שתף קטע נבחר

61%: מתכוונים לצום ביום כיפור

הדתיים יצומו ביום כיפור, 85% מהמסורתיים וכמחצית מהחילונים. ועוד בסקר ynet-יסודות: כמה יתפללו בבית הכנסת ורכיבה על אופניים – חילול הצום או מסמלי היום?

בלי חוקים, תקנות או קנסות, צום יום כיפור היה ועודנו אחת המצוות הפופולאריות ביותר בקרב אזרחי ישראל. סקר ynet ועמותת יסודות מגלה כי גם השנה רוב הציבור יצום, יתפלל ויבקש סליחה ממי שצריך, ורק בנושא אחד אין הסכמה בין דתיים לחילונים: האם הנסיעה באופניים היא חילול היום הקדוש או שמדובר באחד הסמלים שאי אפשר בלעדיהם.

  

סקר ynet-יסודות נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 300 מרואיינים - מדגם ארצי מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית: 5.7%±.

  

מי יצום

על השאלה הראשונה - האם אתה מתכוון לצום ביום כיפור? – השיבו 61% בחיוב ו-28% בשלילה. 6% אמרו כי יצומו רק בחלק מהיום ו-5% עדיין לא החליטו. פילוח להגדרות דתיות מלמד, כצפוי, כי החרדים (100%), הדתיים (100%) והמסורתיים (85%) לא יאכלו ולא ישתו במשך יממה שלמה. אצל החילונים, כמחצית הנשאלים יצומו (רובם כל היום) ועוד חצי לא יצומו כלל.

  

בין הצמים, 82% ינהגו כך מטעמי דת ומסורת והיתר ממניעים אחרים כמו כיבוד ההורים, ספורט וניקוי הגוף. בכל אחד מארבעת המגזרים שהוזכרו נמצא רוב צמים שעושים זאת לשם המצווה.

  

מי יתפלל

שאלה 2: האם אתה מתכוון לבקר בבית הכנסת ביום הכיפורים? 51% אמרו שישתתפו בתפילות (21% בכולן, 14% בחלקן ו-16% רק ל"כל נדרי" ו"נעילה"), ואילו 49% לא יגיעו אליהן כלל. הדתיים והחרדים, ברובם המוחלט, יקפידו להתפלל הכל, רוב החילונים לא יבואו לבית הכנסת והמסורתיים ישתתפו בחלק מהתפילות.

  

על פי תוצאות החלק השלישי בסקר, 77% מהציבור מתכוונים לבקש סליחה מאלוקים או מבני אדם, ולעומתם 23% לא יפייסו איש משום שאין להם על מה. בכל אחד מהמגזרים השיבו רוב המרואיינים בחיוב. הסליחה תבוא על (תשובה אחת או יותר): 47% - פגיעה בחבר או משפחה, 34% - חוסר סובלנות, 33% - אי שמירת מצוות, 18% - אי שמירת הגוף כראוי, 11% - חוסר בהקדשת זמן לילדים, 9% - היחס לחלשים בחברה, 8% - אי עשייה מספקת למען העם והמדינה, 6% - חוסר אמינות. 

 

מה חושבים על האופניים

בסיום התבקשו הנשאלים לחוות את דעתם על מנהג הרכיבה באופניים ביום כיפור. 35% טענו כי זהו חילול היום בדיוק כמו נסיעה ברכב, 20% אמרו כי אף שהדבר אסור על פי ההלכה הוא עדיף על שימוש במכונית, 29% מתייחסים לזה בחיוב כאחד מסמלי היום ו-17% לא השיבו. על פי החרדים והדתיים, הרכיבה על האופניים אסורה כמו נסיעה ברכב, גם המסורתיים מתנגדים לה אך חלוקים ביניהם במידת החומרה שהם מייחסים לה ואילו החילוניים אומרים כי זהו אחד מסמליו של יום כיפור. 

 

המנהלת החינוכית של "יסודות", שושי בקר, התייחסה לממצאים: "יום כפור הוא יום שמחבר באופן החזק ביותר בין העם למסורת היהודית, ואופייה היהודי הציבורי של המדינה מגיע בו למעין שיא. מאידך, הסקר מעיד על הגיוון הגדול שקיים בין אנשים לגבי מעשיהם וכוונותיהם ביום זה".

  

"אנו עומדים בתחילת שנה ובפני הזדמנות להכיר בחטאינו ולקבל על עצמנו להיות טובים יותר. המשותף לכל היהודים הוא ההכרה בהזדמנות והאווירה המאפשרת זאת בחברה. יש כאן 'המלצה חמה' למנהיגים, למחנכים, להורים ולכל אדם לפתח כלים ומיומנויות לסובלנות וכבוד הדדי בעם ישראל ובחברה כולה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רינת מלכס
יום כיפור תל אביבי
צילום: רינת מלכס
צילום: רויטרס
בבית הכנסת
צילום: רויטרס
"יום מחבר". בקר
באדיבות "יסודות"
מומלצים