שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ברק: "סיכוי של 50-50 לפשרה על סיום ההקפאה"

רגע לפני ששב מניו-יורק, העריך שר הביטחון בראיון ל-BBC כי הסיכוי להגיע עם הפלסטינים להבנות על חידוש הבנייה בגדה, שהאיסור עליה יפוג הלילה, שווה לזה שהמהלך יסתיים בכישלון

שווה בשווה? שר הביטחון, אהוד ברק, העריך הבוקר (יום א') כי קיים סיכוי של "50-50" לכך שישראל והפלסטינים יוכלו להסכים על נוסחת פשרה שתאפשר את חידוש הבנייה בהתנחלויות, ובכך למנוע מהסוגיה להביא לפיצוץ המגעים הישירים - לקראת פקיעת מועד ההקפאה, שנקבע להיום.

 

בראיון לרשת BBC הבריטית הדגיש ברק כי למרות סיום מועדה הרשמי של הקפאת הבנייה, "הסיכויים להשיג שלום גבוהים עוד יותר" מהאפשרות כי הוויכוח בנושא יביא לסוף המשא-ומתן המדיני. "אני מקווה שזה לא יהיה הגורם שיימנע מהצדדים להתקדם ושנוכל להאיץ את המנועים לקראת מגעים שיולידו הסכם".


בולדוזרים מוכנים לפעולה באריאל. הבנייה תופשר? (צילום: AFP)

 

ברק, שישוב הבוקר מניו-יורק, ינסה להפעיל בשעות שנותרו עד לפקיעת מועד ההקפאה לחץ על ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, ועל שרי השביעייה והקבינט, כדי למנוע את חידוש הבנייה ביישובים הישראליים בגדה למשך חודשיים או שלושה נוספים.

 

בימים האחרונים קיים שר הביטחון שיחות אינטנסיביות עם האמריקנים והפלסטינים בניסיון להגיע להבנות בנושא, אולם הפלסטינים סירבו לקבל את ההצעות שהוצגו. נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, אמר מעל במת האו"ם שיש להאריך את ההקפאה, וגם גורמים בינלאומיים דורשים לפחות עוד תקופה מוגבלת של כשלושה חודשים.

 

גורמים בכירים בישראל אמרו אמש ל-ynet כי לנוכח המצב שנוצר והדרישות של הקהילה הבינלאומית ושל הפלסטינים, "הכדור בידיים של נתניהו.

הוא צריך לקבל את ההכרעה: לבנות או להמשיך את ההקפאה". אמש כינס ראש הממשלה את אנשי לשכתו להתייעצויות.

 

בתוך כך ולמרות התקרבות מועד סיום ההקפאה, לא ידונו בנושא שרי הממשלה וחברי הקבינט. בינתיים, אמר שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, כי דעת הקהל העולמית לא תקבל החלטה ישראלית לחדש את הבנייה.

 

בגלל החג לא נקבעה ישיבת ממשלה, וגם המועד המתוכנן לסיום ההקפאה לא שינה זאת. גם הקבינט עדיין לא זומן לדיון מיוחד, אבל לראש הממשלה בנימין נתניהו היתה בקשה מיוחדת משריו, גם מבלי שפגש אותם. במשרד ראש הממשלה החלו מ-7:30 בבוקר בביצוע סבב טלפונים לשרים וביקשו מהם שלא להתראיין היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון, אהוד ברק (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים