שתף קטע נבחר

השר איתן רואה קדימה: "להקים ממשלת אחדות"

השר מהליכוד כתב כי המדינה נמצאת "בנקודה קריטית " ולכן יש לצרף את קדימה לממשלה. "ייתכן שנאלץ לומר יחדיו כן לוויתורים כואבים מלווים בהסדרי ביטחון משביעי רצון". בקדימה אמרו שאם נתניהו רציני, ייכנסו לממשלה במידה וישונה הרכב הקואליציה

אחדות לאומית עכשיו: השר מיכאל איתן מהליכוד קורא הבוקר (יום ב') להקים ממשלת אחדות, ולצרף אליה את מפלגת קדימה. איתן, השר המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור, כותב במאמר המתפרסם באתר האינטרנט שלו, כי לנוכח ההכרעות והוויתורים הנדרשים מצד ישראל ברמה המדינית, יש להרחיב את בסיס הממשלה, ולצרף אליה גם את מפלגת האופוזיציה הגדולה.

 

כך כותב איתן במאמרו: "ברגעים אלה, שעות לאחר תום תוקפה של הקפאת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, תמשך בנייה מוגבלת בישובים היהודיים ביו”ש, שרובה, כך יש להניח, תהיה פרטית ותתבצע בעיקר בגושי ההתיישבות. ומה הלאה? ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם לא ירצה להיות מואשם בפיצוץ השיחות, יאלץ במהרה להניח על שולחן המו”מ מפה שתכלול את גבולות המדינה הפלסטינית, שאליה התכוון כאשר הבטיח למנהיגים בעולם רצינות במאמציו לקדם את רעיון שתי המדינות לשני עמים".

 

המפה הזו, כותב איתן, "גם אם תהיה נדיבה פחות מהצעות שהניחו אהוד ברק ואהוד אולמרט, כל אחד בזמנו, על שולחן המו”מ, תכאיב מאוד לישראלים רבים שלא הפנימו את מה שמשתמע ממחויבותו של נתניהו לעיקרון שתי המדינות לשני עמים. את הפלסטינים והמעורבים האחרים במו”מ המפה הזו לא תספק, והלחץ הבינלאומי שיופעל עלינו יתעצם פי כמה ממה שחווינו עד כה. במקביל, תאלץ ישראל להיאבק גם על הסדרי בטחון שחשיבותם בעיני רבים עולה על כל נושא אחר.

 

להציב נבחרת הכי טובה "לעימות מול כל העולם"

לעת הזו תדרש אחדות לאומית רחבה שאת יסודותיה כדאי להתחיל ולבנות כבר עתה. אחדות לאומית כזו ראוי שתכלול, בנוסף לשותפים הנוכחיים, את מפלגת קדימה. יתכן שנאלץ לומר יחדיו כן לויתורים כואבים מלווים בהסדרי בטחון משביעי רצון, ויתכן שבהיעדר הסכמה על השטח או על הסדרי הבטחון נמצא את עצמינו אומרים לא לכל העולם ונאבקים כעם מלוכד נגד גזירות, שהרוב הגדול לא יסכימו לחיות עימן. בכל מקרה, ההשגים שלנו במו”מ יהיו טובים יותר אם נבוא לשם על בסיס הסכמות רחבות מבית".

 

"איני נאיבי", מדגיש איתן, "אני יודע שבכדי לייצר הסכמות, צריכה להיות נכונות בקרב כל המעורבים. אולם מדובר בנקודה קריטית בהיסטוריה שלנו ועל ההנהגה שלנו מוטלת החובה לפחות לעשות כל בדיקה אפשרית ולמצות כל סיכוי לאחדות לאומית בכדי להציב את הנבחרת הטובה ביותר שלנו, לעימות הבלתי נמנע של ישראל נגד כל העולם".

 

קדימה: אם נתניהו רציני, נכנס לממשלה

ממפלגת קדימה נמסר בתגובה כי יו"ר המפלגה, ציפי לבני, אמרה שקדימה תכנס לממשלה אם נתניהו יהיה רציני בכוונותיו להגיע להסדר שלום מלא, ואם תקום קואליציה אחרת שמייצגת את הכוונות הללו ותתמוך בהן. "הימים האחרונים מעידים, יותר מכל,

כי בישראל אין היום מדיניות ברורה ובמקומה אנו רואים התנהלות לקויה בקבלת החלטות של ראש הממשלה שמסבך במעשיו את ישראל", הדגישו בקדימה, וקראו לראש הממשלה שלא להתלות "בתירוצים פוליטיים בכדי למנוע התקדמות מדינית".

ח"כ עתניאל שנלר מקדימה אמר בתגובה כי "על המפלגה לשקול ברצינות רבה כל קריאה לאחדות שתאפשר את קידום התהליך המדיני מתוך הסכמה לאומית".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להרחיב את הממשלה. השר איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים