שתף קטע נבחר

השר לנדאו לנתניהו: חייבים לכנס את הקבינט

במכתב ששיגר לראש הממשלה מלין השר על כך שחברי הקבינט לביטחון לאומי אינם שותפים לדיונים בנושא איראן, התעצמות ארגוני הטרור - וגם הקפאת הבנייה. חברי קואליציה נוספים קוראים גם כן לקיום דיון פתוח בנושא. ח"כ מירי רגב: "אין לקבל החלטה הנוגעת לעתיד עם ישראל במחשכים"

שרים וחברי כנסת מהקואליציה מוחים על אי כינוס הקבינט לביטחון לאומי לדיון בנושא ההקפאה. במכתב ששלח שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, לראש הממשלה קורא הוא לקיים דיון ציבורי פתוח בסוגיית המשך ההקפאה ומשמעויותיה המדיניות והביטחוניות לישראל. "נוכח הסכנות שבעין להידרדרות אפשרת של המצב לכלל עימותים קשים... אי אפשר עוד לדחות את דיוני הקבינט בנדון", כתב במכתב, שנחשף היום (א').

 

 

לנדאו מוחה זה זמן על נטרולם של חברי הקבינט לביטחון לאומי, איתם הוא נמנה, שאינם שותפים לטענתו בדיונים בסוגיות הקשות שעל הפרק: החל מאיראן, דרך התעצמות החיזבאללה והחמאס וכלה בסוגיית ההקפאה. במכתב ששוגר לא מכבר, ציין לנדאו כי פנה לנתניהו כבר לפני ארבעה חודשים וביקש לקיים סדרת דיונים דחופה בנושא בקבינט הביטחוני.

 

"לצערי, הקבינט הביטחוני דן במגזר צר ומצומצם בלבד מתוך יריעת הנושא הרחבה, וגם בדיונים שהתקיימו צצו שאלות קשות שנותרו ללא מענה", כתב לנדאו. "בשל מורכבות הנושא ודחיפותו, אציע למנות ועדת מומחים לצד שרי הקבינט, שתסייע להם בבחינת התשובות שמערכת הביטחון מציעה לאיומים", הוסיף בפנייתו לנתניהו.

 

מכתבו של לנדאו עורר תגובות רועמות מצד מספר ח"כים בקואליציה, בהם תא"ל (מיל') מירי רגב מהליכוד. "אין לקבל החלטה הנוגעת לעתיד עם ישראל במחשכים", אמרה היום ל-ynet, "אני סומכת על ראש הממשלה שיעמוד בהבטחתו בעניין סיום ההקפאה. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים מדיניים וביטחוניים, ובמדינה דמוקרטית החלטות קריטיות הנוגעות לעתידה ולביטחונה של המדינה, צריכות להתקבל לאחר דיונים מעמיקים בקבינט, בממשלה ובכנסת. לכן, גם נושא המשך או הפסקת ההקפאה צריך להיות נדון במסגרת זאת".

 

ח"כ איתן כבל מהעבודה קרא גם הוא לשיתוף הקבינט בהחלטות הרות גורל. "על רקע התנהלות ראש הממשלה בעניין ההקפאה, ואי קיום דיון בקבינט, אני מצפה שכל החלטה תעשה באופן הברור והגלוי ביותר, ולא כפי שקורה היום. מה שלא יעשה בגלוי – בסופו של דבר לא יקרה", קבע. "אמנם יש חלק בקואליציה הסבורים שמתנהל תהליך מדיני, אך אם נושא כזה כמו המשך ההקפאה אינו נידון בפומבי, זה מוכיח שראש

הממשלה נמנע למעשה מלגעת בסוגיות הבוערות באמת. כחבר ועדת חוץ וביטחון אני קורה לראש הממשלה לקבוע את דרכו בעניין ההקפאה, ולהציג אותה לפחות בפני הקבינט, אם אל בפני הממשלה והכנסת", הבהיר.

 

בלשכת השר לנדאו הגיבו בהפתעה. "השר לנדאו אינו נוהג להגיב על כל נושא הקשור לקבינט לביטחון לאומי", מסרו. במקביל, בלשכת נתניהו דוחים את קריאות השרים וחברי הכנסת, לכינוס הקבינט כדי לדון בסוגיית המשך או הפסקת ההקפאה: "החלטת הקבינט מ-25 בנובמבר 2009 התייחסה במפורש להחלטת הממשלה, שתחול במועד סיום ההקפאה - זאת, לאחר דיון מקיף בנושא בקבינט. משמעויות ההחלטה נדונו לאחרונה גם בפורום השביעייה", נמסר מלשכת ראש הממשלה בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוזי לנדאו
צילום: אורי פורת
בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים