שתף קטע נבחר

אין כפרה ברמת אביב: מתנגדים לשחוט תרנגולות

חבר מועצת העיר קורא לחולדאי לאסור על שחיטת העופות בשכונתם לרגל יום הכיפורים. לפי מדיניות העירייה, ניתן לבצע את השחיטה ליד בתי כנסת או בשווקים. נציג החרדים: "סתם מנסים לעורר שנאת חינם"

תושבי צפון תל אביב נגד שחיטת תרנגולות לרגל יום כיפור: למעלה מ-2,000 איש חתמו על עצומה שמוביל חבר מועצת העיר תל אביב, ראובן לדיאנסקי, שקוראת לראש העיר רון חולדאי לאסור על שחיטת העופות כחלק ממנהג הכפרות שלפני יום הכיפורים, שיחול בסוף השבוע.

 

בנוסף, פעילים בעמותת "רמת אביב חופשית", שפועלים בשנים האחרונות נגד התחרדות השכונה בצפון תל אביב, מתכוונים למנוע בכל דרך חוקית את השחיטה, אם זו אכן תתבצע בפרהסיה.

 

לפני שנתיים התעורר זעם התושבים כאשר נשחטו התרנגולות באמצע הרחוב סמוך לבית מילמן במרכז רמת אביב. בשנה שעברה, לאחר שהעירייה אסרה על ביצוע המנהג ברחוב, נעשתה השחיטה באולם אירועים בצפון העיר. פעילי "רמת אביב חופשית" אף הציבו משמרת כבר משעת בוקר מוקדמת במרכז השכונה ברחוב טאגור, כדי למנוע שחיטה פומבית.


הפגנת עמותת "רמת אביב חופשית", לפני מספר חודשים (צילום: אמיר לוי)

 

השנה מתכוונת עיריית תל אביב לאפשר קיום המנהג המסורתי, אך בתנאים מסוימים: ליד בתי כנסת או בשווקים, במשך 48 השעות שלפני כניסת הצום, ובתנאים תברואתיים נאותים. מרכז חב"ד בשכונה מתכוון גם השנה לבצע את השחיטה, ככל הנראה גם באולם אירועים, אך לא ידוע אם ההיתר העירוני לבצע את הטקס ליד בתי הכנסת אכן ימומש.

 

"גם רבנים יצאו נגד מנהג השחיטה והמירו אותו בפדיון, ואני מצפה שאנשי חב"ד יכבדו את רגשות הציבור. במידה שתתבצע שחיטה בשכונתנו, נפעל בכל דרך האמצעים העומדים לרשותנו על מנת למנוע זאת", אמרה ל-ynet דוברת העמותה, שרון בקר.

 

חבר המועצה שהוביל את העצומה, עו"ד ראובן לדיאנסקי, כתב במכתבו לראש

העיר כי "מדובר בהתעללות קשה ואלימה באלפי תרנגולות. גם השנה, עומדים לקיים את טקס הכפרות פלגים דתיים שונים במקומות שונים בעיר, לרבות באזורי מגורים, שיגרמו למטרד קשה ולפגיעה ברגשותיהם של רבים מהציבור התל אביבי".

 

לדיאנסקי התייחס בפנייתו גם לתנאים בהם חיות התרנגולות טרם השחיטה, וסיפר כי הן מוחזקות בתנאים קשים ביותר ודחוסות בתוך תאים קטנים ובצפיפות, לעתים במשך ימים שלמים ללא מים ומזון. לדבריו, רבות מהתרנגולות מתות בייסורים כתוצאה מאופן החזקתם. לדיאנסקי ציטט גם מסעיף 4 לחוק העזר התל אביבי לשחיטת עופות, לפיו "לא ישחט אדם עופות אלא בבית שחיטה בלבד".

 

מנגד, מסביר חבר מועצת העיר מהרשימה החרדית המשותפת ליהדות התורה ודגל התורה, הרב נפתלי לוברט, כי לא מדובר במנהג ברברי, אלא במנהג יהודי. "כמו שאתה אוכל עוף, גם הוא תרנגול שנשחט", הבהיר. "לגבי תנאי האחזקה של התרנגולות, שילכו להתלונן בפני המגדלים. סתם מנסים לעורר שנאת חינם, אין שחיטה ברחובות אלא בבתי שחיטה בלבד. אני לא זוכר שחיטה

ברחובות העיר מלבד אותו אירוע ליד בית מילמן. שחיטה ברחוב גם אסורה לפי ההלכה".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "על-פי מדיניות העירייה יש לאפשר לאוכלוסייה הדתית לקיים את מנהג הכפרות במהלך 48 שעות. לפי כך הותרה פעילות מעין זו ובמספר מקומות בעיר, כשהעופות החיים מוחזקים בתוך החנויות בתנאים נאותים וכל פעולות השחיטה והכפרות נעשות בתוך שטח החנות. בנוסף, רופאי המחלקה הוטרינרית ופקחי העירייה מוודאים כי הפעילות מתבצעת ללא הפרעה לציבור, תוך שמירה על כללים תברואתים מתבקשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד ראובן לדיאנסקי
צילום: עופר עמרם
תושבי צפון ת"א מפגינים (ארכיון)
צילום: אמיר לוי
מומלצים