שתף קטע נבחר

אישי ציבור ורוח: לא להטיל קלון על הנגבי

רגע לפני שלב הטיעונים לעונש, חבר הכנסת שהורשע בעדות שקר הגיש מכתבים לשופטים משורת בכירים שמבקשים לאפשר לו להמשיך בפוליטיקה. בין הכותבים: הנשיא לשעבר נבון, ארבעה יושבי ראש של הכנסת, המפכ"ל לשעבר אהרונישקי, גיורא איילנד והסופרים יורם קניוק, אלי עמיר ואלי ויזל

רגע לפני ההכרעה בעתידו הפוליטי, צחי הנגבי מגייס "תותחים" כדי שלא יוטל עליו קלון: חבר הכנסת הנגבי, שהורשע במתן עדות שקר במקביל לזיכויו מעבירות שוחד, הגיש לבית משפט השלום בירושלים מכתבים משורה של אישי ציבור בכירים בעבר ובהווה ואנשי רוח, שמבקשים להקל עליו ולאפשר לו להמשיך ולפעול בזירה הציבורית. חלקם מודים שאינם מכירים אותו מקרוב, אבל בטוחים שאין להענישו בחומרה.

 

 

בין כותבי המכתבים: הנשיא החמישי יצחק נבון, יושבי ראש הכנסת לשעבר רובי ריבלין, דליה איציק, אברום בורג ודן תיכון, מפכ"ל המשטרה לשעבר שלמה אהרונישקי, האלופים במילואים עמוס ירון וגיורא איילנד, יו"ר הסוכנות והשר לשעבר נתן שרנסקי, השגרירה היוצאת באו"ם פרופ' גבריאלה שלו, חתן פרס ישראל הרב יצחק דוד גרוסמן,

 הסופרים אלי עמיר ויורם קניוק, הסופר וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל, המשורר ארז ביטון, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' גבי ברבש, והמשפטן הבכיר פרופ' אוריאל פרוקצ'יה.

 

נבון כתב בין היתר ששירת לצד הנגבי כחבר כנסת. "לא פעם השמעתי בפני ידידי את התרשמותי כי הוא נוהג באיפוק ובשיקול דעת ומשמיע דברי טעם. נראה לי שבעת הזו של פיצולים ופילוגים בעם יש לברך על כל מי שפועל במתינות ובממלכתיות למצות את המשותף ולגשר בין חלקי הציבור השונים... תקוותי היא כי לא ייקבע שהעבירה שבה הורשע הנגבי יש בה כדי למנוע ממנו המשך פעילותו הציבורית החשובה".

 

יושבי ראש הכנסת בורג, תיכון, איציק וריבלין כתבו שהם "מאוחדים בדעה כי לח"כ הנגבי יכולת רבה להוסיף ולתרום לעשייה הממלכתית ולסייע למדינת ישראל הניצבת בפני אתגרים מורכבים".

 

אהרונישקי: הוא היה השר האולטימטיבי

רב-ניצב בדימוס אהרונישקי, שכיהן בזמן שהנגבי היה השר לביטחון פנים, כתב שהוא "נתפס בעיני כמפכ"ל וכנציגם של מפקדים ושוטרים רבים מאוד כשר לביטחון פנים אולטימטיבי... הנגבי מייצג בעיני את כיבוד האדם ועזרה לזולת ויושר, אמינות ובגרות, ולצד אלו מנהיגות ייחודית, יכולת להוביל ותרומה רבה לבניין הארץ והחברה בישראל".

 

איילנד ציין שהוא מכיר את הנגבי מהתקופה בה שימש כראש המועצה לביטחון לאומי, אז היה הנגבי ממונה על היחסים האסטרטגים עם ארה"ב. "צחי הנגבי הוא בעיני מהמוכשרים שבפוליטיקאים הישראלים ואם כבוד בית המשפט יאפשר לו להוסיף ולתרום מיכולותיו למערכת הציבורית, כולנו היינו יוצאים נשכרים".

 

פרופ' אוריאל פרוקצ'יה כתב לבית המשפט: "מזה שנים רבות צחי מפגין בפעילותו הפוליטית מידה רבה של הגינות, מתינות, שיקול דעת וכבוד לזולת. הנוף הפוליטי שלנו זועק לאנשים מסוגו ולכן כולי תקווה כאזרח של המדינה שלנו, יתאפשר לצחי להמשיך בפעילותו המדינית הברוכה".

 

קניוק ציין כי "אינני איש ימין, נהפוכו, אבל ניתן להבין את מעשיו של הנגבי אחרי שכל חייו ראה איך מעוותים את חוק השוויון. אינני בקיא בסבך התיק הזה. הנגבי זה שנים נהיה איש כבוד, מאופק, וחרף נעוריו הלא כל-כך נעימים לי ולחברי, הוא היום איש של כבוד, חבר כנסת מכובד, עושה דברים ראויים, לא גס רוח, חכם... ויכול לתרום הרבה למדינת ישראל בימים טרופים אלה כאשר כל איש ראוי וחכם ראוי לו שיישאר בפוליטיקה המבוזה שלנו, ויחכים את הליכותיו למען כולנו".

 

ויזל כתב: "לא הכרתיו מקרוב, נפגשנו כמה פעמים, אבל נדמה לי שאני מסוגל להעריך אדם די מהר. התרשמותי מאישיותו חיובית - מאופק, שתקן ולב פתוח. מידות אלו נתגלו בו בפעילותו הציבורית.

 אני תקווה שהמלצתי תתקבל אצלכם ברוח טובה וישרה".

 

על הגשת המכתבים פורסם הבוקר בגלי צה"ל. בנוסף, צירפו סנגוריו של הנגבי מכתבים ששלחו לו בעבר פרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל (כיום שופטת בית המשפט העליון) וכן השופטים לשעבר חיים כהן ז"ל ותיאודור אור, ששלחו לו בשנת 1999 מכתבים בהם הביעו הערכה על פועלו.

 

השבוע יחל שלב הטיעונים לעונש, ובפרקליטות שומרים את כוונותיהם קרוב לחזה. מסתמן שהתביעה תבקש להטיל על הנגבי קלון, שבעקבותיו ייאלץ להתפטר מהכנסת וימנע ממנו לכהן בתפקידים ציבוריים חשובים כמו ח"כ או שר לפחות לשבע שנים. עם זאת, ההגבלה למשך שבע השנים תיכנס לתוקף רק אם לצד הקלון ייגזר גם עונש מאסר בפועל או עבודות שירות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צחי הנגבי
צילום: נועם מושקוביץ
יצחק נבון. הנגבי מגשר בין חלקי הציבור
צילום: חיים צח
יורם קניוק. אני לא ימני, אבל
מומלצים