שתף קטע נבחר

השינוי של אובמה: המעגל הקרוב לנשיא מתפרק

כמה מבכירי הבית הלבן צפויים לעזוב בקרוב - היועץ הבכיר דיוויד אקסלרוד, ראש הסגל רם עמנואל, היועץ הכלכלי לורנס סאמרס וראש המועצה לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס

לקראת אמצע הכהונה של ברק אובמה  - שינוי דרסטי במעגל הקרוב אליו ביותר: שלושה יועצים בכירים המקורבים ביותר לנשיא, כולם יהודים, עוזבים את הבית הלבן -  דיוויד אקסלרוד עומד לפרוש בתוך חצי שנה כדי לנהל את מסע הבחירות של אובמה לקראת 2012, ראש סגל הבית הלבן רם עמנואל צפוי לפרוש כבר בחודש הבא כדי לרוץ לראשות עיריית שיקגו והיועץ הכלכלי הבכיר לורנס סאמרס יחזור בסוף השנה האזרחית לאוניברסיטת הרווארד שממנה בא.

 

לאובמה ישנם חמישה מקורבים שיכולים להיכנס לחדר הסגלגל בכל רגע של היום. עמנואל, אקסלרוד, דובר הבית הלבן רוברט גיבס, היועצת הבכירה ואלרי ג'רט, שהיא חברה אישית משיקגו, וסגן הנשיא ג'ו ביידן. בתקופה הקרובה תתחיל הכוורת להתפרק.


אובמה ועמנואל. ראש הסגל יכול להיכנס בכל רגע (צילום ארכיון: AFP)

 

אין זה מפתיע כלל שבכירים בבית הלבן עוזבים לאחר שנה וחצי-שנתיים. השחיקה עצומה. זוהי עבודה תובענית שמתחילה לפני הזריחה ומסתיימת לעיתים בחצות. במקרה של עמנואל ואקסלרוד, משפחותיהם נשארו לגור בשיקגו. גם סגן ראש סגל הבית הלבן, ג'ים מסינה, עומד להצטרף לאקסלרוד בשיקגו. אחד השמות שעלה כמחליף של אקסלרוד הוא הדובר גיבס.

 

במקרה של היועצים הכלכליים, מדובר בצורך לרענן את הצוות ולחפש כיוונים חדשים על רקע הכישלון ביישום המדיניות הכלכלית של אובמה. ומה עם הצוות הביטחוני? יועץ הנשיא לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס הודיע על רצונו לפרוש עד סוף השנה האזרחית. גם שר ההגנה רוברט גייטס מבקש ללכת הביתה במהלך שנת 2011 לאחר השלמת הנסיגה של הצבא האמריקני מעיראק, התבהרות התמונה במלחמה באפגניסטן והעברת רפורמה מרחיקת לכת בפנטגון.

 

אובמה צריך להרגיש רע, כי האנשים שעוזבים הם ממש קרובים אליו. גורמים דמוקרטים טוענים שאלו האנשים שמנעו מרעיונות מבחוץ לחדור את המעגל הפנימי ולהגיע לנשיא. אבל נראה שאובמה לא יילך רחוק כדי לחפש מחליפים לפורשים. על פי העיתון "וושינגטון פוסט", סגן היועץ לביטחון לאומי טום דונילון הוא המועמד לקפוץ לנעליים של ג'ונס או עמנואל.

 

נראה כי מציאת מחליף לעמנואל היא המשימה הדוחקת ביותר ובין השמות האחרים לתפקיד ראש סגל הבית הלבן מוזכרים היועץ הבכיר פיט ראוס שהיה ראש המטה של אובמה בסנאט, בוב באוור היועץ המשפטי של הבית הלבן, פיל שילירו שניהל את המשרד של אובמה בסנאט וטום דשאל שהיה מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקסלרוד. חוזר לשיקגו
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
ימונה ליועץ בכיר? הדובר גיבס
צילום: AP
ג'ים ג'ונס. פורש בסוף השנה
צילום: איי פי
מומלצים