שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ברגע האחרון: בג"ץ עצר את הכריה בחולות סמר

המדינה רוצה מזה זמן לכרות חול בסמר - הדיונה הטבעית האחרונה בערבה. ארגוני הסביבה טוענים שבעלי חיים נדירים ייפגעו והטבע יספוג נזק בלתי הפיך. כל האישורים כבר ניתנו, אך רגע לפני שהדחפורים עולים על השטח עצר בג"ץ את העבודות לבקשת "אדם טבע ודין" - עד לדיון בנובמבר

צו ביניים שנתן בג"ץ עצר ברגע האחרון את תוכנית המדינה לכרות חול באזור סמר - הדיונה הטבעית האחרונה בערבה. בית המשפט קיבל את עמדת עמותת "אדם טבע ודין" שעתרה בעניין, ואסר להתחיל בעבודות הכרייה במקום עד לדיון בנושא בחודש נובמבר.

 

מנהל מקרקעי ישראל מנסה לקדם מזה זמן כריית חול בסמר לצורך בנייה באזור אילת. גורמים המעורבים בנושא טוענים שאין עתודות חול אחרות באזור, ושינוע חול ממקומות מרוחקים יותר אינו כלכלי. ארגוני הסביבה ושמירת הטבע מתנגדים למהלך בתוקף. לדבריהם, מינים של בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה מקומית ייפגעו כתוצאה מפעולות הכרייה, ושהנוף והאזור ייהרסו באופן קשה.

 

לפני כשנה, עתרה "אדם טבע ודין" נגד התוכנית. הדיון נקבע לנובמבר, אך בינתיים אישר המפקח על המכרות את התוכנית. בתחילת החודש אישרה גם הוועדה המקומית אילת-אילות את העבודות, והעניקה להן היתר. מרגע זה, נפתח פרק זמן של 30 יום עד לתחילת העבודות בפועל. בימים אלה מסתיים פרק הזמן הזה, וצו הביניים שנתן בג"ץ לבקשת "אדם טבע ודין" ניתן ברגע האחרון ממש - לפני שהדחפורים עולים על השטח.

 

צילום: רועי טלבי

 

 

בהחלטתו הדגיש שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, כי לא ניתן להתעלם מכך שלא הוכן כנדרש תסקיר השפעה על הסביבה לצורך אישור תכנית הכרייה, וציין כי למרות ההוראות באשר להסדרת השטח לאחר הכרייה, אין חולק על כך שלמעשה הכרייה לא תאפשר השבת המצב לקדמותו.

 

"זהו הישג חשוב בדרך להחלטה סופית על גורלם של חולות סמר", אמרו בעמותה בסיפוק. בעמותה ציינו כי במידה ובג"ץ לא היה מקבל את בקשתם, הכרייה בחולות הנדירים הייתה מתאפשרת כבר בשבוע הקרוב.

 

"מדובר בהחלטה חשובה של בג"ץ אשר תמנע קביעת עובדות בשטח, אשר יגרמו לנזק בלתי הפיך לאחד מערכי הטבע הנדירים והייחודיים בישראל, וירוקנו את משמעות הדיון המשפטי שאמור להתקיים בנושא בפני בית המשפט העליון", אמר עו"ד אסף רוזנבלום מהעמותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי טלבי
חולות סמר. ארכיון
צילום: רועי טלבי
מומלצים