שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: מלחמת יוה"כ פגעה בחיי הזוגיות והמין
  מחקר שבחן את היכולת לקיים מערכות יחסים אצל חיילים שנפלו בשבי במלחמת יום כיפור מעלה: רמות טראומה גבוהות בעקבות השבי היו קשורות לבעיות בחיי הנישואין ולחוסר שביעות רצון בתחום המיני. מומחה ל"ידיעות אחרונות": "ניתן לשקם"

  גם שנים ארוכות אחרי תום המלחמה, היא עדיין מסרבת להרפות מחיי הלוחמים – כך מגלה מחקר חדש שבחן את היכולת לקיים מערכת יחסים זוגית בקרב חיילים שנפלו בשבי במלחמת יום-כיפור.

   

  הם נפלו בשבי והיו חשופים לעינויים ולהשפלות ממושכות, חלקם פיתחו תסמונת פוסט-טראומטית שאינה מרפה גם עשרות שנים אחרי ומביאה אותם להתפרצויות זעם ולמתח נפשי קיצוני, וכעת מתברר כי הצלקת של המלחמה גם משפיעה לרעה על חיי הזוגיות שלהם.

   

  קשיים בנישואין וחוסר שביעות רצון מיני

  המחקר החדש, שנערך על ידי פרופ' זהבה סולומון, כלת פרס ישראל לחקר העבודה הסוציאלית, ד"ר רפי חרותי, ד"ר גדי זרח וענת בן-דוד, ביקש לעקוב אחר חיי הנישואים של חיילים שנפלו בשבי במלחמה. שתי הקבוצות שנבדקו במחקר ‭105 –‬ שבויי מלחמה ו‭94-‬ חיילים אחרים שהשתתפו במלחמה ולא נפלו בשבי – היו דומות בגיל, ברקע הצבאי והחינוכי שלהם, במספר שנות הנישואים ובמספר הילדים שגידלו.

   

  המחקר ארוך הטווח בחן את ההשלכות הפסיכולוגיות והסוציולוגיות של השבי על מערכת היחסים הזוגית, זאת סביב שורה של היבטים כמו קירבה, עזרה, נאמנות, פתיחות רגשית וכן מערכת יחסים מינית. מניתוח הממצאים עולה כי ככל שנחוו תסמיני טראומה קשים יותר מהמלחמה כך פחתה היכולת לקיים מערכת יחסים זוגית ואינטימית בריאה.

   

  החוקרים מסיקים כי רמות טראומה גבוהות בעקבות השבי היו קשורות באופן מובהק לבעיות בחיי הנישואים ולחוסר שביעות רצון בתחום המיני גם עשרות שנים אחרי השחרור מהשבי. עוד הם קובעים כי תסמונת פוסט-טראומטית פוגעת ביכולת לפתח אינטימיות בקשר זוגי.

   

  אחד ההסברים האפשריים למצב הזה הוא שחיילים שנפלו בשבי חווים בעקבות

  הטראומה שינויים נוריוביולוגיים מסוימים, שעלולים לפגוע ביכולת שלהם לאינטימיות. הסבר אחר הוא שצורת ההתנהגות של החיילים ששהו בשבי כוללת התנהגות של "שמירת מרחק" ואגרסיביות וזו עלולה ליצור יחס שלילי לאינטימיות בחיי הנישואים, המושתתים על יחסי ביטחון ואמון.

   

  ד"ר רפי חרותי, מנהל המרפאה לשיקום וטיפול מיני במרכז רפואי "רעות" בתל-אביב מסביר כי "המחקר מהווה חוליה ממחקר רב שנים חשוב שנערך על-ידי פרופ' זהבה סולומון. תוצאות המחקר מדגישים שלפגיעה פוסט-טראומטית קיימת השפעה שלילית בתחום האינטימי. אך חשוב לזכור שעל-ידי התערבות נכונה ניתן לשקם ולשפר את אותם מרכיבים פגועים‭." ‬


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחקר: מלחמת יוה"כ פגעה בחיי הזוגיות והמין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מידת הנזק עולה עם מידת הטראומה. אילוסטרציה
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים