שתף קטע נבחר

רוצחו של דרק רוט לא יזכה לשחרור מוקדם

בית המשפט דחה את בקשתו של ארבל אלוני, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, לשחרור מוקדם מהכלא. בית המשפט קבע כי שחרור מוקדם עלול לפגוע בחשיבות הערך של קדושת החיים. משפחת רוט: "אין סליחה ואין מחילה"

ארבל אלוני, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, יישאר בכלא ולא יזכה לשחרור מוקדם. כך הכריע בצהריים (יום ב') בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שדחה את בקשתו של ארבל אלוני, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, לשחרור מוקדם.

 

 

אלוני (31), שריצה כבר 17 שנות מאסר מתוך ה-21 שנגזרו עליו, עתר

 לבית המשפט המחוזי וביקש להשתחרר מהמאסר. בין היתר טען שעבר שיקום בכלא ונחשב לאסיר ממושמע.

 

השופטים אברהם טל, נגה אהוד ומיכל נד"ב קבעו כי שחרור מוקדם של אלוני, בהתחשב בנסיבות ביצוע העבירות, עלול לפגוע בחשיבות הערך של קדושת החיים והתרבות החברתית והמשפטית וגם לפגוע במערכת אכיפת החוק ולהביא לזלזול בה. בית המשפט קבע כי ככל שנסיבות המקרה חמורות יותר, כך יש לתת משקל גבוה יותר לאינטרס הציבורי, כשבאים לשקול האם יש לשחרר את אלוני.

 

בפסק הדין מובאת חוות דעת של עובדת סוציאלית, לפיה הוא "מבטא חרטה ובושה רבה" על מעשיו. עוד נכתב כי הוא "מתקשה להסביר את המניע למעשיו ומתאר את מעשה הרצח כמעשה 'סתמי', מבלי להפחית מחומרתו, כשהכוונה ההתחלתית היתה לשדוד את נהג המונית".

 

חוות דעת פסיכולוגית התקשתה לקבוע את רמת הסיכון שלו. "יש לו יכולות שליטה ובקרה גבוהות מאוד ואף מוגזמות ולא סביר שיפעל באופן אימפולסיבי וחסר שליטה". מצד שני נטען כי הוא יכול לחזור לעבריינות.

 

המדינה התנגדה לשחרור של אלוני. "שחרור מוקדם של אסיר שביצע רצח ועבירות נוספות לא צריך להיות עניין שבשגרה", נטען. "כל הדוחו"ת והאבחונים מצביעים על סיכון שקיים ממנו. מסוכנותו שרירה וקיימת ושחרורו המוקדם עלול לסכן את הציבור". מנגד, טען עורך דינו של אלוני

 

פרקליטו של אלוני, עו"ד ירון ברזילי, אמר לאחר הדיון: "ארבל אלוני של שנת 2010 הוא לא ארבל אלוני של שנת 1994 ו-1998. סברנו כי לאחר שריצה יותר ממחצית חייו בכלא, ניתן יהיה לשחרר אותו, אולם בית המשפט דחה את הבקשה". כעת יוכל הרוצח להגיש בקשה נוספת לשחרור מוקדם בעוד כחצי שנה.

 

ממשפחת רוט נמסר בתגובה להחלטה: "יידע מי שמבצע את הנוראה שבעבירות, עבירת הרצח, כי אין סליחה ואין מחילה לו וכי ירצה את עונשו עד תום". פרקליטה של משפחת רוט, עו"ד ד"ר ניסן שריפי, סיפר ש"כבר לפני כשש שנים, התנגדה המשפחה לכל בקשה לשחרור מוקדם או הקלה בעונשם של הרוצחים".

 

נערים רוצחים

ארבל אלוני ושותפו לרצח, משה בן-איבגי, נידונו ל-16 שנות מאסר בעקבות הרצח שבוצע ב-9 בינואר 1994. אז, בהיותם בני 14 בלבד, עלו על מונית בהרצליה, בה נהג דרק רוט. במהלך הנסיעה, שלפו משה בן-איבגי וארבל אלוני אקדח וירו בו חמש יריות מטווח אפס. רוט, נשוי ואב לארבעה מנתניה, מת במקום.

 

בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין. הם דקרו אותה בידה, ואיימו לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. השניים הורשעו ונגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי. בעקבות ההרשעה השנייה הגישה הפרקליטות בקשה לפרסום שמם בשל היותם בגירים

 בעת השוד, ובטענה כי זכות הציבור להישמר מפניהם. ביולי 2000 התיר בית משפט העליון לפרסם את שמותיהם של אלוני ובן-איבגי.

 

בן-איבגי נמלט מהארץ לארגנטינה בשנת 2004, במהלך אחת מחופשותיו. הוא נתפס וישראל ביקשה להסגיר אותו לידיה. בשנה שעברה אבדו עקבותיו של בן-איבגי, שנמלט בשלבים האחרונים של המאמצים להסדרת הסגרתו לישראל, לאחר שבית המשפט העליון במדינה הדרום-אמריקנית סיים לדון בערעור שהגיש. בחודש מאי הוא נעצר שוב עם ישראלי נוסף בעיר מנדוסה במערב ארגנטינה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
ארבל אלוני. 17 שנים בכלא
צילום: דודו פריד
צילום: איי פי
בן-איבגי. נמלט לארגנטינה
צילום: איי פי
דרק רוט ז"ל
מומלצים