שתף קטע נבחר

יגאל לנדאו: "אני רואה באופן אישי את רציו כבייבי שלי"

מהנסה ובנייה לחיפושי גז: האיש העומד במרכז הפרשה

אף ששמו עלה לכותרות לאחרונה בעקבות "קדחת הגז", יגאל לנדאו (50) הוא בן למשפחה קבלנית ותיקה שעסקה בהנדסה, בסלילת כבישים ובתשתיות.

 

במשפחה אוהבים להדגיש כי עיקר העסקים המשפחתיים מתרכזים בהנדסה ובבנייה. "הוא בא ממשפחה ערכית", מסבירים מקורבים למשפחה, "מאוד מחוברים לארץ. להגיד שהם פנו לעבריינות זה לחטוא לאמת".

 

אב המשפחה, ישעיהו (שייקה) לנדאו, הוא מוותיקי הפלמ"ח, שעלה לארץ ב־1946. שייקה הקים את חברת ההנדסה חירם־לנדאו והשתתף בהקמתן של ערים רבות בארץ, ובהן קריית מלאכי, בית שמש ולוד. בין השאר לקח חלק בפיתוח מערך הכבישים בחצי האי סיני.

 

בשנות השבעים פעל לנדאו האב עם איש העסקים גד זאבי במזרח אפריקה, בבניית מתקני התפלה, בסלילת כבישים ובשדות תעופה. בשנות השמונים ייסד את חברת גרנית, שלימים רכשה את סונול. ב-1993 השתתף לנדאו האב ברכישת השליטה בבנק אגוד, עם שלמה אליהו ומשפחת לובינסקי.

 

היה זה אך טבעי בלבד שאחרי לימודי תואר ראשון בהנדסת בניין בטכניון והשלמת תואר שני במינהל עסקים, ישתלב יגאל לנדאו בעסקי המשפחה המגוונים. הוא מבעלי השליטה בבנק אגוד, מכהן כדירקטור בבנק, ומחזיק בחברות בורסאיות ובחברות פרטיות, ובהן חירם־לנדאו. כמו כן הוא דירקטור בקרן ההון סיכון פרו־סיד.

 

בשנת 1992 הקים עם ליגד רוטלוי את חברת רציו כשותפות למציאת גז ונפט. "אני באופן אישי רואה את רציו כבייבי", אמר לנדאו בבוררות. "רציו היא חלק מטווח ההשקעות של משפחתי במגוון תחומים שאינם רחוקים כל כך אחד מהשני - כולם עם אוריינטציה להנדסה ונדל"ן".

 

"זה תחום שדורש הרבה אורך רוח", מסבירים בחברות המתחרות, "העובדה היא שבזכות הסבלנות ואורך הנשימה הם הצליחו". אולי היכולת לרוץ למרחקים ארוכים - הוא נהג להשתתף בחצאי המרתונים שהתקיימו בתל אביב - היא שסייעה ללנדאו בהצלחת רציו.

 

ללנדאו, רב־סרן במילואים, יש ארבעה ילדים, ואשתו, המנהלת את בית הספר בלפור בתל אביב, עומדת לקבל דוקטורט מאוניברסיטת קיימברידג' בנושא חינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליפה דליפת נפט זיהום ים לואיזיאנה ספינות חברת BP
צילום: AFP
מומלצים