שתף קטע נבחר

זוכרים את חללי 73'. ריבלין: לא לשקוע באשליות

באזכרה לחללי מלחמת יום כיפור השווה יו"ר הכנסת בין תהליך השלום עם מצרים למו"מ עם הפלסטינים ואמר כי אז חשו הישראלים שבצד השני ישנם פרטנר אמיתי ובשלות אמיתית: "האם אנחנו ניחנים גם היום באותם אינסטינקטים רגישים?"

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, נאם היום (א') באזכרה הממלכתית לחללי מלחמת יום הכיפורים ואמר כי "הלקח המרכזי של המלחמה הוא חובתנו שלא לשקוע באשליות נוחות, המתיישבות עם מאווי הלב, על חשבון העובדות, שלא לשוב ולהתמכר לאיזו אשליה חדשה-ישנה, שהנה הגענו סוף סוף אל המנוחה והנחלה".

 

"חטאנו כאשר התמכרנו להנחות יסוד, שהפכו לאמונה כמעט עיוורת", הודה ריבלין, "חטאנו כאשר השלכנו את החיילים אל תוך התופת, בלי מודיעין, בלי מפות ובלי כלי מלחמה". לדבריו, "אלה חטאים חמורים, הרי-גורל, שכמעט והמיטו עלינו חורבן נוסף".

 

על רקע השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, התייחס ריבלין להסכם השלום שנחתם עם נשיא מצרים אנואר סאדאת שנים ספורות אחרי מלחמת יום הכיפורים: "האינסטינקטים הציבוריים שלנו אותתו לנו שלא מדובר כאן רק בפוטו-אופ על מדשאת הבית הלבן, לא במהלך סרק שנועד להכפיש את שמנו, ולא בעוד 'הסדר ביניים' לוטה בערפל. חשנו שיש בצד השני בשלות אמיתית, שכאן מרחף אינטרס הדדי, בר קיימא".


"היה אינטרס הדדי". בגין, קרטר וסאדאת ב-1979 (צילום: AFP)

 

"האם אנחנו ניחנים גם היום באותם אינסטינקטים רגישים?", שאל ריבלין והשיב: "ימים יגידו". הוא ציין

כי אז הייתה תחושה שמדובר בפרטנר של אמת, "שמוכן באמת ובתמים לנתק את מדינתו מהסכסוך היהודי-ערבי, שאינו מציב תנאים מוקדמים מכשילים, שמדבר אלינו בגובה העיניים מבימת הכנסת".

 

ריבלין סיים את נאומו בפנייה למשפחות ואמר: "צילה של מלחמת יום הכיפורים רובץ עלינו כל השנים, אך עליכם הוא רובץ, במלוא כובד משאו, שנה שנה. מיום הכיפורים שעבר, ועד יום הכיפורים הזה; ומיום הכיפורים הזה, עד יום הכיפורים הבא. אין בפינו מילים לנחמכם, ולוואי שנהיה ראויים למסירות הנפש ולגבורה של בנכם".

 

Read this article in English  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "השלכנו את החיילים לתופת"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים