שתף קטע נבחר

ההקפאה תמה. נתניהו סירב להיענות לאובמה

אחרי 10 חודשים, אמש בחצות צו ההקפאה פג, אחרי שראש הממשלה לא אישר את הצעות הפשרה. נתניהו קרא לאבו מאזן: אל תפרוש. הנשיא הפלסטיני דרש שוב: לחדש את ההקפאה, כדי לא לפספס את ההזדמנות. בכירים בממשלה: הבנייה בשטח - רעש וצלצולים, בקרוב תיתכן פשרה

נשיא ארצות הברית ביקש, אבל בישראל התנגדו - ואחרי עשרה חודשים בהם נאסרה בנייה חדשה ביהודה ושומרון, אפשר לבנות: בחצות (יום ב') תמה תקופת ההקפאה והמתנחלים כבר הקדימו וחגגו את האירוע בטקסים בקריית נטפים וברבבה. הנסיונות להשיג פתרון מדיני שיבטיח את המשך השיחות עם הפלסטינים העלה חרס בינתיים, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה ובה קרא לנשיא הפלסטיני אבו מאזן "להתמקד במה שחשוב באמת" ולהמשיך במשא ומתן הישיר.

 

 

"אני קורא לנשיא עבאס להמשיך בשיחות כנות והטובות שבהן התחלנו רק עתה, במטרה להגיע להסכם שלום היסטורי בין שני העמים", אמר נתניהו,

 ששוחח אתמול ובימים האחרונים עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, ועם בכירים נוספים בממשל האמריקני, וכן עם נשיא מצרים ועם מלך ירדן.

 

דוברו של הנשיא הפלסטיני, ששוהה בפריז, פרסם במקביל הודעה משלו: "אבו מאזן רוצה להמשיך בשיחות אבל נתניהו חייב להקפיא את ההתנחלויות, כדי לייצר אווירה שתאפשר את הצלחתן. אנו מבקשים מנתניהו לא לבזבז את ההזדמנות מכיוון שהיא גורלית לא רק לעתיד הישראלים והפלסטינים, אלא לשלום באזור כולו".

 

צילום: רויטרס

 

נתניהו סירב למעשה להיענות לדרישות שהציב הנשיא האמריקני אובמה, ובחר לעמוד בהבטחותיו למתנחלים. דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר אמש: "אנחנו לוחצים שהשיחות יימשכו". במהלך הלילה הוציא קראולי הודעה בעניין הקפאת הבנייה, לפיה  "העמדה האמריקנית בסוגייה זו לא השתנתה". הוא הוסיף כי "אנו מתמקדים במטרה לקדם את השיחות לקראת פתרון של שתי מדינות, ואנו מעודדים את שני הצדדים לבצע צעדים חיוביים לקראת פתרון זה".

 

הבנייה תהיה מוגבלת, בלי אישורים חדשים

ראש הממשלה, נמסר בהודעה אמש, הבהיר כי ישראל מוכנה להמשיך במגעים רצופים בימים הקרובים על מנת למצוא דרך להמשך השיחות. "אני מקווה שהנשיא עבאס יישאר בשיחות וימשיך עמי בדרך לשלום, שהתחלנו בה, לאחר שרבים שרבים בעולם נוכחו לדעת שכוונותיי להשיג שלום רציניות וכנות ושאני מכבד את התחייבויותיי.

 

"ישראל הלכה כברת דרך משמעותית לסייע לפלסטינים בהקלות שקידמו את איכות ואורח חייהם, הן ביהודה ושומרון והן בעזה. למען עתידם של שני העמים: הבה נתמקד במה שחשוב באמת. נמשיך בשיחות מואצות, כנות ורציפות כדי להביא הסכם מסגרת היסטורי של שלום תוך שנה", ביקש נתניהו.

 

גורמים בישראל אמרו כי המאמצים למצוא פשרה תימשך גם בימים הקרובים, לפחות עד כינוס הליגה הערבית, בתחילת החודש הבא, על-פי הזמנתו של אבו מאזן.

 

בישראל אומרים כי על השולחן הונחו כמה הצעות, כולל הצעה להאריך את ההקפאה, אולם נתניהו סירב לקבל אותן - בעיקר מסיבות פוליטיות הקשורות לקואליציה, שרוב שריה מתנגדים להמשך ההקפאה. שר הביטחון, אהוד ברק, ששב מארצות-הברית - שם קיים שיחות עם בכירים פלסטינים ואמריקנים - המליץ להמשיך את ההקפאה לתקופה מוגבלת של כמה חודשים בודדים, אך גם הצעתו נדחתה.

 

על חידוש הבנייה בהתנחלויות, אמרו בכירים בממשלה כי "תחילת הבנייה היא לא יותר מרעש וצלצולים שנתניהו צריך, הזדמנות צילום לתקשורת. זה ייקח זמן עד שהבנייה באמת תחל, ובינתיים, ניתן יהיה לנסות להגיע לפשרה שתמנע את פיצוץ השיחות".

 

בינתיים הבנייה צפויה להיות מצומצמת, כאשר גורמים ישראלים העריכו שנתניהו העביר מסר לאמריקנים, לפיו מלבד אישורים שכבר ניתנו - לא תאושר בנייה חדשה, והמערכת הביורוקרטית תאפשר עיכובים רבים.

 

חגיגות בסוכת השר כץ וברבבה

במהלך היום האחרון להקפאה, הורה נתניהו, לשמור על שתיקה - אך לא כולם הצליחו להתאפק ושר התחבורה ישראל כץ, הודיע בסוכתו לפני 3,000 פעילי ליכוד כי הבנייה תתחדש בחצות, "ומי שיש לו אישורים כחוק יכול לבנות".

 

בצד השני הוסיף הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, בעמימות. הוא נפגש עם נציגים מארגוני שמאל של הקהילה היהודית בפריז, ודיבר על "בזבוז זמן" במקרה של שיחות במקביל לבנייה. כשנשאל מה בכוונתו לעשות אם ישראל תחדש את הבנייה בהתנחלויות, הביע תקווה שתימצא נוסחה לפתרון. הוא חזר ואמר שמבחינת הפלסטינים הבחירה היא בין שלום להתנחלויות.

 

המתנחלים נערכים לחידוש הבנייה הבוקר. בטקס ברבבה קרא ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, לראש הממשלה לעמוד

 בלחצים המופעלים עליו. הוא כינה את ברק "סר הביטחון, שמונע בניית כיתות וגנים". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, קרא באותו אירוע "לא לחזור על ההקפאה" ופנה לממשלה להודות בטעות. ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד הוסיפה כי הליכוד לא נבחר כדי להקים מדינה פלסטינית.

 

עם רדת החשכה, ח"כ דני דנון מהליכוד הוביל את הספירה לאחור והכריז: "10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 - נגמרת הקפאת הבנייה בח"י בתשרי ביישוב רבבה". ההקפאה תמה, אבל העתיד עדיין לוט בערפל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא התקפל הפעם
צילום: AP
אבו מאזן ינטוש?
צילום: AFP
חוגגים ברבבה
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
דגלי ישראל וסין ברבבה
צילום: עידו ארז
מומלצים