שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "חיסון מוקדם לשפעת מפחית ב-20% סיכון להתקף לב"

  חוקרים בבריטניה, שבדקו מעל 70,000 מטופלים בגילאי 40 ומעלה, גילו כי אלה שחוסנו נגד שפעת היו בסיכון מופחת ללקות בהתקף לב ראשון. עוד נמצא: ככל שמתן החיסון ניתן מוקדם יותר בסתיו, כך קטן הסיכון להתקף לב

  החיסונים לשפעת ושפעת החזירים כבר הגיעו לקופות החולים, ועמם מחקר חדש המגלה יתרון נוסף בחיסון: חוקרים בבריטניה מצאו כי החיסון לשפעת מפחית גם את הסיכון להתקף לב ראשון בשנה שבה ניתן החיסון. עוד נמצא י ככל שמתן החיסון מתבצע מוקדם יותר בסתיו, כך גם קטן הסיכון. המחקר מופיע בגליון החדש של כתב העת של ההסתדרות הרפואית הקנדית CMAJ.

    

  כבר בעבר הוצע קשר בין זיהומי דרכי הנשימה לבין התקפי לב. שיעור דלקות ריאות ודרכי הנשימה, כמו גם שיעור התקפי לב, גדלים משמעותית בחודשי החורף. עתה ביקשו החוקרים לבדוק אם דרכי המניעה משפיעים על הסיכון להתקף לב.

   

  הזמן היעיל ביותר: בין ספטמבר לנובמבר

  החוקרים בחנו מידע אודות 78,706 מטופלים בגילאי 40 שנים ומעלה. 16,012 מהמטופלים לקו בהתקפי לב בין השנים 2001 ל-2007, כאשר 62,694 איש היוו חלק מקבוצת הביקורת (כלומר, לא לקו בהתקפי לב).

   

  מתוך 16,012 האנשים שלקו בהתקף לב, קיבלו 8,472 מתוכם חיסון לשפעת עונתית בשנה שקדמה להתקף הלב. 32,081 מקבוצת הביקורת קיבלו חיסון - ולא לקו בהתקף לב. לאחר שיקלול גורמים שונים באשר לאנשים שלקו בהתקף לב (כמו נטילת תרופות, ביקורים אצל רופא, גורמי סיכון נוספים ועוד), מצאו החוקרים קשר בין אלה שחוסנו לשפעת לבין הפחתה בהתקפי לב. מנגד, לא נמצא קשר בין חיסון כנגד החיידק פנאומוקוק (הגורם לדלקות ריאות) לבין הסיכון להתקפי לב.

   

  נבדקים שחוסנו בין החודשים ספטמבר עד אמצע נובמבר היו בסיכון מופחת ב- 21% ללקות בהתקף לב, בעוד שאלה שחוסנו מאוחר יותר, היו בסיכון מופחת של 12% ללקות בהתקף לב.

   

  ד"ר נירושן שיריווארדנה, ראש צוות החוקרים מאוניברסיטת לינקולן, ציינה כי הממצאים מתאימים להמלצות הכלל עולמיות לחסן בשפעת את האוכלוסייה הנמצאת בסיכון להתקפי לב. עוד ציינו החוקרים, כי לאור הממצאים המעידים על כך שככל שהחיסון ניתן מוקדם יותר כך גדלה השפעתו על הפחתת הסיכון להתקף לב, על רופאים להקדים ולחסן את מטופליהם, עוד בתקופת הסתיו המוקדמת.

   

  בתוך כך, מתחילות קופות החולים בימים אלה לחסן את האוכלוסייה בחיסון לשפעת

  ושפעת החזירים. השנה כולל החיסון שלושה תתי זנים של שפעת החורף ואת זן שפעת החזירים בזריקה אחת. לקבלת החיסון יש לפנות לאחות המרפאה, ללא הפניה ללא תשלום וללא צורך במירשם רופא.  

   

  גם השנה ניתן יהיה להתחסן גם בחיסון "פלומיסט" הניתן במשאף דרך האף. החיסון ניתן לבני שנתיים ומעלה, באמצעות מרשם מהרופא המטפל. עלותו כ-50 שקלים. לאחר רכישתו יש לגשת לאחות המרפאה ולהתחסן בו.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "עם בוא הסתיו, כדאי להתחסן"
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים