שתף קטע נבחר

נשיא טורקיה לערביי ישראל: תמיד נושיט לכם יד

בעצרת של התנועה האיסלאמית הועבר מסר מנשיא טורקיה, על-ידי יועצו: "משט החירות הוא הקשר העמוק בינינו. יחד נשמור על המקומות הקדושים". בעצרת תקפו הנואמים את אריאל שרון ואביגדור ליברמן. בסיום נערכה הצגה בה המרמרה הגיעה לעזה

מסר מטורקיה למשתתפי עצרת האלפים של התנועה האיסלאמית באום אל-פאחם: היועץ של נשיא טורקיה לענייני המזרח התיכון, העביר אמש (יום ו') מסר מעבדאללה גול למשתתפי העצרת: "האחים שלכם בטורקיה תמיד יושיטו לכם את ידם להגנה על מסגד אל-אקצה וכל המקומות הקדושים בירושלים".

 

יועצו של גול הזכיר גם את המשט לעזה ואירועי "המרמרה", שעל סיפונה היו גם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה, השייח ראאד סלאח, וח"כ חנין זועבי. הוא אף התייחס לדגם של הספינה, שהיה על הבמה ואמר: "משט החירות שמתנוסס על הבמה, הוא הקשר העמוק בינינו. יחד נשמור על המקומות הקדושים".

 

בעצרת - המתקיימת זו השנה ה-15 - בלט בהיעדרו השייח ראאד סלאח, המרצה עונש מאסר. עם זאת, הוקרא מכתב שכתב מהכלא בו שב והזהיר מפני הסכנה המרחפת לדבריו, מעל מסגד אל-אקצה. "זו השנה הכי מסוכנת לאל-אקצה. אין סוף לסכנות. אני משער שיעשו השנה משהו באל-אקצה. היהודים מתכננים לבנות שם את בית המקדש ולכן עלינו להיות במסגד כל הזמן. בנוסף עלינו להיות גם בירושלים ולעודד את המשפחות שם, גם מבחינה כלכלית ומבחינה נפשית". את מכתבו סיים בקריאה: "בדם ואש נפדה את אל-אקצה".

 

בכיר הנואמים היה יו"ר ועדת המעקב של ערבי ישראל, מוחמד זיידאן, שביקש לשלוח ברכות לשייח סלאח. "אתה משלם את המחיר של כולם. כבר לפני 15 שנה אמרת שמסגד אל-אקצה יהיה בסכנה ואכן בימים האלו אנחנו עומדים בפני סכנה גדולה למסגד. הכנס הזה מתקיים בדיוק בזמן בו פרצה אינתיפאדת אל-אקצה ואירועי אוקטובר 2000, כששרון ניסה להיכנס למסגד. אלוהים עכשיו נוקם בו על מה שניסה לעשות במסגד אל-אקצה ועל מה שעשה בלבנון בסברה ושתילה".


קריאות נגד שרון וליברמן. העצרת באום אל-פאחם (צילום: אתר פאנט)

 

זיידאן, שהיה גם הוא על ה"מרמרה", התייחס לדו"ח מועצת זכויות האדם של האו"ם, ואמר: "הוועדות הבינלאומיות מנסות עכשיו להראות לעולם מי זו ישראל. ישראל תיכננה מראש את הרצח בספינת המרמרה. הם נכנסו לספינה בכוונה תחילה כדי לחסל. הם רצו לחסל גם השייח ראאד סלאח".

 

"שליברמן יחזור לרוסיה הלבנה"

אחרון הנואמים היה סגנו של סלאח, השייח כמאל חטיב, שאמר שלא רק מסגד אל-אקצה נתון בסכנה, אלא גם ירושלים, הרשות הפלסטינית וכל האומה הערבית. "אני פנה למנהיגים. אתם רואים את המנהרות מתחת לאל-אקצה, את הרס הבתים, את הרצח בסילוואן. הכל בסכנה".


שלח מכתב מהכלא. סלאח (צילום: אתר פאנט)

 

בנוסף דיבר חטיב על המשא-ומתן המתנהל בין ישראל לפלסטינים ולעג לסאאב עריקאת, ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני: "החיים אצלך עד סופם יהיו משא-ומתן. המשא-ומתן נהיה המטרה. על מה אתם מדברים? על הקפאת ההתנחלויות? זה לא יוקפא. מה עם גבולות המדינה? האסירים הפלסטינים? מסגד אל-אקצה? מה אתם אומרים על כל אלו? כולם מוכרים אשליות".

 

בהתייחסו לדברי שר החוץ אביגדור ליברמן, על חילופי שטחים ואוכלוסייה, אמר: "חילופי האוכלוסין שאנחנו נסכים איתך ליברמן - הם שאתה תחזור לרוסיה הלבנה ותחזיר את הפליטים מסוריה ומלבנון".

 

בהתייחסו להכרה במדינה יהודית, אמר חטיב: "אתם רוצים הכרה במדינה

יהודית? אתם חושבים שפעם אנחנו נהייה מחוץ למדינה הזו? זו המולדת שלנו ולאף אחד לא תינתן סמכות לנהל משא-ומתן בשמנו".

 

במהלך הערב הועלו הצגות, בהן הוצגו היהודים כמתנחלים המבקשים לרכוש בכסף רב אדמות בירושלים. באחת ההצגות נראו היהודים כשהם מצליחים להשתלט על מסגד אל-אקצה, אך מולם ניצבים אנשי התנועה האיסאלמית הגוברים עליהם. העצרת נחתמה בהצגה בה נראתה הספינה "מרמרה" מפליגה לחופי עזה לאחר שהוסר המצור, כשעל סיפונה ניצבים הנוסעים, נושאים בידיהם את דגלי פלסטין וטורקיה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/09/2010 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גול. מסר דרך היועץ
צילום: AP
השייח סלאח. מסר מהכלא
צילום: חגי אהרון
זידאן. שביעות רצון מוועדת האו"ם
צילום: אלעד גרשגורן
חטיב. שליברמן יעבור מקום
צילום: עידו בקר
מומלצים