שתף קטע נבחר

תשע בתש"ע

השילוב בצה"ל ובשוק העבודה, הפגנות עמנואל והקברים, תאונת הרכבת וכוכב נולד. טלי פרקש מסכמת שנת התש"ע בציבור החרדי - על הדבש ועל העוקץ

על הדבש ועל העוקץ אמרה המשוררת. ולקראת השנה החדשה, קבלו את הגרסה החרדית המרירה-מתוקה של השנה שחלפה:

 

עמנואל

 

העוקץ - אין פרשה שנגעה עמוק יותר בשדים הפנימיים של החברה הישראלית מסיפורי הגזענות בעמנואל. ילדות קטנות שהופרדו באמצעות צבע עורם כאילו בית הספר הוא מניפת הצבעים של טמבור. שנים של כביסה גזענית מלוכלכת שהעלתה עובש תחת שטיחי מנהלי בתי הספר החרדים מצאה סוף סוף את מקומה הראוי והמחטא תחת השמש.

 

הדבש - אחחח, נקמה מתוקה. בשנת הלימודים החדשה ילמדו חסידי ההפרדה הגזענית את לקחה של התנהגות קלוקלת. מאחר שהחברה ובית המשפט לא הצליחו להעביר את המסר - יקבלו ההורים תגבור "באהבת ישראל" דרך הכיס, למען יראו בתי ספר גזענים אחרים ויראו.

 

חרדים לצה"ל

 

דבש - בשנת תש"ע זכו סוף סוף להבשיל יוזמות שהתגבשו במחתרת. ברחובות הערים החרדיות רואים יותר ויותר חרדים במדי זית . ובכל יום מצטרפים נוספים למועדון הלאומי. מי בהיסוס וגישוש ומי בדילוגים לפתח הבקו"ם. צה"ל משנה פניו והופך להיות צבא העם, כל העם.

 

עוקץ - לשילוב החרדים בצבא יש מחיר כלכלי. שר האוצר מנסה למזער אותו באמצעות מתן פטור גורף ולקיחת הסמכות מצה"ל לגייס חרדים. נקווה שהעוקץ הזה יישאר על הנייר והמגמה החיובית לא תיפגע.

 

רכבת של אסונות

 

העוקץ - איך הופכת יציאה לסוף שבוע בכפר לסופה של משפחה? התשובה: זילזול מוחץ בחיי אדם. השבוע מלאו שלושים להרוגי התאונה ההיא, ובהר המנוחות בירושלים יש עכשיו שורה של שבעה מצבות. זה מה קורה כשהראש הולך לאיבוד וההגה נשאר בין הידיים.

 

הדבש - אולי בזכות התאונה הקשה מצאו סוף סוף ברשות לבטיחות בדרכים את התקציב לקמפיין למלחמה בתאונות הדרכים בציבור החרדי. והתוצאה מודעת פרסום חביבה - "פסק הליכה- את הכביש חוצים בביטחה!". אמן.

 

קברו את עצמם

 

העוקץ - מלחמות, מאבקים והפגנות סוערות בבית החולים ברזילי באשקלון ואנדרומדה ביפו הפכו את הציבור החרדי, לפחות בתקשורת, לגוף של מחבקי עצמות מקצועיים. ולמגינם של כל מי שנקבר בארץ הזאת בארבעת אלפים השנים אחרונות. מיותר לציין שהממצאים בשטח (מזבח פגני בברזילי ומנחות בעלי חיים באנדרומדה), ממחישים יותר מכל שהחבר'ה לא חופרים עצמות יהודים החוצה. מה שלא מקלקל את המופע.

 

הדבש - אפרופו גזענות, לפחות יצאנו כאלה שלא מהססים לבכות ולהגיד תהילים גם כשחופרים החוצה פיניקים.

 

מה מעסיק אותם?

 

הדבש - כנס קיסריה עמד השנה בסימן שילוב מיעוטים בתעסוקה. ובסוגיה החרדית היה מי ששם את הכסף למלגות והקמת שירותי השמה. היו גם הרבה דיבורים של רצון טוב שלא אופייניים למיתוס "העשירים מתעניינים בעצמם".

 

העוקץ - בינתיים הכול דיבורים. חוץ מאי אלו פרויקטים למתכנתות חרדיות במשכורות נוסח כלכותה.

 

"זמר זמר לך"

 

העוקץ - שנת תש"ע תהיה זכורה במגזר כשנת מלחמות תרבות על בזמר החסידי. הופעות בהפרדה בין המינים נאסרו מה שהוביל את חובבי ערבי הזמר להופעות מעורבות בקיסריה ובירושלים. כוכבי המגזר עליהם גדל הציבור החרדי הוחרמו. כשהאחרון על הכוונת, הזמר יעקב שוואקי, "זכה" שהרב אמנון יצחק יצא עליו ועל דיסקיו במלחמת חורמה. ועודד טקסי שבירת תקליטורים משיריו.

 

הדבש - ההחלטה של הרב אמנון יצחק לרתום להפצת הטקס הפאגני את גדול הרבנים הליטאים הרב שטיינמן התגלתה כטעות אסטרטגית. הרב סירב לחתום באלגנטיות והוכיח את דעתו על מדיניות החרמות לכל אדם שני, שפשתה במגזר.

 

המאפיה היהודית

 

העוקץ - מה לא אמרו על בריוני שכונת מאה שערים. הגרסה הישראלית לכנופיות המקסיקניות בשכונות לוס אנג'לס. שלטון טרור? אמרנו. חיי פחד?, סיפרנו. ואם לא קורבנות אנושיים אז גם רמזורים, מסכי מידע ופחים "ברשימת החיסולים".

 

הדבש - צילמתי כתבה במאה שערים ונשארתי בחיים.

 

ילדים חורגים

 

העוקץ - שנת המפנה ביחסי החרדים ופשע הייתה לצערי הרב תש"ע. שני חברים שסיימו את הערב ברצח והתאבדות במכונית בתל אביב, מסיבה שככל הנראה לא נדע עוד לעולם. נושרים ממוסדות חינוך חרדים גמרו ויכוח שטותי בדקירה בלב הרובע החרדי באשדוד. ואם משהו חשב שאת "השבאבניקים", אלה שלא הצליחו לשרוד את המסגרות הנוקשות, אפשר להחביא בחצר האחורית ולהתעלם מהבעיה, כולנו קיבלנו לפנים את תוצאות המצוקה.

 

הדבש - הרב שטיינמן, שהראה מנהיגות מה היא בסיפורי אמנון יצחק, בחר בצעד נדיר ויוצא דופן לשאת דרשה בפני נוער נושר בבני ברק ולחזק אותם לרגל החגים. רק חבל שצאן מרעיתו של הרב, לא ממהר להפנים את המסר ולהבין שהאחריות על הילדים האלה, נופלת על צווארם וחלאס עם התירוצים.

 

יצאתם כוכבים!

 

דבש: אין ספק שלגמר כוכב נולד שנערך במוצ"ש בירושלים היה את כל הפוטנציאל להפוך למלחמת התרבות החדשה בבירה. ולהשאיר הרחק מאחור את חניון קרתא ומאורעות אינטל. גולדקנוף וחסידיו בעדת השבת כבר היו על "טורים גבוהים". אנשי התעשייה התל אביבים מול עבדקנים ירושלמים, נו היה ברור שיגמר בפיצוץ מחריש אוזניים. עדיין לא ברור איך זה קרה, אבל מה שהחל בעויינות ובמתח נגמר בחיוכים עליזים ובהזמנה לארוחת שבת.

 

עוקץ: לצערי, רוב הסיכויים שמדובר בתופעה חד פעמית, אולי בהשראת ליל הסליחות הראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתלבים. שחר חדש בצה"ל
צילום: דובר צה"ל
סערת עמנואל. מחוץ למעשהיו
צילום: דודו אזולאי
הפגנות העדה החרדית ביפו
צילום: AFP
מומלצים