצמנו ולא איך שרוצים שנהיה. בשנה הזו היתה יותר ויותר ביקורת בעולם, והיא ממוקדת בצה"ל. הממשלה מדברת גבוהה על ביטחון, אבל הוקמו חמש ועדות חקירה".

 

רמיזה נוספת כוונה לשר הביטחון, אהוד ברק, בעקבות יחסיו המעורערים עם הרמטכ"ל. "אני רוצה לומר תודה בשם כולכם לרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי. הייתי שם יחד איתו בחדרי קבלת ההחלטות ועם ישראל חב לו תודה עצומה, על ההחלטות שבחלקן הציבור לא מכיר. אאחל בהצלחה גם לרמטכ"ל הנכנס".

 

לבני אמרה כי "ההתנהלות שלנו תמשיך להיות ממלכתית", אבל האשימה את הממשלה בבזבוז זמן. "קדימה מאחלת לראש הממשלה הצלחה, וזה יותר ממה שאומרים לו שרים בממשלה שלו - שר חוץ שעזב את הממשלה הקודמת, לטענתו בגלל תהליך אנאפוליס, ושר פנים שאמר שהוא לא יישב בממשלה אם רק ידונו על ירושלים".

 

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, פתחה את רשימת הנואמים ושיבחה את ראש הממשלה על נאומיו הטובים. עם זאת, "המרחק בין נאומים למעשים עלול להביא לניפוץ אשליות", אמרה. "בלי כמעט, בלי ליד, בלי בערך, עם אפס אגו - אנחנו נבוא לסייע לך. אם זה יהיה הקו המנחה, המחשבה על עם ישראל ועל מדינת ישראל, אנחנו נהיה שם. אם תחשוב את מחשבת ההישרדות שלך, או של הקואליציה שלך, אנחנו נהפוך להיות אופוזיציה נשכנית ולוחמת". גם איציק איחלה לנתניהו הצלחה במשא ומתן עם הפלסטינים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר האופוזיציה לבני
צילום: עופר עמרם
מומלצים