שתף קטע נבחר

הדחפורים התניעו באריאל: "נבנה הכי מהר שניתן"

מעט אחרי 8:00 נשמעו בעיר הגדולה בשומרון קולות עבודתם של כלים כבדים שהחלו בהקמת שכונה חדשה, בתום כשנה של הקפאה. בניית כ-50 יחידות דיור למפוני נצרים יצאה לדרך, שם אמרו ל-ynet כי המו"מ הוא "הצגה שתתפוצץ"

אחרי 10 חודשים של דממה, התעוררו הבוקר (יום ב') תושבי אריאל לקולות עבודתם של שלושה דחפורים שבישרו את סופה של הקפאת הבנייה בהתנחלויות. ב-8:16 בבוקר בדיוק החלו הכלים הכבדים ליישר שטח ברכס שבדרום-מזרח העיר, לקראת הקמת שכונה חדשה, שם מתוכננות לקום, בשלב הראשון, כ-50 יחידות דיור.

 

חוזרים לבנות בהתנחלויות - כותרות אחרונות ב-ynet

  

השכונה החדשה שעבודות הבנייה בה החלו הבוקר מיועדת לאכלס עשרות משפחות שפונו במהלך ההתנתקות מההתנחלות נצרים שבמרכז רצועת עזה, ומאז ועד היום התגוררו באתר הקרוואנים בגבעה שממול לאתר הבנייה.

 

בימים האחרונים הקפידו התושבים והיזם לשמור על פרופיל נמוך. בניגוד לאופן שבו נהגו בהתנחלויות אחרות, העדיפו באריאל להתחיל לבנות "מבלי להעיר את הדב". היזם ואנשי ההנדסה שעובדים עמו הגיעו הבוקר אל גבעת הטרשים שבה תקום השכונה והחלו לתכנן את עבודות סילוק הסלעים והשיחים מצלע ההר, שצפויות להימשך כמה שבועות.


אריאל, הבוקר. העבודות החלו, ההקפאה באה לקצה (צילום: עידו ארז)

 

עם סיום ההכנות, יגיעו משאיות המלט והבטון שייצקו את יסודות המבנים. במהלך היום צפויים להגיע לאתר תושביו העתידיים, שנרגשים לראות את קרן האור הראשונה לקראת מעברם לבתי הקבע.

 

אחד מאותם תושבים הוא איציק וזאנה, תושב נצרים לשעבר שנפצע קשה בפיגוע תופת ברצועה לפני כ-14 שנים. "אנחנו נמצאים פה בזכות ולא בחסד", הבהיר בפתח שיחתו עם ynet. "כל התעמולה העולמית שמנסה לקעקע את יסוד זכותנו לבנות ולחיות כאן, מקעקעת גם את היסוד שלנו לחיות גם בחדרה או בחיפה".

 

וזאנה הבהיר כי מבחינתו, ואולי גם בעיני יתר חבריו מפוני נצרים, "הקו הירוק הוא וירטואלי ופוליטי. כראיה לכך, רואים איך הצד השני אפילו לא מסוגל להוציא מפיו את המושג 'מדינת לאום יהודית'".


הדחפורים עובדים מול שכונת הקרוואנים. בתי הקבע מוקמים (צילום: עידו ארז)

 

החששות כי חידוש הבנייה בהתנחלויות יפגע במשא-ומתן עם הפלסטינים אינם מטרידים אותו. "כל השיחות האלה הן הצגה שרק מחכים לראות מתי תתפוצץ. שלא יפריעו לנו ויתנו לנו לבנות בקצב וברציפות הראויה", ביקש. 

 

"ההקפאה הייתה שגיאה"

מאז פינויים מרצועת עזה, מתגוררים וזאנה ושכניו לשעבר בנצרים באתר קרוואנים רעועים, סמוך מאוד לקמפוס המרכז האוניברסיטאי אריאל הפועל בעיר. "אנחנו גרים בסוג של מעברה, אבל מכל הבחינות האחרות - מרגישים מצוין באריאל שקיבלה אותנו בזרועות פתוחות. זו חרפה שאנחנו גרים בפחונים ובגיבוב של מבנים שאת חלקם רכשנו בכספנו, רק כי המדינה לא רצתה לבנות אתר קראווילות ראוי".

 

ומה באשר לאפשרות שראש-הממשלה ייכנע, בסופו של דבר, ללחצים הבינלאומיים להמשיך בהקפאה? "קיים חשש כזה אצלנו ולכן אנחנו מקווים לבנות בצורה המהירה והתכליתית ביותר. כולם היום מבינים שההקפאה שהייתה שגיאה שרק הגדילה את התיאבון בצד השני, הגבירה את הלחצים עלינו ולא הביאה שום תועלת גלויה".

 

עם זאת, ביקש וזאנה לחזק את נתניהו, והביע תקווה כי "ראש-הממשלה ימשיך להיות נאמן למילה שלו מהשבועות האחרונים ויאפשר את חזרת החיים למסלולם התקין. אנחנו מייחלים שכל יהודה ושומרון תפרח ותיבנה בקצב מהיר יותר".

 

ראש מועצת אורנית: "חלום הבלהות מאחורינו"

שלומי לנדר, ראש מועצה מקומית אורנית, אמר כי"החל מחצות אתמול אנחנו נמצאים בתחושת הקלה" והביע תקווה כי "חלום הבלהות הזה נמצא מאחורינו". היישוב אורנית נמצא בחלקו בתוך הקו הירוק, וחלקו האחר בשומרון. לדברי לנדר, "אנו מקווים לחזור לשגרה כמה שיותר מהר,

לדלג על המצב ההזוי של ישוב אשר חצוי בקו הירוק - משפחה אחת יכולה לבנות ומשפחה שנייה מנסה לצמצם נזקים". הוא הדגיש כי "כל האדמות באורנית הן אדמות פרטיות שנרכשו על-ידי יזמים בכסף טוב ונבנים על ידי אנשים פרטיים". הוא הסביר כי "כל הנטל של התשתיות נופל על הרשות המקומית ולא על המדינה, ואם אין בנייה, אין הכנסות, ואם אין הכנסות הכל דועך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק וזאנה. "הקו הירוק הוא וירטואלי"
צילום: עידו ארז
מומלצים